DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4740011,19%
İstanbul
29°

AÇIK

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

bedelsiz sermaye artırımı tescil edildi, ödeme tarihi ne zaman?

Bedelsiz sermaye artırımı tescil edildi, ödeme tarihi ne zaman?

ABONE OL
13/05/2022 19:36
bedelsiz sermaye artırımı tescil edildi, ödeme tarihi ne zaman?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu şirketin sermaye artırımı tescil edildi! Şirket KAP’a yaptığı açıklamada geçtiğimiz haftalarda onaylanan sermaye artırımının tescil edildiğini duyurdu. Bu şirketin bedelsiz sermaye artırımı tescillendi. Bedelsiz sermaye artırımı tescil edildi, ödeme tarihi ne zaman?

Bedelsiz sermaye artırımı tescil edildi, ödeme tarihi ne zaman?

MAVİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MAVI)

Ödeme Tarihi: 17.05.2022 * Sermaye artırımı varsa yeni payların, payları Borsa‘da işlem gören pay sahiplerinin hesaplarına gireceği, sermaye azaltımı varsa hesaplarından çıkacağı tarih.

Kayıt Tarihi: 16.05.2022 * Borsada işlem gören tipteki payların hak sahiplerinin belirlendiği tarih.

MAVI: Bedelsiz Sermaye Artırımı %100

Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Sektör:  Giyim Eşyası

Faaliyet Alanı:  Her cins tabii ve sun’i kumaştan üretilmiş hazır giyim eşyalarının ve tekstil ürünlerinin tasarımı, imalatı, ithalatı, ihracatı ve pazarlaması ile uğraşmak. Yurt içinde ve yurt dışında özel markalar altında üretilen hazır giyim eşyaları, iç ve diş giysilerinin, çocuk eşyalarının, gençlik için üretilen özel giyim eşyalarının, özellikle “Mavi, Mavi Jean” markası ve/veya başka markalar ile üretilen her nev’i giysinin alim saatimi iç ve dış pazarlaması ile uğraşmak. Beş Şirketten sermaye artırımı

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XU100, XUTUM, XUHIZ, XTCRT, XYUZO, X100S, XUSRD, XYLDZ, X100C, XKTUM, XK100, XK050, XSRDK

Kayıtlı Sermaye:  245.000.000 Beş Şirketten sermaye artırımı

Ödenmiş Sermaye:  49.657.000 Beş Şirketten sermaye artırımı

Halka Arz Tarihi:  08.06.2017

Halka Açıklık Oranı (%):  73

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir.

Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar.

Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar.

Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

sermaye artırımı tescil edildi
sermaye artırımı tescil edildi
sermaye artırımı tescil edildi

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP