DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4773532,34%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

2’si bir arada hem bedelsiz hem temettü hisse tavan!

2’si bir arada hem bedelsiz hem temettü hisse tavan!

ABONE OL
16/03/2022 13:43
2’si bir arada hem bedelsiz hem temettü hisse tavan!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz yıl halka arz olan bu şirket aynı gün içerisinde hem %300 oranında bedelsiz hem de 15 milyonluk kar dağıtımı yapacağını duyurdu. Bu iki haberden sonra hisse tavan açtı. Hangi şirket? Hem bedelsiz hem temettü aynı anda geldi hisse tavan oldu!

Hem bedelsiz hem temettü 2’si bir arada hisse tavan! Şirket hem %300 oranında bedelsiz hem de 15 milyonluk kar dağıtımı yapacağını duyurdu

Bedelsiz ve temettü haberi aynı anda geldi hisse tavan oldu!

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. #YEOTK

2021 Faaliyet yılı dönem karından brüt 15,000,000 TL’nin ortaklara Genel Kurul tarafından belirlenecek tarihlerde 2 taksit halinde dağıtılması hususunun Şirketimizin yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Genel Kurul’un onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Temettü detaylarına göre

hem bedelsiz hem temettü
hem bedelsiz hem temettü

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, temettü dağıtımı yapılmadan en az 2 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, temettü verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt temettü miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde temettü dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen Temettü ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli temettü yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen temettü dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

%300 bedelsiz sermaye artırım kararı verdi

Şirket 24.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin, 100.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak suretiyle, bedelsiz olarak %300 oranında artırılmak suretiyle 96.000.000 TL’ye çıkarılmasına ve arttırılan 72.000.000 TL‘nin tamamının iç kaynaklardan karşılanmak üzere şirket tarafından SPK’ya başvuru yapılması kararlaştırılmıştır.

hem bedelsiz hem temettü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır.

Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir. Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir

Hisse bu iki haberden sonra Borsa İstanbul’da %9.92 (tavan) yükseliş ile 57,05 TL‘den işlem görüyor

hem bedelsiz hem temettü

YEO Teknoloji hakkında;

15 yıl içerisinde enerji üretiminden iletimine ve dağıtımına, akıllı ve verimli elektrik enerjisi çözümleriyle elektrifikasyonda ve otomasyonla faaliyetlerini sürdüren YEO, otomasyon, dijitalizasyon ve elektrifikasyon alanlarında en modern çözümleri sunmaktadır.

Projeleri EPC temelinde dizayn, mühendislik, tedarik, entegrasyon, montaj ve devreye alma süreçlerinin tümünü kapsayan bir şekilde yürütmekte.

yeo teknoloji halka arz sonuçları açıklandı! rekor katılım
hem bedelsiz hem temettü

Halka arz sonuçları!

Yeo Teknoloji halka arzına 121.489 kişi katılırken son zamanların en büyük halka arzı oldu. 6,6 Katı talep geldi! işte detaylar.

YEO’nun halka arzı kapsamında yurt içi gerçek ve tüzel kişi olarak 121.211 yatırımcı, 242 adet yabancı gerçek ve tüzel kişi yatırımcı, 36 yerli kurumsal yatırımcı olmak üzere toplam 121.489 yatırımcıya 5.000.000 TL nominal değerli paylar dağıtılmıştır. Yatırımcı grubu bazında dağıtım bilgisi aşağıdaki gibidir:

hem bedelsiz hem temettü
yüzde 300 bedelsiz

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • yeotk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP