DOLAR 16,7693 0.04%
EURO 17,4956 0.05%
ALTIN 976,660,09
BITCOIN 3215760,33%
İstanbul
23°

AÇIK

KALAN SÜRE

180 milyonluk dönüşüm hamlesi! bu şirket hissedarlarına dikkat!

180 Milyonluk dönüşüm hamlesi! Bu şirket hissedarlarına dikkat!

ABONE OL
23/06/2022 11:05
180 milyonluk dönüşüm hamlesi! bu şirket hissedarlarına dikkat!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıldız Pazarda işlem gören bu şirket yatırımcılarını yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu! 40 Milyona yakın payını borsada işlem görmeyen tipe dönüştüren bu şirket 180 Milyonluk dev bir hamle yaptı!

180 Milyonluk dönüşüm hamlesi! Bu şirket hissedarlarına dikkat!

POLİSAN HOLDİNG A.Ş. (POLHO)

KAP’da yapılan açıklama Yıldız Pazarda işlem gören bu şirketin yatırımcılarını yakından ilgilendiren dev bir hamle geldi. 40 Milyona yakın payını borsada işlem görmeyen tipe dönüştüren bu şirket 180 Milyon TL’den fazlaya tekamül eden paylarını işlem görmeyen tipe dönüştürdü.

KAP’da yapılan bildiride açıklamada şunlara yer verildi:

23.05.2022 tarihli özel durum açıklamamızda, Şirketimiz ortaklarından; Sn. Mehmet Emin BİTLİS, Sn. Ahmet Ertuğrul BİTLİS ve Sn. Ayşe Melike Bitlis BUSH’un sahip olduğu “borsada işlem gören nitelikte”ki toplam 39.892.750 adet paylarının “borsada işlem görmeyen paylar” niteliğine çevrilmesi için   Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’ne başvurulduğu bildirilmişti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. tarafından Şirketimize gönderilen ve 22.06.2022 tarihinde tebellüğ edilen yazısı ile, Şirketimiz ortaklarından; Sayın Mehmet Emin Bitlis, Sayın Ahmet Ertuğrul Bitlis ve Sayın Ayşe Melike Bitlis Bush’un sahip olduğu “Borsada İşlem Gören Paylar”  niteliğindeki toplam 39,892,750 adet payın ” Borsada İşlem Görmeyen Paylar” niteliğine dönüştürülmesi yönünde yapılan başvurunun kabul edildiği ve 16 Haziran 2022 tarihi itibariyle dönüşüm işlemlerinin gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

Söz konusu onay sonrası hakim ortaklarımızın “Borsada İşlem Gören Paylar” niteliğinde hissesi bulunmamakta olup, borsada işlem gören hisse oranı dönüşümün gerçekleştiği tarih itibariyle %21,76 olmuştur. MKK yazısı da dikkate alındığında adı geçen ortaklarımızın 22.06.2022  tarihi itibariyle Şirketimizde sahip olduğu pay oranlarına aşağıdaki tabloda yer verilmiştir:

180 Milyonluk dönüşüm hamlesi! Bu şirket hissedarlarına dikkat!

İşlem gören tipe dönüşüm nedir ?

Bu dönüştürülen hisselerin dönüşüm kaydı onaylandığı taktirde borsa üzerinden sattığı anlamına gelmemekle birlikte satmak ya da tutmak pay sahibinin inisiyatifinde olan bir durumdur.

Borsada işlem gören tipe dönüşüm: Hisse senetleri, borsada halka açık olan bir şirketin ortaklarının kurul kaydında olan. Borsada işlem görmeyen statüdeki hisse senetlerini satışa konu edilebilmesi amacıyla yapılan başvuruya denir.

elinde hisse senedi olmadan 'açığa satış' yapanlar borsanın değerini düşürdü
180 Milyonluk dönüşüm hamlesi! Bu şirket hissedarlarına dikkat!

Borsada işlem gören tipe dönüşüm hisseyi nasıl etkiler? 

Borsada işlem gören tipe dönüşüm talebinin ana amacı nedir? sorunu cevaplamak hisse senedi fiyatının seyrini anlamak açısından çok önemlidir.

Ana amaç şirket ortağının elindeki AMA halka açık olmayan hisse senetlerini borsada satmaktır. Ö

Örneğin X ortağı, borsada işlem görmeyen tipteki 2,5 milyon lotunu MKK nezdinde kaydettirdikten sonra elindeki bu lotları borsada satabilecektir.

Bu kısmı net anladık. Tamam. Peki borsada işlem gören tipe dönüşüm talebinin yani şirket ortağının borsada işlem görmeyen bu hisselerini borsada satmak istemesinin nedenleri nelerdir? İşte bu kısım çok önemli.

Bunun bir kaç nedeni var:

1- Çok basit bir ifadeyle ortak elindeki payı nakite geçmek istiyor olabilir.

2- Hissenin fiili dolaşımda olan paylarında bir talep fazlalığı vardır. Ve piyasaya hisse sokulmak istenmiş olabilir.

3- Ortaklar arasında her hangi bir sebeple oluşan anlaşma ya da anlaşmazlık nedeniyle “ortaklık yapısının değiştirilmesi ihtiyacı” doğmuş olabilir.

4- Şirket ortaklarından bazıları piyasada yaptıkları usulsüz işlemler nedeniyle SPK tarafından payları borsadaki işlemlerden çektirilmiş olabilir. SPK bunu belirli bir zaman dilimi için yasaklamıştır. Ve bu bahse konu şirket ortağı bu zaman cezası dolunca bu payları tekrar borsada alınıp satılabilir konuma getirebilmek için “Borsada işlem gören tipe dönüşüm talebinde” bulunmuş olabilir.

Bu sayılan nedenleri iyi anlamak, hissenin gelecekteki fiyat seyrini de anlamak açısından çok önemlidir. Şirket ve MKK duyurularını iyi okumak ve yorumlamak gerekir.

180 Milyonluk dönüşüm hamlesi! Bu şirket hissedarlarına dikkat!

Borsada işlem gören tipe dönüşüm süresi ne kadardır?

Borsada işlem gören niteliğe dönüşüm süreci ise şöyle: PAY TEBLİĞİ (VII-128.1)’ne göre, Kurul tarafından aksi bildirilmedikçe paylar, MKK duyurusundan (yani onay duyurusunda) itibaren iki iş gününden sonra satılabilir.

Borsa okur yazarlığı açısından 22 Haziran 2013  tarihli Resmi Gazetede yayınlanan PAY TEBLİĞİ (VII-128.1) yatırımcılar için önemli bir kaynaktır.

Halka arzlar, ikincil arzlar, sermaye artırım-azaltım durumları, işlem gören tipe dönüşüm durumları gibi bir çok önemli gelişme bu tebliğ çerçevesinde yapılmaktadır

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi paraajansı 

180 Milyonluk dönüşüm

paraajansı

180 Milyonluk dönüşüm 180 Milyonluk dönüşüm 180 Milyonluk dönüşüm 180 Milyonluk dönüşüm

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP