Artı Yatırım şirketi Borsa İstanbul kotundan çıkarıldı. Yatırımcılar ne yapacak?

Yakın İzleme Pazarında işlem gören Artı Yatırım Holding A.Ş. öz sermayesinin eksiye düşmesi ve faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansal durumunun bozulmasından sonra Borsa İstanbul kotundan çıkarılmasına kararı verildi.

2020 yılı Kasım ayında 17 liraya kadar yükselen Artı Yatırım Holding A.Ş. hisseleri şirketin öz sermayesi eksiye düşmesi ve faaliyetlerini devam ettiremeyecek kadar finansal durumunun bozulması sebebiyle 01 Mart itibariyle Borsa İstanbul tarafından alınan kararla kottan çıkarıldı.2020 yılında 1.5 milyon TL kar açıkladı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklama

Payları Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören Artı Yatırım Holding A.Ş.’nin özsermayesinin negatif olması nedeniyle Kotasyon Yönergesinin 23/1-f maddesi ve faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansal durumunun bozulmuş olması nedeniyle Kotasyon Yönergesinin 23/1-d maddesi kapsamında Borsa kotundan çıkarılmasına karar verilmiştir.

Şirketin halka açıklık oranı %98

Piyasa da toplamda 9.899.999 adet hissesi olan şirketin halka açıklık oranı %98.99

Sermaye Piyasası Kurulu tarafında şirketin bedelli sermaye artırımı reddedildi

Sermaye Piyasası Kurulu 18 Şubat tarihinde Artı Yatırım Holding A.Ş.’nin (#ARTI) 10 milyon Türk Lirasından yüzde 400 artırarak 50 milyon çıkarma talebini reddetti.

Şirketin kendi sitesinden yaptığı açıklamada

Şirket yönetim kurulumuzun şirketin finansal olarak güçlendirilmesi ve faaliyetlerini yürütebilir hale gelmesi için gösterdiği tüm çaba ve özveriye rağmen Sermaye artış başvurusu SPK tarafından kabul edilmemiş, gerekçeli karar henüz tarafımıza ulaşmamıştır.

01.03.2021 tarihli Borsa İstanbul’dan gelen faks yazısı ile Borsa İstanbul tarafından Artı Yatırım Holding’in kottan çıkarılmasına karar verildiği bildirilmiştir. Yönetim kurulumuz şirketin faaliyete geçmesi ve finansal olarak güçlenmesi için önümüzdeki süreçte de hukuk çerçevesinde tüm gayretleri göstermeye ve gerekli işlemleri yapmaya devam edecektir. Bu süreçte Artı Yatırım ortaklarına şirketimizin internet sitesi üzerinden her türlü gelişme bilgilerinize sunulacaktır.

Yatırımcıların kafasını karıştıran durum

Artı Yatırım Holding’in açıkladığı 2020 faaliyet bilançosunda 1.5 milyon Türk Lirası kar açıklayan şirket Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yaptığı bildirimde bağımsız denetçiler tarafından ”dürüstçe yansıttığını, beyan ederiz.” vurgusu yapıldı. Kotasyon Yönergesinin 23/1-d maddesi kapsamında “Ortaklığın faaliyetlerine devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmüş olması” gerekçesiyle Borsa İstanbul kotundan çıkarıldı. Artı Yatırım’ın 17.11.2020 tarihinde yaptığı KAP bildiriminde “Şirketimizin bankalara olan tüm kısa ve uzun vadeli borçlarımız tamamen kapanmıştır” açıklamasında bulunmuştu ve 2020 yılı bilançosunda şirketin 1.5 milyon Türk Lirası kar açıklamasıyla beraber yatırımcılar şirketin hissesini almaya teşvik oldu. Borcu olmayan ve son bilançosunda kar açıklayan bir şirket nasıl olur da zorda olup kottan atılabilir?

Şirket nasıl tekrardan borsaya kote olabilir?

Piyasa uzmanlarının aklına gelen ilk yol, şirketin borsaya geri dönebilmesi için A grubu imtiyazlı pay sahiplerince şirkete yeni sermaye konması yani rüçhan hakkı kısıtlanarak bedelli sermaye artışı yapılması, SPK ve Borsa İstanbul dan olumlu görüşü ile faaliyetlerini sürdürebilecek yeni bir plan ile başvuru yapılması sonucu tekrar borsaya dönme hakkı doğar.

Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, bu tür şirketlerin borsadan çıkmasına mani olmak ve yatırımcı mağduriyetini önlemek amacıyla, geçici sermaye akışı ve denetimi eş zamanlı sağlayacak mekanizmalar kurulması gerektiğini söyledi. Buradaki mağdur yatırımcıların bir şekilde şirketi tekrar ayağa kaldırarak, borsaya dönmeleri için elbirliğiyle yeniden ekonomik yapılanmayı sağlamaları da gerekmektedir dedi

Finansal Yatırımcılar Başkanı Bahçuvan sözlerine devam ederken, Şirkete tekrar sermaye enjekte edilmesi durumunda kurumsal yönetim ilkelerine uygun bir yapı içerisinde borsaya dönmesi mümkün olmalıdır ve kolaylık sağlanmalıdır dedi.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz.

5 1 oy
Beğendiniz mi?
guest
2 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster