DOLAR 15,9711 0.8%
EURO 16,8982 0.31%
ALTIN 948,500,87
BITCOIN 4808653,56%
İstanbul
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bir haftada %50 kaybettiren bu hisseye spk tedbiri ! hissede hareketlilik
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Bir haftada %50 kaybettiren bu hisseye SPK tedbiri ! Hissede hareketlilik

Bir haftada %50 kaybettiren bu hisseye SPK tedbiri ! Hissede hareketlilik

ABONE OL
11/11/2021 01:35
bir haftada %50 kaybettiren bu hisseye spk tedbiri ! hissede hareketlilik
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerin hareketli kağıtlarından olan bir haftada %50 kaybettiren ve tabanların peş peşe geldiği hisseye SPK tedbiri uygulandı. Yatırımcıların merak ettiği sorular ve hisseye dair tüm detaylar haberimizde…

Kaybettiren bu hisseye SPK tedbiri geldi ancak hissede hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Kasım ayında nerdeyse hergün taban olan hissedeki kayıplar yatırımcıların kafasında soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı.

Borsa İstanbul’da birçok farklı sektörden şirket ve bu şirketlere ait hisseler işlem görmekte

Halka arz işlemleri geçtiğimiz aylarda tamamlanarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan bu hissede son günlerde dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor.

Başkentgaz #BASGZ hissesinde son bir haftada hareketlilik oldukça dikkat çekici boyutlara ulaştı. Hisse fiyatı 38,5 TL ile zirve seviyesini gördükten sonra Kasım ayının girmesi ile birlikte tabanlar peş peşe geldi. Son bir haftada hissedeki kayıp %50’ye yaklaştı Hissede neler oluyor?

Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Sektör:  Gaz Taşımacılık

Faaliyet Alanı:  Ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı (her çeşit gazlı yakıtın, ana boru sistemiyle dağıtımı ve tedariki)

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUMAL, XGMYO, XTUMY, XHARZ, XYLDZ

Kayıtlı Sermaye:  750.000.000

Ödenmiş Sermaye:  700.000.000

Halka Arz Tarihi:  03.06.2021

Halka Açıklık Oranı (%):  4

Yatırımcılar tarafından sıkça dile getirilen bu sorunun cevabı henüz net olarak belli değilken SPK tarafından dün akşam yayınlanan ek bültenle hissede manüpülatif işlem yapan birçok isme tedbir uygulandığı duyuruldu.

Yapılan açıklamanın detaylarına göre

Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (BASGZ) pay piyasasında 26.10.2021-05.11.2021
döneminde meydana gelen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak yapılan incelemeler sonucunda,
“@hasanmese35” isimli Twitter hesabından ve “Hayalleri Olan Uyumaz” Telegram kanalından BASGZ payının fiyatı ile ilgili olarak yatırımcıların kararlarını etkilemek ve bu suretle menfaat temin etmek amacıyla yanıltıcı nitelikte paylaşımlarda bulunulduğu belirlenmiş olup, aşağıdaki tabloda yer verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/2 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı SPKn’nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn’nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 09.11.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.,

SPK İşlem Yasağı neyi kapsıyor?

Kaybettiren bu hisseye SPK tedbiri

Piyasa dolandırıcılığı yaptıkları tespit edilen şahıslar hakkında uygulanan borsalar ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem yapma yasağı gereğince, söz konusu kişilerin aracı kurumlar nezdinde borsada işlem yapmak üzere hesap açmaları mümkün değildir. İşlem yasağının amacı, piyasayı dolandırıcı işlem yaptığı tespit edilen kişilerin borsada işlem yapmaya devam ederek diğer yatırımcıların zarara uğramalarını ve piyasaya duydukları güvenin ortadan kalkmasını engellemektir. Kurulumuz Karar Organı’nın 23.07.2010 tarihli kararı uyarınca Kurulumuzca haklarında işlem yasağı getirilen tüm gerçek ve tüzel kişilerin söz konusu yasakları 01.10.2010 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Bu çerçevede, Kurulumuz tarafından 01.08.2010 tarihinden sonra gerçekleştirilecek işlemler kapsamında işlem yasağı getirilecek şahıslar ve işlem yasaklı olmamakla birlikte başkaları adına açılmış hesaplardan işlem gerçekleştirenlerin, hesabını başkasına kullandıranların ve başkaları ile birlikte hareket etmek suretiyle işlem gerçekleştirenlerin tespiti halinde bu kişiler hakkında Kurulumuza bildirimde bulunulması gerekmektedir.

  • Hisse kasım ayı başından itibaren zirveden çakıldı.
  • %50 değer kaybeden hissedeki hareket yatırımcıların kafasında soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı.
  • Bugün işlem gününde %6 dan fazla kayıp yaşayan hissede hareketlilik yaşanıyor.
  • Yatırımcılar dalgalanmanın nerde son bulacağını merak ediyor.
  • Aracı kurum dağılımına göre alıcı pozisyonunda Ziraat,Oyak ve Osmanlı Yatırım ön plana çıkarken satış tarafında ise tacirler ve ak yatırım ön plana çıkıyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın 

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP