DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3223930,49%
İstanbul
31°

AÇIK

KALAN SÜRE

50 milyonluk rekor pay dönüşüm hamlesi! bu şirket paylarında neler oluyor?
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • 50 milyonluk rekor pay dönüşüm hamlesi! Bu şirket paylarında neler oluyor?

50 milyonluk rekor pay dönüşüm hamlesi! Bu şirket paylarında neler oluyor?

ABONE OL
10/05/2022 14:46
50 milyonluk rekor pay dönüşüm hamlesi! bu şirket paylarında neler oluyor?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan Mazhar Zorlu Holding #MZHLD son yayınladığı KAP duyurusu ile ortağı olduğu EPLAS paylarında 2.750.000 TL nominal tutarlı yaklaşık 50 milyonluk Borsa’da işlem görmeyen tipteki payların işlem gören tipe dönüşüm ve satılması için başvuruda bulundu. İşte detaylar…50 milyonluk rekor pay dönüşüm hamlesi! Bu şirket paylarında neler oluyor?

50 milyonluk rekor pay dönüşüm hamlesi! Bu şirket paylarında neler oluyor? Borsa İstanbul’un köklü şirketlerinden olan iki hissede milyonluk dönüşüm hamlesi.

Mazhar Zorlu Holding tarafından yayınlanan KAP duyurusundan konuya ilişkin şu bilgilere yer verildi.

Şirketimiz, bugün yapılan toplantısında, Grubun mevcut yatırımlarını finanse etmek amacıyla, Grup Şirketlerimizden Halka açık ve Borsa’da işlem gören ve iştiraki olduğumuz Egeplast A.Ş.’ nin ortaklık yapısında yer alan, Borsa’da işlem görmeyen statüdeki 2.750.000 TL nominal bedelli payımızın; Aracı Kurumumuz A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. vasıtasıyla Borsada işlem gören tipe dönüşümü ve piyasa aracılığıyla satılmasına ve bu işlem için Egeplast A.Ş. tarafından Merkezi Kaydi Sistemde kıymet transferi yoluyla gerekli yetkinin verilmesi talebi konusunda toplantıya katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.

#MZHLD

Çarpanlar

F/KN/A
FD/FAVÖK9.40
PD/DD4.79
PEG0.10
Net Borç/FAVÖK-0.09

Kaynak DağılımıÖzkaynaklar: 46%Kısa Vade Yük.: 46%Uzun Vade Yük.: 6%Şirket Detayları

Fiili Dolaşım Oranı39.11
Hisse Başına Kar-2.51
Ödenmiş Sermaye10,836,000
Piyasa Değeri448,393,680
SektörlerHolding
50 milyonluk rekor pay dönüşüm

Borsada işlem gören tipe dönüşüm hisse senetleri, borsada halka açık olan bir şirketin ortaklarının kurul kaydında olan ancak borsada işlem görmeyen statüdeki hisse senetlerini satışa konu edilebilmesi amacıyla yapılan başvuruya denir.

#EPLAS

Çarpanlar

F/KN/A
FD/FAVÖK10.53
PD/DD5.24
PEG0.08
Net Borç/FAVÖK-0.08

Kaynak DağılımıÖzkaynaklar: 23%Kısa Vade Yük.: 68%Uzun Vade Yük.: 7%Şirket Detayları

Fiili Dolaşım Oranı49.46
Hisse Başına Kar-1.50
Ödenmiş Sermaye27,825,600
Piyasa Değeri513,938,832
SektörlerKimya ve Plastikİmal
50 milyonluk rekor pay dönüşüm

İşlem gören tipe dönüşüm nedir ?

Bu dönüştürülen hisselerin dönüşüm kaydı onaylandığı taktirde borsa üzerinden sattığı anlamına gelmemekle birlikte satmak ya da tutmak pay sahibinin inisiyatifinde olan bir durumdur.

Borsada işlem gören tipe dönüşüm: Hisse senetleri, borsada halka açık olan bir şirketin ortaklarının kurul kaydında olan. Borsada işlem görmeyen statüdeki hisse senetlerini satışa konu edilebilmesi amacıyla yapılan başvuruya denir.

elinde hisse senedi olmadan 'açığa satış' yapanlar borsanın değerini düşürdü
50 milyonluk rekor pay dönüşüm

Borsada işlem gören tipe dönüşüm hisseyi nasıl etkiler? 

Borsada işlem gören tipe dönüşüm talebinin ana amacı nedir? sorunu cevaplamak hisse senedi fiyatının seyrini anlamak açısından çok önemlidir.

Ana amaç şirket ortağının elindeki AMA halka açık olmayan hisse senetlerini borsada satmaktır. Ö

Örneğin X ortağı, borsada işlem görmeyen tipteki 2,5 milyon lotunu MKK nezdinde kaydettirdikten sonra elindeki bu lotları borsada satabilecektir.

Bu kısmı net anladık. Tamam. Peki borsada işlem gören tipe dönüşüm talebinin yani şirket ortağının borsada işlem görmeyen bu hisselerini borsada satmak istemesinin nedenleri nelerdir? İşte bu kısım çok önemli.

Bunun bir kaç nedeni var:

1- Çok basit bir ifadeyle ortak elindeki payı nakite geçmek istiyor olabilir.

2- Hissenin fiili dolaşımda olan paylarında bir talep fazlalığı vardır. Ve piyasaya hisse sokulmak istenmiş olabilir.

3- Ortaklar arasında her hangi bir sebeple oluşan anlaşma ya da anlaşmazlık nedeniyle “ortaklık yapısının değiştirilmesi ihtiyacı” doğmuş olabilir.

4- Şirket ortaklarından bazıları piyasada yaptıkları usulsüz işlemler nedeniyle SPK tarafından payları borsadaki işlemlerden çektirilmiş olabilir. SPK bunu belirli bir zaman dilimi için yasaklamıştır. Ve bu bahse konu şirket ortağı bu zaman cezası dolunca bu payları tekrar borsada alınıp satılabilir konuma getirebilmek için “Borsada işlem gören tipe dönüşüm talebinde” bulunmuş olabilir.

Bu sayılan nedenleri iyi anlamak, hissenin gelecekteki fiyat seyrini de anlamak açısından çok önemlidir. Şirket ve MKK duyurularını iyi okumak ve yorumlamak gerekir.

50 milyonluk rekor pay dönüşüm

Borsada işlem gören tipe dönüşüm süresi ne kadardır?

Borsada işlem gören niteliğe dönüşüm süreci ise şöyle: PAY TEBLİĞİ (VII-128.1)’ne göre, Kurul tarafından aksi bildirilmedikçe paylar, MKK duyurusundan (yani onay duyurusunda) itibaren iki iş gününden sonra satılabilir.

Borsa okur yazarlığı açısından 22 Haziran 2013  tarihli Resmi Gazetede yayınlanan PAY TEBLİĞİ (VII-128.1) yatırımcılar için önemli bir kaynaktır.

Halka arzlar, ikincil arzlar, sermaye artırım-azaltım durumları, işlem gören tipe dönüşüm durumları gibi bir çok önemli gelişme bu tebliğ çerçevesinde yapılmaktadır

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi paraajansı 

paraajansı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP