DOLAR 16,7731 0.07%
EURO 17,5062 0.08%
ALTIN 975,980,01
BITCOIN 3216170,31%
İstanbul
23°

AÇIK

KALAN SÜRE

4 şirkette brüt takas bu ay bitiyor işte o şirketler!

4 şirkette BRÜT TAKAS bu ay bitiyor işte o şirketler!

ABONE OL
18/04/2022 12:30
4 şirkette brüt takas bu ay bitiyor işte o şirketler!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul tarafından geçtiğimiz günlerde VBTS kapsamında BRÜT takas tedbiri uygulanan 4 şirkette BRÜT TAKAS tedbir bu ay bitiyor. işte tedbir olan şirketler ve tedbirlerin kalkma tarihleri

4 şirkette BRÜT TAKAS bu ay bitiyor işte o şirketler Borsa İstanbul tarafından geçtiğimiz günlerde VBTS kapsamında BRÜT takas tedbiri uygulandı

Borsa İstanbul tarafından 16 hisseye brüt takas tedbiri uygulanıyor. Nisan ayında brüt takas tedbiri bitecek hisseler şöyle:

ŞİRKET ADI VE BRÜT TAKAS TEDBİRİNİN BİTECEĞİ TARİH

SANEL MUHENDISLIK 22.04.2022

EURO YATIRIM HOLDING 22.04.2022

PETROKENT TURIZM 27.04.2022

AYEN ENERJI 28.04.2022

dev şirketten 589 milyonluk yatırım teşvik belgesi!
4 şirkette BRÜT TAKAS

Brüt Takas nedir?

Brüt takas, SPK tarafından belirli kriterlere göre seçilen bazı hisse senetlerinin takas işlemlerine yönelik olarak yapılan farklı bir uygulamayı ifade eder. SPK’nın, Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ile işbirliğiyle yürüttüğü, yatırımcıları korumaya yönelik çalışmaları kapsamında başlattığı Brüt Takas uygulaması, bir çeşit tedbir niteliğindedir. Buna göre SPK, gerekli gördüğü durumlarda Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören bazı hisse senetlerini belirli veya belirsiz süreli olarak brüt takas uygulamasına dahil etmektedir. Brüt takas kavramı ve brüt takasın nasıl uygulandığı bir çok yatırımcı tarafından net olarak bilinmemektedir.

yakın i̇zleme pazarındaki bu hissede yapılandırma hareketliliği!
4 şirkette BRÜT TAKAS

Netleştirme işleminin kaldırılması olarak da adlandırılan brüt takas işlemi esas olarak, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.(Takasbank) tarafından gerçekleştirilen, aracı kurumların, gün içindeki her iki seansta yaptığı alım satımların takas süreci ile ilgilidir. SPK’nın brüt takasa aldığı hisse senetlerinin, takas ve alım/ satım işlemleri brüt takas kapsamında olmayan hisse senetlerine göre bazı farklılıklar gösterir. SPK, piyasanın oluşmasını etkilemeyen bazı hisse senetlerini brüt takas uygulamasına dahil ederek bu hisselerde oluşabilecek spekülatif fiyat ve miktar hareketlerini önlemek amacıyla takas ve alım/satım işlemlerine bazı kısıtlar getirmektedir.

  • Hisse senetleri sadece SPK tarafından brüt takas kapsamına alınabilir veya bu kapsamdan çıkarılabilir. Hisselerin brüt takasta tutulma süresi de yine SPK tarafından belirlenir. 
  • Brüt takasta olan hisse senetleri internet üzerinden alım/satım emir girişine kapatılır. Şahsen veya telefon aracılığıyla emir girişi yapılabilir.
  • Brüt takasa alınan hisse sentelerinde aynı gün (günlük) alım satım işlemi yapılamaz.
  • Brüt takas kapsamında bulunan hisseleri satın alırken toplam bedel ancak nakit olarak ödenebilir, kredili satın alma işlemi yapılamaz. 
sahol’de kritik pay satımı yabancı ortaktan milyonluk satış !

Yukarıda açıklanan brüt takas kısıtlarına tabi olmak istemeyen yatırımcıların hisse senedi satın almadan önce hisse senedinin brüt takas kapsamında olup olmadığını araştırmaları önemlidir. 

Görüldüğü gibi brüt takas uygulaması, hisselerin takas işlemleri ile ilgilidir, yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek veya yatırım yapmalarını engelleyecek sonuçlar doğurmaz. 

Hisse Senedinin Brüt Takasa Alınması?

Brüt takas uygulamasına dahil edilmeyen hisse senetleri normal olarak, toplam hisse adedi ve tutar bazında netleştirme işlemine tabi tutulur. Brüt takasa dâhil edilen ve netleştirme uygulaması kaldırılan hisse senetlerinde Takasbank tarafından brüt takas uygulaması yapılır. Buna göre aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacakları Takasbank tarafından takas süresinden sonra dağıtılır. Brüt takastaki hisse senetlerini almak isteyen yatırımcılar, takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcılar ise takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurmak zorundadırlar

4 şirkette BRÜT TAKAS

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi –

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • brüt takas

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP