DOLAR 18,0799 -0.02%
EURO 18,2537 -0.16%
ALTIN 1.019,90-0,14
BITCOIN 411523-2,35%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!

Dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!

ABONE OL
07/07/2022 11:22
dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri! Dolar tüm dünyada yükselirken Dolar/TL kuru hızla yükselişe başladı! Dolar nereye gidecek? Dolar için yeni tahminler neler?

Dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!

Savaşın izlerini hale taşıyan dolar Rusya’nın savaş hamlesinden sonra hızlı bir yükseliş dönemine girerek petrol ve doğal gaz rezervleri sayesinde bütün dünyayı korkuttu. Doğal gaz rezervleri ve tarım ürünlerinde oldukça büyük bir payı elinde bulunduran Rusya dünya için büyük bir tehdit oluşturdu. Euro Bölgesinde oluşabilecek olası bir resesyon yaşanmasından korkulduğundan dolayı yatırımcıların bir çoğu Euro’dan kaçıp Dolar yatırımlarına yönelme başladı.

Türkiye’de döviz kurunda yaşanan hızlı yükselişler ve sonrasında uygulanan politikalarla beraber dolar son olarak 6 gündür hızla yükselmeye devam ediyor. Gelin hep beraber Dolar/TL grafiği dünden bugüne nereye gitmiş buna bakalım.

dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!

Dolar geçen yılın Eylül aylarında yavaş ve kararlı adımlarla bir yükselişe başladı. Kasım ayında yükselişine hız kazandıran dolar buradan Türkiye tarihinde gördüğünde en yüksek zirveye kadar kararlı bir yol izledi. 20 Aralık günü tarihi zirvesini 18,25 TL olarak gören dolar uygulanan politikalar neticesinde hızla düşürülerek 5 gün içerisinde 10.20 TL seviyelerine kadar düşürüldü. Yatayda belirli bir hareket aralığında tutulmaya çalışılan dolar teknik göstergelere de bakıldığında Mayıs ayından itibaren tekrar bir olası harekete başlamış durumda.

dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!

Bu dönemde Dolar/TL kurunun belirli bir aralıkta tutulması için yapılan önemli hamleler ve politikalar gerçekleşti. Bunlardan bazıları :

 • TCMB döviz rezervleri 17 Haziran’da yapılan açıklama itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 1 milyar 339 milyon dolar azalarak 59 milyar 449 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 10 Haziran’da 60 milyar 788 milyon dolar seviyesindeydi.
 • TCMB yaptığı açıklamada (19 Ocak 2022): Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzalanmıştır.  18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirasıdır (TRY)
 • 12 Ağustos 2021’de Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması: iki merkez bankası arasında azami 17.5 milyar lirası veya 2.3 trilyon Kore wonu (2 milyar dolar)
 • 2021 Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile swap anlaşması büyüklüğü de genişletilerek toplam 46 milyar lira ve 35 milyar Çin yuanına (6 milyar dolar)
 • BDDK kararı: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ticari kredilerde yeni bir adım. 15 milyon liraya kadar döviz varlığı olan şirketlere kredi kullanmaları durumunda döviz varlıklarını 15 milyon liranın üzerine çıkarmama şartı getirdi. 
dolar için teknik göstergeler ve yükseliş nedenleri!

Kur Korumalı Mevduat hesaplarıyla ilgili TCMB açıklaması:

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla;

 • 20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceklerdir.
 • Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir.
 • Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır. 
 • Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.
 • Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır.
 • Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır. 

Swap nedir? Swap anlaşması nedir?

Finansta bir takas, belirli bir süre için finansal araçların veya nakit akışlarının veya ödemelerin değiş tokuş edilmesi için iki karşı taraf arasında yapılan bir anlaşmadır. Araçlar hemen hemen her şey olabilir, ancak çoğu takas, nominal bir anapara tutarına dayalı nakit içerir.

Swap kelime anlamı olarak “değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek” gibi anlamlara gelmektedir. Swap; İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir diye tanımlanabilmektedir.

Swap doları düşürür mü?

Döviz piyasasında swap işlemleri: Belli miktar dövizin aynı anda yapılan tek bir işlemle, farklı vadelere tabi olarak satın alınması ve satılması. Örneğin yurt dışındaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak isteyen bir kimseyi ele alalım. Bu kimse döviz piyasasında faaliyet gösteren bir bankadan, önce elindeki ulusal para fonları ile döviz satın alır. Sonra da buna bağlı olarak yapacağı ikinci bir işlemle bu dövizleri, diyelim ki üç ay sonra teslim kaydıyla aynı bankaya geri satar. Böylece bir Spot Piyasa işlemi ile bir Vadeli Döviz İşlemi tek işlem halinde birleştirilmiş, yani farklı vadelere tabi olarak aynı miktar döviz önce satmalınmış sonra satılmış olmaktadır.

Bir kimsenin böyle bir işlem yapmasındaki neden, yurt dışına döviz ihraç ederek bir bankaya yatırıp (veya kısa – vadeli menkul değer satın alıp) oradaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak, fakat bunu yaparken de dövizin fiyatındaki bir düşmeye (ulusal paranın değer kazanması) karşı kendini korumaktır.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

paraajansı 

 • dolar

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP