DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4731361,13%
İstanbul
27°

AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

35 hisse pazar değiştiriyor kritik tarih 1 nisan!

35 hisse pazar değiştiriyor kritik tarih 1 Nisan!

ABONE OL
31/03/2022 10:27
35 hisse pazar değiştiriyor kritik tarih 1 nisan!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul tarafından pazarların periyodik belirlenmesi kararı doğrultusunda geçtiğimiz günlerde duyurduğu pazar değişiklikleri için bugün son gün 35 hisse pazar değiştiriyor kritik tarih 1 Nisan!

35 hisse pazar değiştiriyor kritik tarih 1 Nisan! Borsa İstanbul’un geçtiğimiz günlerde duyurduğu karar yarın hayata geçiyor işte o şirketler.

Borsa İstanbul tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada 2022 yılında hangi şirketin hangi pazarda olacağı kesinliğe kavuştu. Yatırımcılar dikkat bu şirketlerin pazarı değişiyor kritik tarih 1 Nisan Tüm detaylar haberimizde…

Peki 1 Nisan 2022 yılı itibari ile hangi şirket hangi pazarda yer alacak? Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt pazar hisseleri;

35 hisse pazar değiştiriyor
  • İşlem pazarlarına ilişkin şirket listeleri yukarıdaki listede yer almaktadır.
  • Pazar değiştirecek şirketlerin listesi ise şu şekilde olacak
35 hisse pazar değiştiriyor

Yıldız Pazar

Yıldız Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 300 milyon TL ve üzeri olan payların işlem göreceği Pazardır.

Ana Pazar

Ana Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halk arz edilen kısmının piyasa değeri 300 milyon TL – 75 milyon TL arasında olan payların işlem göreceği Pazardır.

Alt Pazar

Alt Pazar, Borsaya ilk kotasyonda halka arz edilen kısmının piyasa değeri 75 milyon TL – 40 milyon TL arasında olan payların işlem göreceği Pazardır.

Kotasyon Şartları

Yıldız Pazar, fiili dolaşım oranına göre piyasa değeri 300.000.000 TL ve üzeri olan payların kota alındığı pazarı, Ana Pazar ise fiili dolaşım oranına göre piyasa değeri 300.000.000 TL – 75.000.000 TL arasında olan payların kota alındığı pazarı, Alt Pazar ise fiili dolaşım oranına göre piyasa değeri 75.000.000 TL’nin altında olan payların kota alındığı pazarı ifade etmektedir.

Yıldız Pazar,  Ana Pazar ve Alt Pazar kriterleri, faaliyet süresi, dönem karı, asgari halka açık kısmın piyasa değeri, halka arz oranı gibi çeşitli kriterlerden oluşmakta olup, bu kriterleri içeren Kotasyon Yönergesi’ne   “Yönergeler” başlığı altından ulaşabilirsiniz.

borsa i̇stanbul, 2020'deki tüm kayıplarını sildi | independent türkçe
35 hisse pazar değiştiriyor

Şirket paylarının Yıldız, Ana Pazar veya Alt Pazar’da işlem görebilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir.

Payların ilk kotasyonu için yapılacak başvurularda, başvurunun, ortaklık sermayesinin tamamı için yapılması ve ortaklığın;

a) Kuruluşundan itibaren en az 2 takvim yılı geçmiş olması (Bu bendin uygulanmasında, ortaklıkların, anonim ortaklık türü dışındaki herhangi bir sermaye şirketi türünde geçen süreleri de yıl hesabında dikkate alınır. 2 yıldan fazla faaliyet süresi olan en az bir ortaklığa minimum %51 oranında iştirak etmek suretiyle holding şirketi olarak kurulan yeni bir ortaklığın başvurması halinde, sözkonusu holding için 2 takvim yılı şartı aranmaz. Ancak, kuruluşundan itibaren en az 2 takvim yılı geçmiş iştiraklerin özsermayelerinin, holding yapısında kurulan yeni ortaklığın özsermayesinin %50’sinin altında, aktif büyüklüklerinin de holding yapısında kurulan yeni ortaklığın aktif büyüklüğünün %50’sinin altında olmaması gerekir),

b) Ortaklığın aşağıda yer alan gruplardan herhangi birinin şartlarının tamamını sağlaması

Yıldız PazarAna Pazar Alt Pazar
Halka arz edilen payların piyasa değeriAsgari 300.000.000 TLAsgari 75.000.000 TLAsgari 40.000.000 TL
Bağımsız denetimden geçmiş yıllık finansal tablolarında dönem kârı olmasıSon 2 yılSon 2 yılSon 2 yıl
Halka arz edilen payların nominal değerinin sermayeye asgari oranı%15%20%25
Bağımsız denetimden geçmiş en son finansal tablolardaki Özsermaye / Sermaye Oranı1’den büyük1’den büyük1,25’den büyük
35 hisse pazar değiştiriyor

1) Ortaklıkların halka arz edilen paylarından, halka arz sonrası sermayenin %10 ve üzerine tekabül eden nominal tutarda pay satın alan yatırımcıların sahip olduğu paylar ile ortaklığın Yönetim Kurulu ve Genel Müdür veya yetki ve görevleri itibarıyla Genel Müdüre denk veya daha üst konumlarda görev yapanlar ile bu kişilere doğrudan bağlı olarak çalışan üst düzey yöneticilerin (Genel Müdür Yardımcısı ve benzeri unvanlara sahip) satın aldığı paylar, halka arz edilen payların nominal değerinin sermayeye oranında ve halka açık kısmın piyasa değerinin hesabında dikkate alınmaz.

son dakika: borsa i̇stanbul'un satışı tamamlandı!
35 hisse pazar değiştiriyor

2) Bu fıkranın (a) bendi kapsamında, 2 yıldan fazla faaliyet süresi olan en az bir ortaklığa minimum %51 oranında iştirak etmek suretiyle finansal holding hariç olmak üzere, holding şirketi olarak kurulan yeni bir ortaklığın başvurması halinde, yukarıdaki tabloda yer alan “Bağımsız denetimden geçmiş yıllık finansal tablolarında dönem kârı olması ” şartının, söz konusu holdingin “Kâr veya Zarar ve Diğer Kapsamlı Gelir Tablosu”’nda yer alan net satış tutarı içinde en fazla paya sahip iştiraki tarafından sağlanması gerekmektedir.

3) Konsolide finansal tablo hazırlayan ortaklıklarda özsermaye/sermaye oranı olarak toplam özsermaye ve ana ortaklığa ait özsermaye ayrı ayrı dikkate alınır.

c) Finansal durumunun faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde yürütebilecek düzeyde olması,

ç) Paylar üzerinde, pay sahibinin haklarını kullanmasına engel olacak kayıtlar bulunmaması ve esas sözleşmenin Borsada işlem görecek payların devir ve tedavülünü kısıtlayıcı hükümler içermemesi,

d) Borsa tarafından geçerli kabul edilebilecek durumlar dışındaki nedenlerle son 2 yıl içinde ortaklığın faaliyetlerine 3 aydan fazla ara vermemiş olması, hakkında tasfiye, konkordato veya iflas ertelemesi istenmemiş olması ve Borsaca belirlenen diğer benzeri durumların yaşanmamış olması,

e) Üretim ve faaliyetini etkileyecek önemli hukuki uyuşmazlıkların bulunmaması ve bu hususla birlikte, ortaklığın kuruluş ve faaliyet bakımından hukuki durumu ile payların hukuki durumunun tâbi oldukları mevzuata uygun olduğunun, ortaklık ile doğrudan ya da dolaylı ilişkisi olmayan bir hukukçu tarafından düzenlenen hukukçu raporu ile belgelenmesi gerekmektedir.

Yıldız Pazar için yapılan kotasyon başvurularında, “Bağımsız denetimden geçmiş yıllık finansal tablolarında dönem kârı olması” ve/veya “Bağımsız denetimden geçmiş en son finansal tablolardaki özsermaye/sermaye oranı” şartlarının sağlanamaması durumunda, Yönetim Kurulu, Yıldız Pazar için (b) bendinde aranan diğer şartların da sağlanması şartıyla,

– Ortaklığın bağımsız denetimden geçmiş son yıl ve ilgili ara dönem finansal tablolarında faaliyet karı olması,

borsa i̇stanbul güne düşüşle başladı
35 hisse pazar değiştiriyor

– Halka arz edilen paylarının piyasa değerinin asgari 500 milyon TL olması,

– Bağımsız denetimden geçmiş son finansal tablodaki özsermaye altında sınıflandırılan tutarlara halka arzdan elde edilecek paylara ilişkin primler ile artırılan sermayenin nominal tutarı eklenerek hesaplanacak özsermaye/sermaye oranının bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı sağlaması,

– Halka arzın sadece ortak satışı yoluyla yapılmaması kaydıyla, ortaklığın faaliyetlerine, finansal yapısına ve halka arz gelirinin kullanımına ilişkin olarak Borsaya sunacağı bilgileri dikkate alarak, gerekçelerini belirtmek suretiyle payların Yıldız Pazar’da kota alınmasına karar verebilir. Borsa, kendisine sunulan bilgileri dikkate alarak, nakit çıkışı gerektirmeyen amortisman ve itfa payları tutarlarını faaliyet karının hesaplanmasında dikkate alabilir. Bu fıkra kapsamında Yıldız Pazar için yapılan başvuruda halka arz sonrasında “halka arz edilen payların piyasa değeri” şartı olarak asgari 500 milyon TL’nin sağlanamaması halinde başvuru kabul edilmez.

35 hisse pazar değiştiriyor

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr

35 hisse pazar değiştiriyor 35 hisse pazar değiştiriyor

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP