DOLAR 17,9618 0.16%
EURO 18,2652 -0.8%
ALTIN 1.027,36-1,14
BITCOIN 433083-0,72%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

4 şirkette işlemler 1 ay süreyle kısıtlandı!

4 şirkette işlemler 1 ay süreyle kısıtlandı!

ABONE OL
01/06/2022 11:29
4 şirkette işlemler 1 ay süreyle kısıtlandı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören 4 şirkette işlemler 1 ay süreyle kısıtlandı. İşte işlemleri 30 gün boyunca kısıtlanan o 4 şirket

4 şirkette işlemler 1 ay süreyle kısıtlandı İşte işlemleri 30 gün boyunca kısıtlanan o 4 şirket

Global Menkul Değerler (#GLBMD)

VBTS kapsamında GLBMD.E paylarında 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (#SMRTG)

SMRTG.E paylarında 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Fenerbahçe Futbol (#FENER)

FENER.E payları 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Özerden Plastik (#OZRDN)

OZRDN.E payları 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alındı. Bu kapsamda ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle;

1) 1 ay süre ile birinci seviye “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” tedbiri

2) 1 ay süre ile ikinci seviye “Brüt Takas” tedbiri

3) 1 ay süre ile üçüncü seviye “Emir Paketi (Piyasa Emri ve Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması, Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması ve Emir Toplama Bilgi Yayınının Kısıtlanması)” tedbiri

4) 1 ay süre ile dördüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri

5) 1 ay süre ile beşinci seviye “Emir İletim Kanallarının Kısıtlanması (İnternet Emir Yasağı)” tedbiri uygulanıyor.

Hisselere ilişkin alınan tedbir kararları ise Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyuruluyor.

4 şirkette işlemler

Borsa ve kripto haberlerine ilk siz ulaşmak için sitemize abone olmayı ve bildirimleri aktife almayı unutmayınız. Twitterdan takip ederek ve Telegram grubumuza katılarak da piyasa haberlerine ilk siz ulaşabilirsiniz. 4 şirkette işlemler 4 şirkette işlemler 4 şirkette işlemler

  • tedbir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP