DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4736221,09%
İstanbul
29°

AÇIK

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

275 milyonluk rekor temettü genel kurul’da onaylandı!

275 milyonluk rekor temettü Genel Kurul’da onaylandı!

ABONE OL
11/05/2022 17:07
275 milyonluk rekor temettü genel kurul’da onaylandı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirket hissedarları dikkat 275 milyonluk rekor temettü Genel Kurul’da onaylandı. İşte dağıtım tarihleri ve merak edilenler.

275 milyonluk rekor temettü Genel Kurul’da onaylandı! İşte dağıtım tarihleri ve merak edilenler.

ANGEN tarafından yayınlanan KAP duyurusunda şu bilgilere yer verildi.

Şirketimiz yönetim kurulu tarafından;

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Seri: II 14.1. Sayılı Tebliği hükümleri çerçevesinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyumlu olarak hazırlanan ve Eren Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından denetlenen 01.01.2021- 31.12.2021 hesap dönemine ait finansal tablolarımıza göre 414.331.607,- TL dağıtılabilir net dönem kârı elde edilmiş olup, Kâr Dağıtım Politikamız ve Esas Sözleşmemizin 13. Maddesi’nde belirtilen esaslar çerçevesinde ve ekli kâr dağıtım tablosuna uygun olarak:

i. Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun kâr dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir kârın; brüt 305.555.555,- TL’lik kısmının nakit kâr payı olarak ortaklara dağıtılmasına,

ii. Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca 49.005.555,- TL’nin genel kanuni yedek akçe olarak ayrılmasına,

iii. Kalan kârın olağanüstü yedeklere eklenmesine,

iv. Pay sahiplerine dağıtılacak nakit kâr payının dağıtımının 23 Mayıs-23 Ağustos 2022 tarihlerinde, nakden ve iki eşit taksitte yapılmasına, bu konuda Yönetim Kurulu’na yetki verilmesi hususlarını içeren kâr dağıtım önerisinin 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerinin onayına sunulmasına

katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

275 milyonluk rekor temettü

Temettü Nedir?

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

Temettü oranları, şirketlerin yılsonu bilançolarına bağlı olarak belirlendiği için yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen veriler arasındadır. Bir şirketin yıllık net dönem kârı, o şirketin yatırımcılarına ödeyeceği kâr payının belirlenmesini sağlar. Şirketin, yıllık net dönem kârından vergiler ve diğer giderlerin çıkarılmasının ardından elde kalan kısmın %20’sinden az olmamak kaydıyla yatırımcılarına dağıtım yapmasına temettü dağıtımı denir. Temettü dağıtım kararı; yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulunda alınır.

275 milyonluk rekor temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen Temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

275 milyonluk rekor temettü 275 milyonluk rekor temettü

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • angen

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP