DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3223930,49%
İstanbul
31°

AÇIK

KALAN SÜRE

131 milyonluk bedelsiz için spk başvurusu yapıldı!

131 milyonluk bedelsiz için SPK başvurusu yapıldı!

ABONE OL
30/05/2022 14:57
131 milyonluk bedelsiz için spk başvurusu yapıldı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

131 milyonluk bedelsiz için SPK başvurusu yapıldı! Alkim Kağıt, 18 yıl sonra bedelsiz sermaye artırımına giderken yüzde 250 bedelsiz hisse verecek.

131 milyonluk bedelsiz için SPK başvurusu yapıldı! Açıklamada mevcut 52.500.000 TL olan sermayesinin 183.750.000 TL’ye çıkarılacağı belirtildi.

Alkim Kağıt bugün yaptığı açıklama ile bedelsiz sermaye artırımına gideceğini duyurdu. Açıklamada mevcut 52.500.000 TL olan sermayesinin 183.750.000 TL’ye çıkarılacağı belirtildi.

Açıklamada; 99,8 milyon TL’ si olağanüstü yedeklerden, 23,6 milyon TL’si sermaye düzeltmesi olumlu farklarından ve 7,8 milyon TL’si gayrimenkul satış kazançlarına ait fondan karşılanmak üzere, toplamı 131,2 milyon TL bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirilecek.

Hissedarlar sahip oldukları paya göre yüzde 250 oranında bedelsiz hisse sahibi olacak.

Şirket bedelsiz sermaye artırımına gidebilmesi için öncelikle SPK’dan gerekli onayı alması ve bilahare yapacağı genel kurul toplantısında kararı kabul etmesi gerekiyor.

Alkim Kağıt 2017 yılından bu yana düzenli nakit temettü ödemesinde bulunuyor. Şirket son bedelsiz sermaye artırımını ise yüzde 50 ile 2004 yılında gerçekleştirmişti.

131 milyonluk bedelsiz

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?,

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir.

Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. 

131 milyonluk bedelsiz

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar.

Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar.

Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

131 milyonluk bedelsiz

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 131 milyonluk bedelsiz

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP