DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4740751,20%
İstanbul
29°

AÇIK

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ard yazılım bedelli geliri nerede kullanılacak? i̇lginç detaylar…

Ard yazılım bedelli geliri nerede kullanılacak? İlginç detaylar…

ABONE OL
08/02/2022 12:59
ard yazılım bedelli geliri nerede kullanılacak? i̇lginç detaylar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ard yazılım bedelli geliri nerede kullanılcak? Geçtiğimiz günlerde bedelli sermaye artırımı açıklayan Ard Bilişim Yazılım Teknolojileri bedelli sermaye artırımından gelecek geliri nerede kullanıcak? İlginç ayrıntılar…

Ard Yazılım bedelli geliri nerede kullanılcak? İlginç detaylar…

Geçtiğimiz günlerde bedelli sermaye artırımı açıklayan Ard Bilişim Yazılım Teknolojileri bedelli sermaye artırımından gelecek gelirin kullanım raporunu açıkladı. Metaverse ve Sanal gerçeklik, oyun teknolojilerine yapacağı yatırımlar dikkat çekerken ayrıntılı raporu sizler için derledik.

Bedelli fonunun kullanım raporu;

Finansal Teknoloji Yatırımları
Finansal globalleşme ve finansal entegrasyonun yaygınlaşması, finansal teknoloji ve yatırımlara olan ilgiyi artırmış ve geleceğe yön veren faaliyet alanı haline gelmiştir. Bu sebeple finansal yatırımlar, ödeme sistemleri, elektronik para ve dijital bankacılık alanlarında Ar-Ge çalışmaları yaparak yazılımlar geliştirmek, danışmanlık hizmetleri, donanım ve yazılım teknolojileri satın almak, bu alanlarda faaliyet gösterebilmek için lisans almak, sermaye katkısı sağlayarak yurt içi ve yurt dışı lokasyonlarda şirketler
kurmak, ortak olmak, yatırımlar yapmak, şirket satın almak ve bu alanlarda istihdam yaratmak için, elde edilecek fonun %35’inin kullanılması planlanmaktadır.


Yeni Ar-Ge Merkezleri ve Ofislerin Açılması, istihdamın artırılması
Yazılım sektörünün Yurt içi ve Yurt dışında rekabete açık olmasından dolayı sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve sektör payının arttırılması için devamlı olarak yeni projelerin piyasaya sunulması, geliştirilmesi, ilgili Ar-Ge çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar için şirketimizin ve bağlı ortaklıklarımızın mevcut istihdamın kalitesini artırmak, yeni istihdam yaratmak, yurt içi ve yurt dışında mevcut ofisleri büyütmek ve yeni ofisler açmak, Yeni Ar-Ge merkezleri kurmak, Ar-Ge çalışmaları
için veri merkezi oluşturmak, Mevcut Ar-Ge merkezini büyütüp kapasitesini artırmak, sistem altyapısını iyileştirmek ve bu alanlarda yatırım yapmak için, elde edilecek fonun %20’sinin kullanılması planlanmaktadır.


Ar-Ge Yatırımlarının Yapılması ve Mevcut Ar-Ge Faaliyetlerinin İyileştirilmesi
Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri işletmeler için verimliliği ve karlılığı arttırmada önemli bir gereklilik olmakla birlikte, ülke yönetimleri için de ekonomik ve sosyal refaha katkı sağlanmaktadır. Bu konseptte firmamız mevcut Ar-Ge çalışmalarına inovasyon katkısı sağlamak, yeni geliştirilecek projeler için özellikle geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen METAVERSE, Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR), Siber Güvenlik, Yapay Zeka (AI), Enerji, OYUN (Game) vb. alanlarda Ar-Ge çalışmaları yaparak yazılımlar geliştirmek, bu alanda danışmanlık hizmetleri, donanım ve yazılım teknolojileri satın
almak, bu alanlarda uzmanlaşmış istihdam yaratmak ve yeni şirketler kurmak, şirketlere yatırımlar yapmak, şirket satın almak veya ortak olmak için, elde edilecek fonun %30 unun kullanılması planlanmaktadır.

Bedelli’den gelen paranın hesabı SPK kuralları nedeniyle verilmek zorunda!

Payları Borsa’da işlem gören ortaklıklar tarafından yapılacak nakit sermaye artırımlarında, sermaye artırımından elde edilecek fonun hangi amaçlarla kullanılacağına ilişkin olarak bir rapor hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu hale getirildi. Sermaye artırımından elde edilen fonların raporda ve izahnamede belirtilen esaslara uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmadığına ilişkin olarak ise, sermaye artırımının tamamlanmasından itibaren ara dönem dahil olmak üzere iki finansal tablo dönemi boyunca kamuya açıklanan finansal tablolarının ilanını takip eden on iş günü içinde bir rapor hazırlanması ve söz konusu raporun ortaklığın internet sitesinde ve Kamuyu Aydınlatma Platformunda yayımlanması Kurul tarafından 2013 yılında karara bağlandı.

Şirketler Neden Sermaye Artırımına Gerek Duyar?

“Bedelli sermaye artırımı ne demek?” sorunun cevabı içerisinde de sık sık yer aldığı gibi şirketler ek bir finansmana ihtiyaç duyduklarında bedelli sermaye artırımı yoluna girerler. Şirkete yapılan yeni yatırımlar sonunda o şirketin fon ihtiyacı duyması durumu ve ihtiyaç duyulan bu fon şirketi bedelli sermaye artırımına doğru götürür. Yapılan bu işlem şirketin piyasa değerini etkilemektedir.

Anonim Şirketlerde Bedelli Sermaye Artırımı Ve Rüçhan Hakkı

Anonim şirketler bedelli sermaye artırımına giderken, ortaklara verilen rüçhan hakkını şirket hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde kullanıp kullanamayacaklarını sık sık gündeme getirirler. Bedelli sermaye artırımında tanınan rüçhan hakkı eğer şirketin asıl sözleşmesinde hükümü bulunuyorsa, hisse senedinin nominal değer aralığı üzerinde yani primli olarak kullanılabilir. Anonim şirketlerin sık sık gündeme getirdikleri benzer bir konu da pay alma durumudur. “Herhangi bir anonim şirket bedelli sermaye artırımı yolunda, tüm şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma hakkını kısıtlayabilir mi?” sorusu sık sık duyulur. Anonim şirketler, eğer asıl olan sözleşmelerinde hüküm bulunuyor ise bedelli sermaye artırımı yolunda şirket ortaklarına tanınan yeni pay alma haklarını kısıtlayabilirler. Bu kısıtlama ile birlikte ihraç edilmiş olan senetleri ise birincil durumda yani piyasada primli olarak satabilirler.

Bedelsiz Sermaye Artırımı şirketlere ek bir finansman kaynağı sağlamamaktadır. Ancak, Bedelsiz Sermaye Artırımının en önemli avantajlarından biri emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirketlere sağladığı vergi avantajıdır. Diğer bir avantaj ise şirketlerin enflasyon karşısında erimiş olan sermayelerini güncelleyebilmeleridir. 

paraajansi logo s
Ard yazılım bedelli geliri nereye gidecek? İlginç detaylar…

Ard yazılım bedelli geliri nereye gidecek? İlginç detaylar…

Rekor bedelli beklenen şirketler! Bedelli tahmini! Buraya tıklayarak habere gidebilirsiniz…

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP