DOLAR 15,9426 0.23%
EURO 16,7561 -0.03%
ALTIN 929,400,12
BITCOIN 475763-0,59%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

12 tavan giden şirkette rüzgar tersine döndü tabandan sonra tedbir! tahtada neler oluyor?
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • 12 tavan giden şirkette rüzgar tersine döndü Tabandan sonra tedbir! tahtada neler oluyor?

12 tavan giden şirkette rüzgar tersine döndü Tabandan sonra tedbir! tahtada neler oluyor?

ABONE OL
25/03/2022 12:54
12 tavan giden şirkette rüzgar tersine döndü tabandan sonra tedbir! tahtada neler oluyor?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz olduktan sonra toplamda 12 tavan giderek son dönemin getiri şampiyonu olan şirkette rüzgar dün tersine döndü. Yoğun satış yiyerek taban olan hisseye dün kapanışla birlikte tedbir geldi hisse bugün açılışla birlikte taban olurken sonrasında gelen alışlarla toparladı tahtada neler oluyor?

12 tavan giden şirkette rüzgar tersine döndü Tabandan sonra tedbir! tahtada neler oluyor? Halka arz olduktan sonra toplamda 12 tavan giderek son dönemin getiri şampiyonu olan şirkette rüzgar dün tersine döndü.

Gznomi halka arz işlemlerini tamamladıktan sonra Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladıktan sonra 15 gün içinde 12 tavan görerek yatırımcılarına son dönemlerin en yüksek getirisini sağladı.

Dün işlemlerine tavan açarak başlayan GEZİNOMİ Seyahat sonrasında gelen sert satış sonrası tabana oturdu. %9,9 oranında eksi kapatan hissede kapanıştan sonra Borsa İstanbul tarafından tedbir uygulandı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında GZNMI.E,  payları 25/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Açığa satış işlemi nedir?

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

Tedbir sonrası bugün hisse %8 eksi açılış yaptı.

12 tavan giden şirkette

Açılış seansı sonrasında hızla toparlanan hissede %1 eksi seviyeden işlemler devam ediyor.

Gezinomi halka arz sonrası 14 TL’den başladığı Borsa serüvenine 42,16 TL’ye kadar yükselme başarısı gösterdi. Halka arz sonrası hisse başına 28TL pirim yapan hissede 12 günlük prim seviyesi %180 seviyesini aştı.

gezinomi rekora koşuyor 11’inci tavan geldi! hissede neler oluyor?
12 tavan giden şirkette

Hissede neler oluyor? Neden bu kadar çok tavan gitti?

Halka arz talep toplama işlemleri sadece tek bir aracı kurumdan yapılan Gezinomi halka arzda toplamda yalnızca 5391 kişi talepte bulundu. Talep toplama işlemlerinde sadece İNFO Menkul’un yetkili kılındığı halka arz işlemlerinde hisse işlem gördüğü her gün ya tavan oldu ya da tavana yakın seviyelerden kapattı.

Halka arzda toplam 5.391 yatırımcıdan halka arz edilen 10.000.000 TL nominal değerli payların 11 katına denk gelen 110.807.780 TL nominal değerli filtrelenmemiş pay talebi gelmiştir. Halka arzda Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara tahsis edilen payların 26,1 katı, Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara tahsis edilen payların 7,5 katı, Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara tahsis edilen payların 2,0 katı talep gelmiştir. Halka arz fiyatı üzerinden yatırımcı grubu bazında gelen talep ve dağıtım tutarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

12 tavan giden şirkette

Bu durum ise halka arz sonrası dağıtılan lotların blok halinde tutulduğu sorusunun akıllara gelmesine yol açmış durumda. Bu denli yüksek tavan gitme sebeplerinden birisinin bu olabileceği değerlendirilebilir.

Halka arz sonrası son dönemde Borsa’da işlem gören şirketlerden hiçbirisi bu denli yüksek sayıda tavan gitme başarısı gösterememiş durumda.

Halka arz sonrası tavan rekoru ise bilindiği üzere Türk İlaç Serum Sanayiinde. TRILC halka arz sonrası 1 aya yakın bir süre tavan giderek 7 TL’den 70 TL seviyelerine yükselme başarısı göstermişti.

Halka arz geliri nerede kullanılacak?

İzahnameye göre halka arz gelirinin

%50-55’ini işletme sermayesi ihtiyacı için,

%25-30’unu bilişim yatırımları finansmanı için,

%20-25’ini şirket satın alma fırsatları için kullanılması planlanmaktadır…

Şirket taahütleri

2022 yılı için 39.800.000 TL’lik FAVÖK tahmininin 31.12.2022 finansallarındaki FAVÖK’ten daha düşük olması halinde, sapma oranı kadar ilave pay Ali Ercan’ın hesabından yatırımcıların hesabına aktarılacaktır. (En fazla %50 pay kazanma hakkı)

12 tavan giden şirkette

12 tavan giden şirkette 12 tavan giden şirkette 12 tavan giden şirkette

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • gezinomi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP