DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4382241,97%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

23 şirket pazar değiştiriyor işte yeni endeksleri!

23 şirket pazar değiştiriyor işte yeni endeksleri!

ABONE OL
30/06/2022 15:50
23 şirket pazar değiştiriyor işte yeni endeksleri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da dönemsel pazar değişikliklerine bağlı endeks değişimleri belli oldu. Bu kapsamda yarından itibaren 23 şirket pazar değiştiriyor İşte pazar değiştiren şirketlerin yeni endeksleri

23 şirket pazar değiştiriyor işte yeni endeksleri İşte pazar değiştiren şirketlerin yeni endeksleri Detaylar haberimizde…

01.07.2022 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK PAZAR DEĞİŞİKLİKLERİNE BAĞLI ENDEKS DEĞİŞİKLİKLERİ

23 şirket pazar değiştiriyor

BIST Pay Endeksleri

BIST Pay Endeksleri, ağırlıklandırma temasına bağlı olarak piyasa değeri ağırlıklı veya piyasa değeri ağırlıklı olmayan olmak üzere 2 farklı yöntemle hesaplanmaktadır.

BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay Endeksleri

BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay Endeksleri, Borsa İstanbul’da işlem gören payların gruplar halinde fiyat ve getiri performanslarının ölçülmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Piyasa Değeri Ağırlıklı Endekslerde, endeks dönemi süresince payların endeks içindeki ağırlıkları, payların fiyatındaki hareketler ve/veya fiili dolaşımdaki payların piyasa değerini artıran/azaltan özsermaye halleri gibi diğer nedenlerle değişebilmektedir.

Detaylı bilgilere “BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay EndeksPara ajansından abonelerine özel yeni uygulama!leri Temel Kuralları”ndan ulaşılabilir.

BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Olmayan Pay Endeksleri

BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Olmayan Pay Endeksleri, Borsa İstanbul’da işlem gören payların gruplar halinde getiri performanslarının, ilgili endeks dönemi başında endeks temasına uygun şekilde belirlenen ağırlıkları çerçevesinde ölçülmesi amacıyla oluşturulmuştur

Piyasa Değeri Ağırlıklı Olmayan Endekslerde endeks dönemi süresince payların endeks içindeki ağırlıkları, sadece payların fiyatındaki hareketlere bağlı olarak değişebilir. Endeks dönemi süresince payların fiyatındaki hareketler dışında bir nedenle fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri değişirse, ağırlık katsayısı yeniden hesaplanmak suretiyle payın endeks içindeki ağırlığının bu değişiklikten önceki son seans kapanışındaki ağırlığına eşit olması sağlanır. Böylece payların endeks içindeki ağırlıkları, endeksin ağırlıklandırma teması ve fiyat dışında diğer faktörlerden (örneğin sermaye artırımı/azaltımı, birleşme/bölünme vb.) etkilenmemiş olur.

Detaylı bilgilere “BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Olmayan Pay Endeksleri Temel Kuralları”ndan ulaşılabilir.

Para ajansından abonelerine özel yeni uygulama!

Para ajansı olarak belli teknik analiz kriterleri çerçevesinde, işlem hacmi ve hareketli ortalamalara dayalı yükselişe başlayan hisse senetlerinin grafiklerinin yayınlanacağı bir analiz çalışması başlattık. Bu hisse senetlerinin sadece isimleri paylaşılacak, ayrıca teknik analiz ve yorum yapılmayacaktır.

Ayrıca kullanıcılarımıza ve abonelerimize özel bir çok sürpriz ve yeniliğe ulaşmak için bizleri takipte kalın.

23 şirket pazar değiştiriyor

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı 

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home

23 şirket pazar değiştiriyor

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP