DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 4789580,32%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Biotrend Çevre ve Enerji halka arz ile ilgili detaylar

Biotrend Çevre ve Enerji halka arz ile ilgili detaylar

ABONE OL
08/03/2021 14:27
Biotrend Çevre ve Enerji halka arz ile ilgili detaylar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğanlar holding ortaklığı olan Biotrend Çevre ve Enerji Yatırım A.Ş. taslak izahnamesi yayınlandı. Konsorsiyum ortağı TSKB tarafından yayınlanan izahname halka arzın tüm detayları haberimizde

Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapan Doğanlar Yatırım Holding ve Maveen Enerji şirketinin ortağı olan Biotrend Çevre Ve Enerji Yatırım A.Ş. halka arz sürecine dair detaylar nelerdir? Hangi yönteme göre payları dağıtılacaktır? Lider konsorsiyumu hangi şirkettir? Hepsi ve daha fazlası haberimizde yer almaktadır.

Şirket hakkında

Yakıt ve tedarik tesisleri yatırımında bulunmaktadır. Şirket, Türkiye genelinde faaliyette olan ve inşaatı devam eden toplam 118.4 MWe lisanslı, 2,4 MW lisansız biyokütle/biyogaz enerji santrali ile faaliyette bulunmaktadır. 31.12.2020 tarihi itibari ile işletmede olan Şirket santrallerinin kurulu gücü 55,8 MWe olup bunun 54,4 MWe’ i biyogaz santrallerinden ve 1,4 MWe’i biyokütle santrallerinden oluşmaktadır.

Şirketin faaliyet gösterdiği alanlar

Biotrend Enerji, ülke genelindeki 15 farklı tesiste, evsel atıkların ayrıştırılmasıyla elde edilen gaz sayesinde, evsel atıkların yaklaşık %25’ini işlemektedir. Bu sayede küresel ısınma ile birlikte azalan yer üstü ve yeraltı su kaynaklarının, çöpten kaynaklanan sızıntı suları ile kontaminasyonu engelleniyor ve modern arıtma tesislerinde doğaya güvenli dönüşümü sağlanıyor. Modern tesislerde, hammaddesi yurtdışından ithal edilen geri dönüşümlü malzemelerin ayrıştırılmasıyla ülke ekonomisine katma değer yaratılıyor. Organik atıklardan üretilen kompost malzemeye dönüştürülürken motorların atık ısısı ile ısıtılan seralarda domates yetiştiriyor.

Şirketin hedefleri

2020 yılı sonu itibariyle faaliyette olan 55,8 MWe kapasiteye ilaveten, 2021 yılı sonu itibariyle Şirket’in toplam 17 tesiste 12.000 Ton/gün evsel atık ve 700 Ton/Gün tarımsal ve ormansal atık işletmesine ulaşması hedeflenmektedir.

Benzer şekilde devam eden 3 tesiste ayırma tesislerinin devreye alınması ile gelirlerin artması hedeflenmektedir.

Biotrend Şirketinin Halka Arz Detayları

2021 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi planlanan ve yıldız pazarda işlem görmesi beklenen Biotrend Enerji halka arzında şirketin çıkarılmış sermayesi 128 milyon TL kıymetinde olup, tamamı ödenmiştir. Yurtiçi bireysel yatırımcılar ve yurtiçi kurumsal yatırımcılar için her bir yatırımcı bazında talep edilecek azami pay miktarı halka arz büyüklüğü olan 36.666.666 adet ile sınırlı olacaktır. Halka arzda ek satışa konu olabilecek ortak satış yöntemiyle 5.000.000 adet halka arz edilecektir. Halka arz edilecek paylar için 3(üç) iş günü boyunca talep toplanması planlanmaktadır. Fiyat Aralığı yöntemi ile paylar toplanacak ”Paylar bir taban ve tavan fiyat aralığı belirlenerek bu fiyat aralığından yatırımcıların talepleri toplanır.” Payların dağıtımı ise oransal dağıtım yöntemi ile dağıtılacak. Yurt içi bireysel ve kurumsal olmak üzere iki guruba satış yapılacaktır. Yurt içi bireysel yatırımcılara oransal dağıtım yöntemi uygulanacak olup Yurt dışı kurumsala pay dağıtımı olmayacaktır.

Konsorsiyum Eş Liderleri

Doğanlar Yatırım Holding A.Ş.’nin enerji iştiraki Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. (“Biotrend Enerji”) de halka arz süreci ile ilgili aracılık hizmeti için konsorsiyum eş liderleri Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. oldu. Yurtiçi bireysel yatırımcılar kategorisindeki yatırımcılar merkez ve şubeleri ile satışa yetkili olan bankaların ilgili şubelerinin yanı sıra, bu kurumların, ATM, telefon veya internet bankacılığı şubeleri taleplerini iletmek için başvuru yapılabilir.

Payları halka arz edecek ortak/ortaklar hakkında bilgiler

Deniz Yatırım ve TSKB eş konsorsiyum liderliğinde halka arz edilecek olan Biotrend şirketinde 128 milyon TL nominal tutarlı ödenmiş olan sermayesinde Doğanlar Yatırım Holding 64 milyon TL nominal tutar ödenmiş ve Maven Enerji 64 milyon TL nominal değerde payı bulunmaktadır. Şirketin 128 milyon TL nominal tutarlı ödenmiş sermayesinde, Doğanlar Yatırım Holding’in sahip olduğu 7.333.333 TL nominal değerdeki ve Maven Enerji’nin sahip olduğu 7.333.333 TL nominal değerdeki 14.666.666 TL nominal değerli sermayeyi temsil eden paylar halka arz edilecektir

Verilen taahhütler

İhraçcılar tarafından verilen taahhütler

Şirket paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren bir yıl boyunca, Halka arz edilen paylar dışında kalan şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğini bu doğrultuda bir karar alınmayacağını taahhüt etmişti.

Ortaklar tarafından verilen taahhütler

Şirket ortaklarından Doğanlar Yatırım Holding, şirket paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren bir yıl boyunca Halka arz edilen paylar dışında kalan şirket paylarının, dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceği bu doğrultuda bir karar alınmayacağını taahhüt etmişti.

Şirket ortaklarından Maven Enerji, şirket paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren bir yıl boyunca Halka arz edilen paylar dışında kalan şirket paylarının, dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceği bu doğrultuda bir karar alınmayacağını taahhüt etmişti.

Şirket hissenin işleme başladığı gün dahil olmak üzere 10 işlem günü süreyle günlük alım taahhüdü vermiştir.

Halka arzın gerekçesi ve halka arz gelirlerinin kullanım yerleri

Şirket’in halka arzı ile kaynak elde edilmesi, kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması, şirkete değer yaratacak yatırım fırsatlarının fonlanması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, Şirket’in kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

  • %50-%60’lık kısmını kapasite ve altyapı yatırımları, potansiyel inorganik büyüme
  • %20-%30’luk kısmını işletme sermayesi
  • %20-%30’luk kısmını kredilerin kapatılması için kullanacaktır.

Şirketin finansal verileri hakkında

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı  Ahmet Algaç / Cafer Sadık BORAN

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (2)
  • Anonim

    Oransal dağıtımla yalınsız küçük yatırımcı düşmanları! Parayı vatandaştan kazanın helvayı zenginlerle yiyin. Birgün boğazınıza dizilecek inşallah…

  • Anonim

    Oransalsa salla gitsin birilerine verecekler yine


HIZLI YORUM YAP