ABD’nin Not Görünümünde Değişiklik

  • Piyasalar

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Cuma günü yaptığı açıklamaya göre ABD’nin not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çekti. Bu durum, Washington’daki yasa yapıcıların pandeminin ekonomik etkileriyle mücadelede daha fazla harcama yapmayı değerlendirdiği bir dönemde ABD’nin kötüleşen kamu maliyesine dikkat çektiği aktarıldı.

Açıklama notunda ABD’nin kamu finansmanında ki bozulmanın ve reel bir mali konsolidasyon planı olmadığının altını çizen Fitch, ülke notunu değiştirmeyerek “AAA” seviyesinde bırakırken, Fitch’in değerlendirmesinde “Yüksek mali açık ve borç, koronavirüsün neden olduğu büyük ekonomik şok öncesinde olağan olan orta vadeli bir yükseliş patikası izliyordu. ABD’nin geleneksel kredi gücü aşınmaya başladı.” denilerek durum özetlenmiş oldu.

ABD’de işsizlik yükselirken, ekonomişu ana dek olan en kötü çeyreklik performansını gösterdi. Pandemiden kaynaklı kapanmaların etkisiyle dünyanın en büyük ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 32.9 küçüldü. Buna ek olarakta enfeksiyonların birçok eyalette hala hızlı bir şekilde yayıldığı ve virüsün görünüm üzerindeki etkisi devam edecek gibi göründüğü de eklendi.

Kongre’nin desteği ABD ekonomisinin son aylarda su üzerinde kalmasını sağlamıştı. Ancak bundan sonraki adımlar toparlanma sürecinin belirlenmesi yönünden kritik önemde olacak. Ek 600 dolarlık haftalık işsizlik hakkı gibi hayati önemdeki tedbirlerin süresi dolarken, yasa yapıcılar yeni bir teşvik paketi konusunda pek fazla ilerleyebilmiş değiller.

Yeni tedbirler üzerinde anlaşılması durumunda ise, bu kez, ekonominin desteklenmesinin yanı sıra ülkenin borç yükü de artacak gibi görünüyor ve bu doğrultuda Fitch’in dikkat çektiği mali açık büyüyecek. Bununla birlikte Kongre’nin paket üzerinde anlaşacağına dair herhangi bir işaretin de bulunmadığı eklenen bilgiler arasında yer alıyor.

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster