Bir halk arz haberi daha! Galata Wind Enerji A.Ş halka açılıyor.

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Doğan Holding, KAP’a yaptığı duyuruda, holding’e bağlı Galata Wind Enerji’nin halka arz edilmesi için SPK’ya başvuru yapıldığını ve hazırlıkların başladığını bildirdi.

Işık Plastik’ten sonra Doğan Holding’in bağlı ortaklığı Galata Wind Enerji’de de halka arz çalışmalarına başlandığını KAP’a bildirdi.

Şirket Hakkında

Galata Wind Enerji A.Ş. Haziran 2012 yılında Doğan Holding iştiraki olarak devralınmıştır.Şirket Yenilenebilir enerji kaynaklı, çevreye duyarlı elektrik enerjisi üretiyor. Galatawind yıllık yaklaşık 300.000 ton karbon salınımının düşmesini sağlıyor. Şirket Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Şirketin Hedefi yenilebilir enerji kaynaklarını doğru kullanarak enerjide ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak. Çevreye duyarlı, güvenilir ve sürdürülebilir bir iş modeli ile tüm Türkiye’nin elektrik sağlayıcısı olmaktır.

Galata Wind portföyünde tamamı toplam 269 MW kurulu güce sahip, 3 rüzgar enerjisi santrali ve 2 adet güneş enerjisi santrali bulunuyor.

Balıkesir ve Bursa sınırları içerisinde yer alan Şah Rüzgar Elektrik Santrali, 105 MW kurulu güce sahiptir. Yıllık ortalama 220.000 ton karbon azalımı sağlanmaktadır.

Mersin ili Mut ilçesi sınırları içerisinde yer alan Mersin Rüzgar Elektrik Santrali, 42 MW kurulu güce sahiptir. Yıllık ortalama 80.000 ton karbon azalımı sağlanmaktadır

Geçtiğimiz yılın eylül ayında ise EPDK Galata Wind Enerji AŞ’ye ait Taşpınar Rüzgar Enerjisi Santrali için 49 yıl boyunca elektrik üretmek üzere lisans verdi. 

Doğan Holding’in KAP‘a yaptığı bildiride aşağıdaki ifadelere yer verildi;

Şirketimiz bağlı ortaklılarından Galata Wind Enerji A.Ş., Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Mevzuatı’na uyumunun sağlanması amacıyla gerekli onayı almak üzere bugün SPK’ya başvuru yapmıştır. Hisselerinin halka arz edilmesi çalışmalarını başlatmıştır.

Faaliyet sonuçları konsolide finansal tablolarımızda “Elektrik Üretimi ve Ticareti” bölümünde sunulan Galata Wind Enerji A.Ş., yeşil ve yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi yapmaktadır. Portföyünde, tamamı YEKDEM kapsamında olan toplam 269 MW kurulu güce sahip. 3 adet Rüzgar Enerjisi Santrali (“RES”) ve 2 adet Güneş Enerjisi Santrali (“GES”) bulunmaktadır. Galata Wind Enerji A.Ş. 2021 yılında, bir yandan yenilenebilir enerji kaynakları tarafında yeni projeler ile yurt içinde ve yurt dışında büyümeyi hedeflemekte. Bir yandan da dağıtık ve alternatif enerji  teknolojilerine yönelerek katma değeri yüksek alanlarda yeni iş alanları yaratmayı planlamaktadır.

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
1 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster