DOLAR 18,0744 -0.04%
EURO 18,2581 -0.17%
ALTIN 1.020,82-0,05
BITCOIN 412678-2,05%
İstanbul
28°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu şirketten %25 oranında bedelsiz sermaye artırımı geldi!

Bu şirketten %25 oranında bedelsiz sermaye artırımı geldi!

ABONE OL
27/06/2022 15:23
bu şirketten %25 oranında bedelsiz sermaye artırımı geldi!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket %25 oranında bedelsiz sermaye artırımı geldi! Bedelsiz artırım sonrası hisse ne durumda? Bedelsiz sermaye artırımı nedir? İşte tüm detaylar haberimizde…

Bu şirketten %25 oranında bedelsiz sermaye artırımı geldi!
SAFKAR EGE SOĞUTMACILIK KLİMA SOĞUK HAVA TESİSLERİ İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SAFKR
şirketinin yaptığı KAP açıklamasına göre;

Bağlı ortaklığımız Teksav Teknoloji Elektrik Elektronik San. Ve Tic. A.Ş.’nin 06.04.2022 tarihinde yapılan 2021 yılı olağan genel kurulunda savunma sanayii alanındaki yeni yatırımlarını finanse etmek üzere ödenmiş sermayenin 500.000-TL’den 10.000.000-TL’ye yükseltilmesine karar verdiği 06.04.2022 tarihinde açıklanmıştı.

Bedelsiz sermaye artışı sonrası %80’lik payımıza isabet eden 7.424.000-TL’nin nakden taahhüt edilmesine ve bu tutarın %25’inin tescilden önce ödenmesine karar verilmiştir.

Kullanılmayan nominal 1.392.000-TL’lik rüçhan hakkının şirketimiz tarafından kullanılarak %25’inin tescilden önce ödenmesine karar verilmiştir.

Bu işlem sonunda %80 olan ortaklığımız %93,92’ye çıkacaktır.

Kamuoyunun ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.

Şirket Hakkında

BİST KoduSAFKR
Şirket ÜnvanıSAFKAR EGE SOGUTMACILIK KLIMA SOGUK HAVA TESISLERI A.S.
Faaliyet AlanıKlima. Frigorifik soğutucu üretimi
Sermaye35.250.000 TL
İlk İşlem Tarihi16.01.2018
Halka Arz Tarihi11.01.2018

Hisse ne durumda?

Hisse 9.21 TL‘den değer görüyor.

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Şirketlerin kendi iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü vb) Kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından ilave kaynak talep etmeden bedelsiz olarak hisse senedi dağıttıkları sermaye artırım türüdür. Hesaplara otomatik olarak yansıtılır. Yatırımcılarımızın herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Kayıtlı sermaye sisteminde bedelsiz hisse senetleri, sermaye artırımına gidilen günden (T+2) iki iş günü sonra hesabınıza geçer.

Bedelli sermaye artırımı

Bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır. Sermaye artırımına katılmak istemeyen pay sahipleri rüçhan haklarını “Bist Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı” aracılığı ile satabilirler. Bedelli Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılarımız, katılacağı bilgisini tarafımıza bildirerek gerekli nakdi kullanım tarihinin son gününde saat 12:00 ye kadar hesaplarında bulundurmak zorundadır. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlamamaktadır. Ancak, Bedelsiz Sermaye Artırımının en önemli avantajlarından biri emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirketlere sağladığı vergi avantajıdır. Diğer bir avantaj ise şirketlerin enflasyon karşısında erimiş olan sermayelerini güncelleyebilmeleridir. 

Bedelli Sermaye Artırımı esas olarak şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlar. Bedelli Sermaye Artırımı yoluyla şirketler faaliyet hacimlerinin büyümesine paralel olarak sermaye ihtiyaçlarını karşılarlar. Yeni yatırımlar sonucunda şirketlerin fon ihtiyacı içinde olması ve ihtiyaç duyulan fonlar şirketleri Bedelli Sermaye Artırımına iter.  

bedelsiz

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP