DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3217480,15%
İstanbul
31°

AÇIK

KALAN SÜRE

arçelik 6 milyar pay geri alım kararı verdi hisse tavan mı oldu?

Arçelik 6 milyar pay geri alım kararı verdi Hisse tavan mı oldu?

ABONE OL
25/05/2022 10:13
arçelik 6 milyar pay geri alım kararı verdi hisse tavan mı oldu?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Arçelik, geçen yıl temmuz ayından bu yana 3 milyar lira tutarında hissesini borsadan geri aldığını belirterek, hisse alımlarına devam edebilmek için 6 milyar lira tutarında yeni bir program başlatılması kararı aldı. Arçelik 6 milyar pay geri alım kararı verdi Hisse tavan mı oldu?

Arçelik 6 milyar pay geri alım kararı verdi Hisse tavan mı oldu? Hissede güncel durum ve daha fazlası!

Arçelik, KAP’a dün akşam yaptığı açıklamaya göre geçen yıl temmuz ayında başlattığı ve sermayenin yüzde 10’una kadar hisse alımıyla sınırlı 3 milyar lira bütçeli hisse alım programını neredeyse tamamladı. Programda sermayenin yüzde 9.97’si oranında hisse alındı.

Şirket bunun ardından 6 milyar lira ödenek daha ayırarak, sermayesinin yaklaşık yüzde 10’una daha alımını kapsayan yeni bir programı başlatma kararı aldı.

Açıklamada geri alım işlemlerinin ilk genel kurul toplantısında hissedarların onayına sunulacağı ifade edildi.

Dün yüzde 2.3 kayıpla 67.65 liradan kapanan Arçelik hisseleri 1 Temmuz’dan bu yana %117 prim yaptı.

Yapılan KAP duyurusunda şu bilgilere yer verildi.

Yönetim Kurulu’nun 01 Temmuz 2021 tarih ve 1076 sayılı kararı ile başlatılan ve 09 Mart 2022 tarih ve 1108 sayılı kararı ile revize edilen 3.000.000.000-TL toplam fon ile sermayenin %10’una kadar pay alımına imkan veren geri alım programı kapsamında, işbu yönetim kurulu kararı tarihine kadar 2.997.648.371,02-TL fon kullanılarak sermayenin %9,97’sini temsil eden 67.344.433 adet pay borsadan satın alınmıştır.

Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri ve Şirket’in 23.03.2022 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yönetim kuruluna verilen yetki çerçevesinde; mevcut geri alım programı kapsamında sermayenin %10’unu temsil eden payların geri alımının tamamlanmasına ve Şirket paylarının geri alımına devam edilebilmesi amacıyla mevcut programa ilave olarak Şirket’in çıkarılmış sermayesinin %10’una tekabül eden 67.572.820,50-TL nominal değerli payların alımını kapsayan yeni bir geri alım programı başlatılmasına, her iki geri alım programı kapsamında gerçekleştirilecek pay alımları için toplam 6.000.000.000,00-TL tutarında ek fon ayrılmasına ve bu kapsamda yapılacak işlemlerin ilk genel kurul toplantısında pay sahiplerinin bilgisine ve onayına sunulmasına Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 24.05.2022 tarihli kararı ile karar verilmiştir.

Söz konusu haber sonrası hisse tavan oldu!

borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre
Arçelik 6 milyar pay geri alım

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi. paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor!

Arçelik 6 milyar pay geri alım

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr Arçelik 6 milyar pay geri alım Arçelik 6 milyar pay geri alım

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • Arçelik

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP