DOLAR 17,9518 -0.03%
EURO 18,3803 0.4%
ALTIN 1.034,760,35
BITCOIN 420905-2,77%
İstanbul
29°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

bddk kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması

BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması

ABONE OL
27/06/2022 13:31
bddk kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Pazar günü açıklana BDDK kararı sonrası şirketler döviz şartı hakkında açıklamalarda bulundu. Hangi şirketler bu şarta uyuyor? İşte tüm detaylar haberimizde…

BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması

Piyasa kapanışı sonrası duyurulan bu karar sonrası bugün itibariyle şirketlerden döviz açıklaması geldi.

BDDK kararı ne anlama geliyor?

BDDK’nın bu kararı ile birlikte söz konusu şartları karşılayamayan şirketler TL cinsinden ticari kredi alabilmek için dövizlerini bozdurmak durumunda kalacaklar.

Kararın etkisiyle kısa süre içerisinde Dolar/TL kurunda düşüş yaşandı.

  • Karar sonrası, Dolar/TL 5%’e yakın düşüş ile 16,50 seviyesinin altını test ettikten sonra güncelde 16,82 seviyesinden işlem görüyor.

Kararın ardından gözler öncelikli olarak ihracatçı, ithalatçı ve kasasında yabancı para pozisyonu yüksek şirketlere döndü.

Açıklama yapan şirketler hangileri?

ATATP: Şirketimizin güncel finansal tablolarında yer alan yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduatın) TL karşılığının yurt dışı bağlı ortaklığımızın konsolidasyon etkisi ile 15 milyon TL’nin üzerinde olmakla birlikte, Şirketimizin mevcut nakit pozisyonunun güçlü oluşu ve bütçelediği faaliyet performansını gerçekleştirerek ihtiyaç duyduğu nakde işletme faaliyetlerinden elde edebildiği için; BDDK’nın 24.06.2022 tarihli TL kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının Şirketimizin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir.

ITTFH: Şirketimizin en güncel finansal tablolaında mevcut banka mevduatlarının tamamı TL cinsinden olduğu için, BDDK’ nın 24.06.2022 tarihli, yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 Milyon TL’yi aşan şirketlere dönük TL cinsinden kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının, Şirketimizin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

USAK: BDDK’ nın 24.06.2022 tarih ve 10250 sayılı kararının şirketimizin TL kredi kullanımlarını, nakit akışını ve üretim faaliyetleri üzerinde etkisi olmayacağı öngörülmektedir.

SELVA: Şirketimizin en güncel finansal tablolarında yer alan yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığı 15 Milyon TL ‘nin üzerinde olmakla birlikte yabancı para nakdi varlıklarımız aktif toplamının veya son 1 yıllık net satış hasılatımızın büyük olanının %10’unu aşmadığı için ve Şirketimizin 2023 yılındaki nakit akışında ve finansal planlamalarında TL kredi kullanımı ile kaynak girişine yer verilmediği için; BDDK’nın 24.06.2022 tarihli TL kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının Şirketimizin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

IMASM: Şirketimizin en güncel finansal tablolarında yer alan yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığı 15 Milyon TL ‘nin üzerinde olmakla birlikte yabancı para nakdi varlıklarımız aktif toplamının veya son 1 yıllık net satış hasılatımızın büyük olanının %10’unu aşmadığı için ve Şirketimizin 2023 yılındaki nakit akışında ve finansal planlamalarında TL kredi kullanımı ile kaynak girişine yer verilmediği için; BDDK’nın 24.06.2022 tarihli TL kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının Şirketimizin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

ADESE: Şirketimizin en güncel finansal tablolaında mevcut banka mevduatlarının tamamı TL cinsinden olduğu için, BDDK’ nın 24.06.2022 tarihli, yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 Milyon TL’yi aşan şirketlere dönük TL cinsinden kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının, Şirketimizin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

IZFAS: BDDK ‘ nın 24.06.2022 tarih ve 10250 sayılı TL kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının şirketimizin TL kredi kullanımlarını,nakit akışını ve üretim faaliyetleri üzerinde etkisi olmayacağı öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

BASGZ: Şirketimizin güncel finansal tablolarında mevcut banka mevduatlarının tamamı TL cinsindendir. BDDK’nın 24.06.2022 tarihli, yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 Milyon TL’yi aşan şirketlere dönük TL cinsinden kredi kullanımını kısıtlayıcı kararının,Şirketimizin faaliyetleri ve finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

BDDK’dan gelen açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan muhasebe ve finansal raporlama standartları çerçevesinde konsolide finansal tablo hazırlama yükümlülüğü bulunan şirketler için bu değerlendirmenin konsolide bilançolar üzerinden yapılmasına karar verilmiştir.

Bu kuralın istisnası olarak, ilgili mevzuat uyarınca yabancı para cinsinden kredi kullanması mümkün olmayan şirketlerle sınırlı olmak üzere, bu şirketlerin bankaya kredi başvurusunda bulunduğu tarihten itibaren 3 aylık dönem içinde yabancı para net pozisyon açığı bulunduğunu Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşları tarafından en güncel finansal tabloları üzerinden yapılacak incelemeye göre tespit ettirmeleri ve bu kuruluşlarca onaylanmış belgelerle bankaya başvurmaları şartıyla, bu şirketlere yalnızca başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki, söz konusu tespit edilen pozisyon açığı ile sınırlı olmak üzere TL cinsinden nakdi ticari kredi kullandırılabilmesine karar verildi.

Yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlerin, kredi başvuru tarihi itibarıyla, mevcut yabancı para nakdi varlıkları ile en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamını ve son 1 yıllık net satış hasılatını bağımsız denetim kuruluşuna tespit ettirmeleri ve kullanacakları kredinin vadesi boyunca yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’yi aşmayacağını beyan ve taahhüt etmeleri,

söz konusu beyan ve taahhüdün banka tarafından kontrolünün sağlanmasını teminen şirketlerin her ayın ilk 10 iş günü içinde bir önceki ay sonu bilançosuna göre yabancı para nakdi varlıklarının, aktif toplamının ve bir önceki ay sonu itibarıyla son 12 aylık net satış hasılatının güncel değerini bankaya iletmeleri şartıyla bu uygulamadan muaf tutulmalarına, bu uygulama kapsamında, yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının hesaplanmasında hesaplama tarihine ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kurunun kullanılmasına, karar verilmiştir.”

Ayrıca BKNZ: BDKK KARARI SERMAYE KONTROLÜ MÜ?

BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA TIKLA

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 

BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması BDDK kararı sonrası şirketlerden döviz açıklaması

  • bddk kararı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP