DOLAR 17,9607 -0.01%
EURO 18,2438 -0.09%
ALTIN 1.026,50-0,11
BITCOIN 431745-1,39%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı!

Bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı!

ABONE OL
27/07/2022 17:05
bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem göre bu 5 şirket paylarında geri alım yaptı! Bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı! Hangi hisseler? İşte tüm detaylar haberimizde…

Bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı!

En yüksek geri alımı Şişe Cam hissesi gerçekleştirirken, en düşük alımı MLP sağlık gerçekleştirdi. Geri alınan nominal pay Şişe Cam hissesinin 1,704,479 adet iken 31,000 adet ile MLP en düşük alımı gerçekleştirdi.

Hisselerine sahip çıkan işte o 5 hisse;

  • KRVGD – Kervan Gıda
  • SISE – Şişe Cam
  • SAHOL – Sabancı Holding
  • MPARK – MLP Sağlık
  • ALARK – Alarko Holding

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

Bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı! Bu 5 şirket hisselerine sahip çıktı!

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP