Bir devin çöküşü Yazar: Telegram kurucusu Pavel Durov

WhatsApp sözleşmesinden sonra büyük bir geçişin başlandığı Telegram nasıl kuruldu? Telegram’ın kurucusu Pavel Durov kimdir?

8 Şubat tarihinde yürürlüğe giren yeni gizlilik ilkesi ile beraber WhatsApp kullanıcılarında Facebook ile veri paylaşımına izin isteyecek. Gerekli onayı vermeyen kullanıcılar WhatsApp kullanamayacaklar. Veriler Facebook’un yanında şirketin diğer yan kuruluşlarıyla da paylaşılmış olacak.

Türkiye Whatsapp ‘ın gizlilik sözleşmesi zorunluluğu üzerine boykot etmeye başladı.

Türk kullanıcılar, Türkiye’ye üçüncü dünya ülkesi muamelesi olarak algıladıkları son uygulamasını boykot ederek, WhatsApp’ı silmeye başladılar. WhatsApp uygulamasını Türklerin boykot etmesi sonucundan iletişim ağında Türkiye, Telegram ve Bip uygulamasını kullanmaya başladılar.

Telegram nasıl kuruldu?

Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’tan etkilenerek VKontakte’yi yani VK’yı kuran Pavel Durov, 2011 yılında parlamento seçimlerinde muhalif tutumları nedeniyle Vladamir Putin ile başı derde girdi. Vladimir Putin Durov’a VK üzerinden muhalif grupları silmesini talep etti. Durov’da böyle bir şeyi yapmayacağını twitter üzerinden duyurdu. Durov attığı bu tweet’den sonra kendi şirketinden uzaklaştırıldı ve 2014 yılında VK şirketindeki tüm hisselerini satıp Rusya’yı terk etti. Durov Güney Amerika’da bulunan Saint Kitts ve Nevis adında bağımsız bir ada ülkesinden vatandaşlık aldı. Durov, abisiyle yaptığı konuşmalar sonrasında kapısını Swat timi gelmesiyle beraber konuşmalarında güvenliğin ve gizliliğin hiç olmadığını fark etti ve Telegram uygulamasını kurmaya karar verdi. 2013 yılının Ağustos ayında Berlin’de kuruldu.

Pavel Durov kimdir?

10 Ekim 1984 tarihinde Sovyetler Birliği’nde dünyaya geldi. Doğduğu zaman Leningrad olan federal şehir şu anda Saint-Petersburg olarak biliniyor. Çocukluğunun büyük bir kısmını babasının işi yüzünden İtalya’da geçiren Durov, orta okulunu burada bitirdi. Daha sonra Rusya’ya dönüp lise ve üniversite eğitimini tamamladı. Durov, küçüklüğünden beri bilgisayara meraklı olan Durov ileri düzey bilgisayar bilgisine sahiptir. Forbes‘e göre 3.4 milyar dolar servetiyle Dünya’nın en zengin 565. insanı.

Telegram özellikleri hakkında merak edilenler

0 0 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster