DOLAR 17,9619 -0.01%
EURO 18,2631 -0.01%
ALTIN 1.026,910,03
BITCOIN 431298-1,10%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

kayıtlı sermaye sistemine geçiş! hissede garip hareketler!

Kayıtlı sermaye sistemine geçiş! Hissede garip hareketler!

ABONE OL
07/07/2022 10:39
kayıtlı sermaye sistemine geçiş! hissede garip hareketler!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayıtlı sermaye sistemine geçiş! Hissede garip hareketler! KAP’da yapılan açıklamada bu şirketten kayıtlı sermaye sistemine geçiş onayı bildirimi yayınlandı! Hissede son günlerde yaşanan garip hareketlenme dikkat çekti!

Kayıtlı sermaye sistemine geçiş! Hissede garip hareketler!
MAZHAR ZORLU HOLDİNG A.Ş. (MZHLD)

Şirketin KAP’da yaptığı açıklama şu şekilde:

Kayıtlı Sermaye Sistemine geçiş başvurumuz kapsamında; SPK’nın 06.07.2022 tarih 2022/35 sayılı bülteninde yer aldığı üzere;

“Şirketimizin 200.000.000 TL tavan ile kayıtlı sermaye sistemine geçişine onay verilmiş ve Şirket esas sözleşmemizin 8, 11, 16 ve 27 nci maddelerinin değiştirilmesi, 9 ve 10 uncu maddelerinin yürürlükten kaldırılması ve buna göre maddelerin yeniden numaralandırılması suretiyle hazırlanan tadil tasarılarına Kurulumuzca uygun görüş verilmiştir.”

kayıtlı sermaye sistemine geçiş! hissede garip hareketler!

Kayıtlı sermaye sistemine geçiş yapılmadan önce hissede yaşanan Mayıs ve Haziran aylarında yaşanan sert yükselmelerden ve tavanlardan sonra yataya bağlayan hisse için sistem geçişine gelen onaydan sonra hissenin ne yöne gideceği merak konusu.

kayıtlı sermaye sistemine geçiş! hissede garip hareketler!

Kayıtlı sermaye sistemi nedir?

Bir sermayenin artırımı konusunda yönetim kurulu için tanınmış olan yetki tavanı kayıtlı sermaye olarak ifade edilir. Yani herhangi bir konu hakkında harcama yapılmak istendiği vakit, yönetim kurulu adına belli bir üst sermaye artırma hakkı bulunur. Bu hak üzerinden kullanım ile beraber sermaye artırımı gerçekleşmektedir. Ele alınmış olan üst limit ise kayıtlı sermaye olarak ifade edilir.

Kayıtlı Sermaye Sistemine Geçiş Nasıl Olur?

Sermaye Piyasası kanununda gerçekleştirilen son düzenleme ile beraber, artık esas sermaye üzerinden kayıtlı sermaye sistemine geçiş mümkün hale geldi. Tabii bu konuda ele alınması gereken belli başlı bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar tamamlanmak suretiyle, kayıtlı sermaye sistemine geçiş imkanı elde edilmektedir.

birko mensucat'ta ortak satışı haberi - borsagündem.com
kayıtlı sermaye sistemine geçiş! hissede garip hareketler!

– Anonim şirketler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile İç Ticaret Genel Müdürlüğüne başvuru yapmalıdır.

 – Bu bağlamda yapılan başvuru ile beraber izin alınmalıdır.

 – TTK’nın 333. maddesine dayanmak suretiyle esas sözleşme değişikliği izne tabi olan şirketler ya da kuruluşlar üzerinden izin verilir.

Yapılan bu işlemlerin ardından ilgili şirketler esas sermaye yerine kayıtlı sermayeye geçiş yaparlar. Bu sayede kayıtlı sermayenin getirdiği birçok farklı unsurdan kanun izinde yararlanma imkânı elde etmektedirler. Ancak yapılacak başvuru ile beraber gerekli tüm kriterler ve kıstasların yerine getirilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Şirket Hakkında:

MAZHAR ZORLU HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ, çeşitli sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren Türkiye merkezli bir holding şirketidir. Şirket, iştirakleri aracılığıyla üç iş segmentinde faaldir: Sanayi grubu segmenti esasen tekstil, tarımsal sanayi, bina malzemeleri ve altyapı yatırımları ile ilgili hizmetler gibi alanlara odaklanmaktadır; Ticaret grubu segmenti pazarlama ve imalat sektöründe faaldir ve Hizmetler segmenti turizm ve sigorta alanlarında faaldir. Şirketin iştirakleri arasında her türlü boru ve teçhizat, şişe bileşenleri ve inşaat ve tarım sanayilerinde kullanılan eşyaları üreten ve dağıtımını yapan Ege Plast; egetherm boru ve teçhizatları, temiz su boruları, pissu boruları, doğalgaz boruları, egefer yer ısıtma sistemleri dahil her türlü plastik boru ve teçhizat ve tarımsal sanayi için borular üreten ve pazarlayan Ege Yıldız ve turizm ile ilgili hizmetler sunan Hotel Ege Palas bulunmaktadır.

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

kayıtlı sermaye sistemine geçiş! hissede garip hareketler!
  • mazhar

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP