DOLAR 17,9646 0.13%
EURO 18,4739 -0.34%
ALTIN 1.031,02-0,15
BITCOIN 425747-3,75%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

dev şirketlerinde olduğu spk işlem yasağı uyguladığı paylar açıklandı!
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Dev şirketlerinde olduğu SPK işlem yasağı uyguladığı paylar açıklandı!

Dev şirketlerinde olduğu SPK işlem yasağı uyguladığı paylar açıklandı!

ABONE OL
06/07/2022 16:06
dev şirketlerinde olduğu spk işlem yasağı uyguladığı paylar açıklandı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dev şirketlerinde olduğu SPK işlem yasağı uyguladığı paylar açıklandı! SPK’nın işlem yasağı uyguladığı dev şirketlerinde içinde bulunduğu liste haberimizde!

Dev şirketlerinde olduğu SPK işlem yasağı uyguladığı paylar açıklandı!

ASELS, BASGZ, BOBET, CANTE, DAGI, DAPGM, EKGYO, EREGL, EUREN, FLAP, GLYHO, ISKPL, IDEAS, IHLGM, İHLAS, İZMDC, KAREL, KARTN, MRGYO, MARTI, MTRKS, ODAŞ, ORCAY, OSTİM, PE PEGYO, PNSUT, SASA, SEGYO, TSKB, VAKFN, YUNSA

İşlem Yasağı Nedeniyle Pay Duyurusu Ne Demek?

SPK’nın borsa üzerinde baskı uygulamadan, sadece gerekli durumlarda kötü niyetli müdahaleleri engellemek için yaptığu işlem yasağı konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise ‘işlem yasağı nedeniyle pay duyurusu’ ve ‘işlem görmeyen tipe dönüşüm’ konusunu basitçe açıklayacağız. Sitemizdeki yazıların hiçbir suretle yatırım tavsiyesi yerine geçmediğini hatırlatırken belirtelim ki basitçe tabirleri anlamanızın yanı sıra yatırım tavsiyesini düzenlenen yasalar gereği yalnızca yetkinlendirilmiş kişi ve kurumlardan almanız mümkündür.

İşlem yasağının amacı, piyasayı dolandırıcı işlem yaptığı tespit edilen kişilerin borsada işlem yapmaya devam ederek diğer yatırımcıların zarara uğramalarını ve piyasaya duydukları güvenin ortadan kalkmasını engellemektir.

SPK işlem yasağı 

Borsada İşlem Görmeyen Tipe Dönüşüm Duyurusu Ne Demek?

İşlem yasağı nedeniyle pay duyurusu yapılırken açıkca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından duyurulan listedeki tüm kağıtların alım işlemi yapılamayacağı anlaşılır. Bu senetler ile ilgili işlem yapmak kısa ya da uzun süreki yasaklanmış olabilir. Yasaklanan senetler için sabit ve net bir süre bulunmamaktadır. Borsa’da işlem görmeyen fakat kurul kaydı olan şirketler Borsa İstanbul kararı ile işleme alınabilir. Ancak bunlar için de sonradan yukarıda açıklanan tedbirin uygulanması mümkündür.

SPK ne iş yapar?

Sermaye piyasalarının ve kurumlarının işleyiş kurallarını belirler. Piyasadan fon kullanan şirketlerin belli kurallara uygun olarak en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamar. Sermaye piyasasına yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korur. Piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlar.

paraajansı 

Bu listeye ulaşmak ve analizlerden ilk haberdar olanlardan olmak için
Para Ajansı Applikasyonunu  indirin

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

SPK işlem yasağı 

  • spk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP