DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3225120,73%
İstanbul
26°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

bedelsiz sermaye artırımı için spk’ya başvuru yapıldı!

Bedelsiz sermaye artırımı için SPK’ya başvuru yapıldı!

ABONE OL
08/04/2022 20:53
bedelsiz sermaye artırımı için spk’ya başvuru yapıldı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirketin Kamuoyuna yapmış olduğu açıklamada bedelsiz sermaye artırımı yapacağını ve bunun için spk’ya başvuruda bulunulduğunu yatırımcısına bildirdi. Bedelsiz sermaye artırımı için SPK’ya başvuru yapıldı! Detaylar neler?

Bedelsiz sermaye artırımı için SPK’ya başvuru yapıldı!

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.GEDIK

Şirket Yönetim Kurulu’nun 08.04.2022 tarihli toplantısında,

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 04.04.2022 tarih ve 2183 sayılı toplantısında; 600.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak üzere Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 25.03.2022 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında ortaklarımızca onaylanan 2021 yılına ilişkin kar dağıtım önerisi doğrultusunda, tamamı 2021 yılı kar payından karşılanmak üzere 75.600.000 TL artırılarak 252.000.000 TL’den 327.600.000 TL’ye yükseltilmesine ve ihraç edilecek toplam 75.600.000 TL nominal değerli payların ihracına karar verilmiş olup, söz konusu karar kapsamında yapılan tetkikte 2021 yılı kar payından sermayeye ilave edilen 75.600.000 TL’nin 04.04.2022 tarihinde ilgili hesaptan Şirket sermaye hesabına aktarıldığı

Bu çerçevede;

1.Artırılan 75.600.000 TL’lik sermayeyi temsilen payların, pay sahiplerine usulüne uygun olarak dağıtılmasına,

2.Sermaye artırım işlemlerinin tamamen ve usulüne uygun olarak tamamlandığının Sermaye Piyasası Kurulu’na bildirilmesine,

Kararımıza istinaden Şirketimiz sermayesinin 252.000.000 TL’den 327.600.000 TL’ye yükseltilmesine ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’na bugün itibariyle başvuruda bulunulmuştur.

sermaye artırımı için sermaye artırımı için sermaye artırımı için

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir.

Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar.

Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar.

Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

sermaye artırımı için

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP