DOLAR 17,1973 -0.12%
EURO 17,6034 0.05%
ALTIN 963,260,08
BITCOIN 3531712,13%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

2 şirket sermaye tavan artırım için onay aldı!

2 şirket sermaye tavan artırım için onay aldı!

ABONE OL
18/04/2022 15:56
2 şirket sermaye tavan artırım için onay aldı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’daki 2 şirket sermaye tavan artırım için onay aldı işte SPK’dan onay alan o 2 şirket

2 şirket sermaye tavan artırım için onay aldı Sermaye tavan artırımı nedir? Hangi şirket onay aldı? İşte detaylar…

#HDFGS (HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.)

Şirketimizin kayıtlı sermaye tavanının 2.000.000.000 TL’sına çıkarılmasına ve esas sözleşmemizin “Sermaye ve Hisse Senetleri” başlıklı 8. maddesinin ekteki şekilde tadil edilmesine ilişkin 22.03.2022 tarihli SPK’na yapılan başvuru onaylanmıştır.

2 şirket sermaye tavan artırım

#DARDL (DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş.)

Şirketimizin kayıtlı sermaye tavanı işlemlerine ilişkin, esas sözleşme değişiklik tasarısı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştır.

2 şirket sermaye tavan artırım

Kayıtlı sermaye nedir?

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

fonet'te kayıtlı sermaye tavanı işlemleri - rha ajans
2 şirket sermaye tavan artırım

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir.

Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana getirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

Twitter takip için => https://twitter.com/home

Telegram üye olmak için=> https://t.me/paraajansi 

Kanal abonelik ve bildirim için => https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP