DOLAR 16,7582 -0.01%
EURO 17,4935 0.02%
ALTIN 976,060,02
BITCOIN 3204600,06%
İstanbul
23°

AÇIK

KALAN SÜRE

%245 rekor temettü onaylandı! halka arz oldu rekor temettü kararı verdi!

%245 Rekor Temettü Onaylandı! Halka arz oldu rekor temettü kararı verdi!

ABONE OL
21/06/2022 20:08
%245 rekor temettü onaylandı! halka arz oldu rekor temettü kararı verdi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

%245 Rekor Temettü Onaylandı! Halka arz oldu rekor temettü kararı verdi!  Borsa İstanbul’da birçok şirket yatırımcılarına kar payı yani temettü dağıtıyor. Bunlardan sonuncusu ise geçtiğimiz dönemde halka arz olan Aras Enerji #ARASE oluyor. Peki ne zaman ve ne kadar dağıtım yapıyor? Tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde…

Aras Enerji #ARASE %245 Rekor Temettü Onaylandı! Halka arz oldu rekor temettü kararı verdi!

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamanın detayları;

rekor temettü
Net Tutarın Hesaplanmasında Yürürlükteki Genel Kar Payı Stopaj Oranından Daha Düşük Bir Oran Uygulanmasının NedeniŞirketimiz A,B ve C grubu hisseleri içerisinde tam mükellef tüzel kişi yer aldığından kendilerine ödenecek temettüden stopaj kesintisi yapılmayacaktır.
Genel Kar Payı Stopaj Oranından Daha Düşük Bir Oranın Nasıl Hesaplandığına İlişkin BilgiŞirketimiz A,B ve C grubu hisseleri içerisinde tam mükellef tüzel kişi yer aldığından kendilerine ödenecek temettüden stopaj kesintisi yapılmayacaktır.
rekor temettü

Şirketimizin 21.06.2022 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında, Yönetim Kurulunun 25.05.2022 tarihli toplantısında karara bağlanan kâr dağıtımı oybirliği ile onaylanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

rekor temettü

rekor temettü

rekor temettü

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

  • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP