DOLAR 15,9718 0.8%
EURO 16,9047 0.35%
ALTIN 947,280,74
BITCOIN %
İstanbul
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bedelsiz kararı alan bu şirkete brüt takas !

Bedelsiz kararı alan bu şirkete BRÜT TAKAS !

ABONE OL
21/12/2021 21:49
bedelsiz kararı alan bu şirkete brüt takas !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son haftaların yıldız hisselerinden olan bu halka arz borsanın arda arda devre kestiği bir süreçte tavan olma başarısı gösterdi Halka arzdan sonra %320 prim yapma başarısı gösteren bu şirkette haberler peş peşe geldi önce bedelsiz sermaye artırım kararı alan bu şirkete Borsa İstanbul’dan Brüt Takas tedbiri geldi !

Bedelsiz kararı alan bu şirkete brüt takas

Selva Gıda hisselerinde son günlerde oldukça hareketli günler yaşanıyor. Halka arz olduktan sonra %320 prim yapan hisse halka arz fiyatını 5 e katlama başarısı gösterdi. 3 TL seviyelerinden halka arz olan şirket hisselerinin fiyatı bugün kapanış ile birlikte 13 TL yi aştı

  • 1 hafta önce 8 TL bandında işlem gören hisse fiyatı nerdeyse her gün tavan olarak piyasaların karışık olduğu bu süreçte yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Şirket bugün BEDELSİZ sermaye artırım kararı aldığını duyurdu

Şirketimizin 21.12.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında;

1- Şirketimizin 325.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavan içerisinde, 78.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 26.520.000 TL (% 34) artırılarak 104.520.000 TL’ ye çıkarılmasına,

2- İç kaynaklardan karşılanacak olan 26.520.000 TL tutarındaki sermayenin tamamının hisse senetleri ihraç primlerinden karşılanmasına,

3- Sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların, Şirket sermayesine iştirak oranlarına göre; mevcut (A) grubu pay sahipleri için (A) grubu, (B) grubu pay sahipleri için (B) grubu olmak üzere bedelsiz olarak Sermaye Piyasası Mevzuatı’ nın kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde dağıtılmasına ve bu amaçla, çıkarılacak payların hak sahiplerinin hesaplarına kaydedilmesini teminen Merkezi Kayıt Kurulu A.Ş.’ ye başvurulmasına,

4- Bu kapsamda iç kaynaklardan gerçekleştirilecek sermaye artırımına ilişkin olarak Şirketimiz esas sözleşmesinin “Sermaye ve Pay Senetlerinin Türü” başlıklı 6.maddesinin karar ekindeki tadil tasarısında yer aldığı şekliyle tadil edilmesine uygun görüş verilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına,

5- Bedelsiz sermaye artırımının gerçekleştirilebilmesi ve sermaye artırımında ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulmasına,

oy birliğiyle karar verilmiştir.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

Hisseye ilerleyen saatlerde brüt takas geldi !

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SELVA.E paylarında 22/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.
SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

selva gıda halka arz ne zaman? selva gıda halka arz başladı mı? - takvim

Brüt Takas nedir?

Brüt takas, SPK tarafından belirli kriterlere göre seçilen bazı hisse senetlerinin takas işlemlerine yönelik olarak yapılan farklı bir uygulamayı ifade eder. SPK’nın, Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ile işbirliğiyle yürüttüğü, yatırımcıları korumaya yönelik çalışmaları kapsamında başlattığı Brüt Takas uygulaması, bir çeşit tedbir niteliğindedir. Buna göre SPK, gerekli gördüğü durumlarda Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören bazı hisse senetlerini belirli veya belirsiz süreli olarak brüt takas uygulamasına dahil etmektedir. Brüt takas kavramı ve brüt takasın nasıl uygulandığı bir çok yatırımcı tarafından net olarak bilinmemektedir.

Netleştirme işleminin kaldırılması olarak da adlandırılan brüt takas işlemi esas olarak, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.(Takasbank) tarafından gerçekleştirilen, aracı kurumların, gün içindeki her iki seansta yaptığı alım satımların takas süreci ile ilgilidir. SPK’nın brüt takasa aldığı hisse senetlerinin, takas ve alım/ satım işlemleri brüt takas kapsamında olmayan hisse senetlerine göre bazı farklılıklar gösterir. SPK, piyasanın oluşmasını etkilemeyen bazı hisse senetlerini brüt takas uygulamasına dahil ederek bu hisselerde oluşabilecek spekülatif fiyat ve miktar hareketlerini önlemek amacıyla takas ve alım/satım işlemlerine bazı kısıtlar getirmektedir.

  • Hisse senetleri sadece SPK tarafından brüt takas kapsamına alınabilir veya bu kapsamdan çıkarılabilir. Hisselerin brüt takasta tutulma süresi de yine SPK tarafından belirlenir. 
  • Brüt takasta olan hisse senetleri internet üzerinden alım/satım emir girişine kapatılır. Şahsen veya telefon aracılığıyla emir girişi yapılabilir.
  • Brüt takasa alınan hisse sentelerinde aynı gün (günlük) alım satım işlemi yapılamaz.
  • Brüt takas kapsamında bulunan hisseleri satın alırken toplam bedel ancak nakit olarak ödenebilir, kredili satın alma işlemi yapılamaz. 

Yukarıda açıklanan brüt takas kısıtlarına tabi olmak istemeyen yatırımcıların hisse senedi satın almadan önce hisse senedinin brüt takas kapsamında olup olmadığını araştırmaları önemlidir. 

Görüldüğü gibi brüt takas uygulaması, hisselerin takas işlemleri ile ilgilidir, yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek veya yatırım yapmalarını engelleyecek sonuçlar doğurmaz. 

Hisse Senedinin Brüt Takasa Alınması?

Brüt takas uygulamasına dahil edilmeyen hisse senetleri normal olarak, toplam hisse adedi ve tutar bazında netleştirme işlemine tabi tutulur. Brüt takasa dâhil edilen ve netleştirme uygulaması kaldırılan hisse senetlerinde Takasbank tarafından brüt takas uygulaması yapılır. Buna göre aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacakları Takasbank tarafından takas süresinden sonra dağıtılır. Brüt takastaki hisse senetlerini almak isteyen yatırımcılar, takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcılar ise takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurmak zorundadırlar.

Selva Gıda Hakkında

Selva Gıda Sanayi A.Ş. #Selva

Sektör:  Gıda

Faaliyet Alanı:  Yurt içinde ve yurt dışında; 1-Değirmencilik yapmak, un fabrikaları kurmak ve işletmek. 2-Un ve unlu mamuller, makarna, irmik, bisküvi, konserve, şeker, şekerleme, çikolata ve benzeri gıda maddelerini imal etmek, alıp satmak. 3-Her türlü yemek üretim tesisleri, restoran, kafe, lokanta, pastane gibi gıda, yiyecek ve içecek imalat ve satışının yapılabileceği tesisleri kurmak, işletmek, gerektiğinde kiralamak, kiraya vermek ve kendisine ait bu gibi yerlerin rezervasyon ve organizasyon işlerini yapmak, konusuyla ilgili franchising organizasyonu ve işletmeciliği yapmak. 4-Her türlü tabldot yemek üretimi ve satışını, üretilen yemeklerin servis hizmetlerini, pazarlamasını ve dağıtımını yapmak, yemekli toplantı hizmetlerini görmek. 5-Her türlü gıda; tarımsal ve hayvansal gıda ürünleri, et, süt, et ve süt mamulleri üretmek, üretim için gerekli binaları inşa ettirmek, almak, kullanmak ve icabında satmak. 6-Süpermarket veya marketler kurmak ve işletmek.

Pazar:  Ana Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUSIN, XGIDA, XTUMY, XHARZ, XSKON, XBANA

Kayıtlı Sermaye:  325.000.000

Ödenmiş Sermaye:  78.000.000

Halka Arz Tarihi:  17.06.2021

Halka Açıklık Oranı (%):  33

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi –

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • selva

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP