DOLAR 18,0992 0.05%
EURO 18,2684 -0.1%
ALTIN 1.019,32-0,20
BITCOIN 414642-1,53%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

25 milyonluk pay geri alım programı başlıyor!

25 milyonluk pay geri alım programı başlıyor!

ABONE OL
17/06/2022 11:42
25 milyonluk pay geri alım programı başlıyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren Emek Elektrik #EMKEL hissesinde 25 milyonluk pay geri alım programı başlıyor Hissede son durum nasıl?

25 milyonluk pay geri alım programı başlıyor Hisse fiyatının istenilen düzeyde olmadığı gerekçesiyle pay geri alım yapan şirket hangisi?

Emek Elektirik #EMKEL tarafından yapılan açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi.

Şirketimizin ortağı Özar Elk.İnş.Turz.Müh.Yat.Tic.A.Ş.’nin 16.06.2022 tarihli Yönetim Kurulu kararı içsel bilginin açıklanması yükümlülüğü kapsamında sunulmaktadır.

1-   Ortağı olduğumuz Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş.’deki ortaklık payımız zaman içinde çeşitli nedenlerle % 22,87 ‘e kadar inmiştir.  Hakim ortak olarak hisse alım programları dahilinde bu oranı arttırmak, Borsada işlem görmekte olan Emkel hisselerine ilişkin son dönemdeki fiyat hareketlerinin, şirketin finansal performansını doğru yansıtmaması ve fiyat tutarsızlıklarının giderilmesi ile pay piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek, amacıyla Özar Elk.İnş.Turzm.Müh.Eğt.Yat.İml. ve Tic.A.Ş. ve/veya  Arabul ailesi olarak Borsa’dan Emkel hisse alım işlemlerinin başlatılmasına,

2-    Yapılacak olan hisse alımının 7.500.000 adet pay miktarı veya 25.000.000 TL tutar olarak belirlenmesine, hangisine daha önce varılırsa hisse alımının durdurulmasına veya yeni bir plan açıklanmasına,

3-    Hisse alım programının uygulanacağı sürenin azami 3 yıl olarak belirlenmesine,

      Oy birliği ile karar verilmiştir.

Hissede son durum şu şekilde

25 milyonluk pay geri alım

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi. 25 milyonluk pay geri alım

25 milyonluk pay geri alım

Bizleri sitemize abone olarak ve twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

  • emek

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP