DOLAR 17,9520 -0.01%
EURO 18,3770 0.38%
ALTIN 1.033,210,20
BITCOIN 420671-2,61%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

2 hisseye 1 aylık tedbir geldi!

2 hisseye 1 aylık tedbir geldi!

ABONE OL
20/07/2022 09:49
2 hisseye 1 aylık tedbir geldi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri arasında bu 2 hisseye 1 aylık tedbir kararı alındı işte detaylar

Borsa İstanbul tarafından 2 hisseye 1 aylık tedbir kararı verildi.

Borsa İstanbul, yapılan incelemeler neticesinde iki hissede tedbir uygulanmasını kararlaştırdı. İşte BİST’in açıkladığı tedbir kararlarına ilişkin tüm detaylar

Konya Çimento (#KONYA)

VBTS kapsamında KONYA.E payları 20/07/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/08/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Çan2 Termik (#CANTE)

Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle CANTE.E payında 20/07/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı” tedbiri uygulanacak

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

2 hisseye 1 aylık tedbir

Twitter takip için => https://twitter.com/home Telegram üye olmak için=> https://t.me/paraajansi  Kanal abonelik ve bildirim için => https://paraajansi.com.tr/

2 hisseye 1 aylık tedbir 2 hisseye 1 aylık tedbir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP