3 Hissede yatırımcı koruma amaçlı tedbirler uygulanacak!

Borsa İstanbul akşam seans kapanışı sonrası yayınladığı bildirimlerde 3 Şirkette önleyici tedbir uygulayacağını bildirdi

Yapılan bildirime göre Uzertaş Boya Sanayii, Sumaş Suni Tahta ve Alarko Carrier şirketlerinde bazı tedbirler uygulanacak.

#UZERB Uzertaş Boya Sanayii

Hisseye bugünden itibaren 1 ay süre ile Emir Toplama Aşamalarında Bilgi yayının kısıtlanması, Piyasa Emri ve Piyasadan Limite emir girişininin kısıtlanması, Emir İptali yasağı, Miktar azaltımı yasağı, Fiyat Kötüleştirme yasağı gibi önleyici tedbirler uygulanacak. Borsa İstanbul tarafından yapılan bildirimde aşağıdaki ifadelere yer verildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. (UZERB.E) payında 15/01/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Emir Toplama Aşamalarında Bilgi Yayının Kısıtlanması”, “Piyasa Emri ile Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması” ve “Emir İptali, Miktar Azaltımı ve Fiyat Kötüleştirme Yasağı” önleyici tedbirleri uygulanacaktır.

UZERB Hissesi payında tedbirlerin uygulanacağı son tarih 12/02/2021’dir

Uzertaş hissesinin son dönemde oluşturduğu grafik aşağıdaki şekilde gerçekleşti

#SUMAS Sumaş Suni Tahta ve Mobilya

Hisseye bugünden itibaren 3 ay süre ile İnternetten Emir iletiminin yasaklanması, Emir İptalinin yasaklanması, Emir Miktarının azaltılması yasaklanması ve Emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması, Piyasa emri ile Piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması gibi önleyici tedbirler uygulanacak. Borsa İstanbul tarafından yapılan bildirimde aşağıdaki ifadelere yer verildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş. (SUMAS.E) payında 15/01/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle “İnternetten Emir İletiminin Kısıtlanması”, “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımının ve Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması” ve “Piyasa Emri ile Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması” önleyici tedbirleri uygulanacaktır.

Hissede Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 14.04.2021’dir

Sumaş hissesinin son dönemdeki grafiği aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

#ALCAR Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş

Hisseye bugünden itibaren 1 ay süre ile Brüt takas, Açığa satış yasağı, Kredili işlem yasağı tedbirleri uygulanacak. Borsa İstanbul tarafından yapılan bildirimde aşağıdaki ifadelere yer verildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALCAR) payının piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle ALCAR payında 15/01/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut “Açığa Satış Yasağı”na ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı” ve “Brüt Takas” önleyici tedbirleri uygulanacaktır.

ALCAR payında tedbirlerin uygulanacağı son tarih 12/02/2021 ‘dir.

Hissenin son dönemdeki grafiği aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

Brüt Takas Nedir?

Brüt takas nedir; SPK ‘nın Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. işbirliğiyle, yatırımcıları korumaya yönelik çalışmalar kapsamında, hisse senedinin takasında netleştirmenin kaldırılması kararı alarak uyguladığı bir çeşit tedbir niteliğindeki işleme verilen isimdir.

Brüt takas hisseleri alabilmeniz için üzerinden 2 gün (T+2) geçmiş nakit paranızın olması gerekir. Yani bugün ya da dün boşa çıkılan nakit ile brüt takas hissesini alamazsınız.

Brüt takasa giren hisselerde aynı gün içinde alım yaptıysanız satım işlemi yapılamaz. Bir sonraki işlem gününde işlem yapabilirsiniz.

Brüt takastaki hisselerde işlem yapılmak istenirse; alım yapmak isteyen yatırımcılar yatırım hesaplarında alım tutarı kadar nakit bulundurmak zorunda iken, satım yapmak isteyen yatırımcılar satış miktarını karşılayacak sayıda hisse senedini portföyde bulundurmak zorundadır.

Brüt takasta olan hisselerde kredili satın alma işlemi yapılamaz. Yani borç ile brüt takas hissesinde işlem yapılamaz.

Alacağınız tutar kadar nakit paranızın işlem anında hesabınızda olması gerekmektedir.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster