DOLAR 16,1452 0.32%
EURO 17,3357 0.02%
ALTIN 965,27-0,08
BITCOIN 4778102,76%
İstanbul
22°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

100 milyonluk temettü kararı köklü şirket kar payı dağıtıyor!

100 milyonluk temettü kararı köklü şirket kar payı dağıtıyor!

ABONE OL
08/03/2022 09:37
100 milyonluk temettü kararı köklü şirket kar payı dağıtıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan bu şirket 100 milyonluk rekor temettü dağıtma kararı aldığını duyurdu. Yatırımcılarının yüzünü güldüren bu şirket hangisi?

100 milyonluk temettü kararı köklü şirket kar payı dağıtıyor! Temettü nasıl alınır? Kar payı nedir? Temettü dağıtan şirketler…

KOÇ FİNANSMAN A.Ş. #KOCFN tarafından yayınlanan son dakika KAP duyurusuna göre

07/03/2022 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul’da 100.0 00.000-TL tutarında temettü ödenmesi kararı alınmıştır.

Koç Finans hakkında

Koçfinans, otomotiv sektörü başta olmak üzere eğitim ve konut kredilerine yönelik faaliyet gösteren bir finansman şirketidir.

6361 sayılı kanun ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na tabi olan Koçfinans, aynı zamanda Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği (FKB) üyesidir.   

1995’te tüketiciye doğrudan finansman sağlamak amacıyla kurulan Koçfinans, birden çok sektöre kredi hizmeti veren bir finansman şirketi olup Türkiye’de sektörün ilk ve öncü kurumu konumundadır.

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin karından hissedarına dağıttığı paydır. Yaygın olarak kar payı olarak da bilinen temettü, nakit ya da hisse senedi şeklinde dağıtılabilir. Bir şirket kar ettiğinde, bu karı yeniden şirkete yatırmayı seçebilir, ama bazen karının bir miktarını hissedarlara dağıtarak temettü ödemesi yapar. Her şirket temettü dağıtmaz, ancak genellikle yavaş ve güvenilir büyümeye sahip olan şirketler temettü dağıtır.

Temettüler genellikle hissedarlara nakit olarak ödenir. Üç aylık veya yıllık gibi sabit bir programda dağıtımları gerçekleştirildiğinde, bunlar düzenli temettü olarak adlandırılırlar, ancak bir şirket herhangi bir zamanda özel temettü adı verilen kar payları da ödeyebilir.

temettü nedir? en güvenilir temettü hisse senetleri hangileri ?
100 milyonluk temettü kararı

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almaya hak kazanmak için en başta bir şirketin hissedarı olmak, yani bir hisse senedi sahibi olmak gerekmektedir. Böylece elde edilen bu hissedarlık hakkı sayesinde, ilgili şirketin temettü dağıtma gününde ödeme alınabilir.

Şirketlerin yatırımcılarına ödeyecekleri temettüler, yıllık net dönem karları göz önüne alınarak hesaplanır. Şirketlerin yıllık net dönem karlarından vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra kalan kısmın, en az yüzde 20’sinin yatırımcılara pay edilmesi durumu temettü dağıtımı olarak ifade edilir. Bir yatırımcının temettü dağıtımından alacağı pay sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenir.

10.000 tl temettü için ne kadarlık yatırım yapılmalı?

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesaplaması yapmak oldukça kolaydır. Hisse senetleri nominal değerle ölçülür ve borsada bu değer 1 TL olarak belirtilir. Bu bilgi göz önünde bulundurularak temettü hesaplanabilir. Öyleyse birkaç varsayımda bulunalım ve hesaplamanın nasıl yapıldığını örnekler üzerinden görelim.

Bir içecek şirketinin karının yüzde 20’sini dağıttığını düşünelim. Bu durumda hissedarlara 1 TL karşılığında 20 kuruş temettü ödemesi yapılması gerekir. Bu içecek şirketinin bir hissedarı olduğunuzu varsayalım ve diyelim ki elinizde bu şirkete ait 600 hisse senedi var. Öyleyse 600 adet hisse senedinden 120 TL temettü almış olursunuz.

Başka bir örnekle devam edelim. Bir enerji şirketinin karının yüzde 50’sini dağıttığını ve portföyünüzde bu şirkete ait 200 hisse senedi bulunduğunu varsayalım. Öyleyse 1 TL karşılığında 50 kuruş temettü alırsınız ve 200 adet hisseden de toplamda 100 TL temettü almış olursunuz.

İşte bu şekilde hem temettü ödemelerinden hem de hisse senetlerinin olası dalgalanmaları sonrası yaşanacak fiyat farklılıklarından kazanç sağlayabilirsiniz.

Temettü vergisi hakkında da sıkça merak edilen bir konu var. Temettü ödemeleri vergilendiriliyor, ancak bireysel yatırımcılar tarafından ödenen yüzde 15 oranındaki gelir vergisi stopajı kaynaktan kesinti yapılmak suretiyle hesaplara aktarılıyor. Söz özü, hesabınıza aktarılan temettü ödemesinde vergisi kesintisi yapılmış olup net nakit temettü toplamı hesabınıza aktarılmış oluyor.

Temettü Dağıtımı Sonrası Hisse Senedi Fiyatı Ne Olur?

Bir şirketin temettü dağıtımından sonra hisse senedi fiyatı düşer. Örneğin temettü dağıtımı yapan bir şirkete ait hisse senedinin temettüden önceki gün kapanış fiyatı 30 liraysa ve dağıtılacak temettü 1 liraysa, hisse senedi fiyatı temettü dağıtımı sonrası 29 lira olacaktır. Hesaplama 20-5=25 şeklinde.

Ama tabii ki temettü dağıtımı yapan şirketlerin yatırımcılara güven verdiğini unutmamak gerekiyor. Zira yatırımcılar aldıkları temettü ödemeleri sonrası aynı şirkete ait hisse senetlerini tekrar almak isteyebilirler. Böyle bir durumda şirkete ait hisse senedi fiyatları tekrar yükselebilir.

köklü şirketten temettü dağıtma kararı!

2022 temettü ödeme tarihleri

10.000 TL temettü için ne kadarlık yatırım yapılmalı?
2022 TEMETTÜ TAKVİMİNE BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ…
YÜZDE 105 TEMETTÜ KARARI ALAN ŞİRKET HABERİNE BU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı 

100 milyonluk temettü kararı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz; 100 milyonluk temettü kararı 100 milyonluk temettü kararı 100 milyonluk temettü kararı 100 milyonluk temettü kararı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP