DOLAR 13,67811.36%
EURO 15,43541.39%
ALTIN 786,151,53
BITCOIN 672687-4,73%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Başkentgaz temettü açıklaması yaptı!

Başkentgaz temettü açıklaması yaptı!

16 Haziran 2021 - 10:21 10:21
Başkentgaz temettü açıklaması yaptı!
0

BEĞENDİM

Başkentgaz temettü açıklaması yaptı. Ayın ilk haftası, 3-4 Haziran tarihleri arasında halka arzı gerçekleşen Başkentgaz’dan yüksek temettü açıklaması geldi. Şirketin halka arz büyüklüğü 1,7 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Başkentgaz temettü dağıtacak mı? Başkentgaz halka arz? Başkentgaz hisseleri neler yaptı?

9,72 TL fiyat ile gerçekleşen halka arzda, yurtiçi bireysel yatırımcıdan 50.696 kişi talep gösterdi. Şirketin halka arz sürecinde açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kazanç, şirketin 2021 yılının ilk çeyreğinde, 31 Mart tarihi itibariyle borçların çıkarılmasıyla birlikte 1 milyar 937 milyon lira net fon fazlası olduğunu açıkladı.

Katıldığı televizyon programında açıklamalarına devam eden Kazanç, “Başkent Doğalgaz şimdiye kadar kendi kaynakları ile büyüdü. Bundan sonra da Ankara’da bu lisansı çerçevesinde mevcut hat uzunluğunu 13 bin kilometreden 26 bin kilometreye çıkaracak. Şu anda 2 milyona ulaşmak üzere olan abone sayısını da 2.5 milyona ulaştıracak. Bu şüphesiz ki daha büyük gelir, daha büyük Ebitta ve daha büyük temettü kabiliyeti demek. Fon fazlamız olduğu için yatırımcıların hem büyüme potansiyeli hem de çok yüksek temettü ödeme potansiyeline sahip bir şirket” ifadesini kullandı.

”Son 3 yıl dağıtılabilir kârın tamamı ortaklara dağıtıldı”

Başkentgaz’ın lisansının Ankara’nın toplam 25 ilçesinin 22’sini kapsadığını anlatan Kazanç, bunun Ankara’nın yerleşik nüfusunun yüzde 96.4’üne tekabül ettiğini ifade ederek “Şu anda 17 ilçeye gaz götürmüş durumdayız. Yatırım hamlesi ile de 17 ilçeyi 22’ye ulaştıracağız. Yıl bitmeden hem tüm Ankara’ya gaz ulaşmış hem de abone sayımız 2 milyona çıkmış olacaktır” dedi.

Özelleştirmeden bu yana hem şebeke uzunluğu hem abone sayısının artması ile tüketim hacminin yükseldiğini dile getiren Kazanç, şunları kaydetti: “Şirketin tüm işlemleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu regülasyonuna tabi. Bu da şirket açısından bugün ve gelecekteki nakit akışının öngörülebilir olmasını sağlıyor. Bu imkanlar dahilinde çok kayda değer bir nakit birikimi yapabildik. Şirketin altyapı olarak sahip olduğu boru hatları ve sistemlerin üzerine 31 Mart 20212 itibariyle 2 milyar 700 milyon lira nakit varlığı borçları çıktığımızda da 1 milyar 937 milyon lira net fon fazlası var. Bu gelişim sürecinde son 3 yılın tamamında dağıtılabilir karın tamamını ortağımıza dağıttık. 2020 yılı için 566 milyon lira temettü verdik. Son dönemde yapılan halka arzlarla karşılaştırıldığında Başkentgaz’ın çok yüksek tutarlı temettü dağıtma potansiyelini bir avantaj olarak görebiliriz.”

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP