DOLAR 17,2202 -0.01%
EURO 17,6127 0.12%
ALTIN 961,900,03
BITCOIN 3533032,09%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

bir şirket daha bedelsiz kararı verdi oran yüzde 203!

Bir şirket daha bedelsiz kararı verdi oran yüzde 203!

ABONE OL
14/04/2022 20:54
bir şirket daha bedelsiz kararı verdi oran yüzde 203!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Payları Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem gören Mega Politen şirketi yönetim kurulu tarafından bedelsiz sermaye artırım kararı verildi. Yüzde 203 oranında iç kaynaklardan bedelsiz verecek şirkete dair merak edilenler haberimizde Bir şirket daha bedelsiz kararı verdi oran yüzde 203

Bir şirket daha bedelsiz kararı verdi oran yüzde 203 Payları Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem gören bu şirket hangisi işte yanıtı

Mega Politen Köpük Sanayi #MEGAP tarafından yayınlanan KAP duyurusunda şu bilgilere yer verildi.

Şirket esas sözleşmesinin 6. Maddesi ile kayıtlı sermaye sistemi içerisinde Yönetim Kurulu’nun sermaye artırım kararı alma yetkisine istinaden Şirketin tamamı nakden ödenmiş olan 49.441.217-TL çıkarılmış sermayesinin %203,3905901 oranında 7.701.689,24-TL nominal değerde nama yazılı imtiyazlı A grubu ve 92.857.093,76-TL nominal değerde hamiline yazılı imtiyazsız B Grubu paylar olmak üzere toplam 100.558.783-TL artırılarak 150.000.000-TL ye çıkarılmasına, artırılan sermayenin tamamının özkaynaklar kalemi içerisinde paylara ilişkin primler ve geçmiş yıl karlarından karşılanmasına ve bedelsiz sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

Bir şirket daha bedelsiz kararı

Bedelsiz Sermaye Artırımı Neden Uygulanır?

Teknik açıdan pek çok sebebin bulunduğu bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler ve ne gerekçe ile uygulamaya geçilir denildiğinde çeşitli nedenler sayılabilir. İlk sebeplerden biri hisse likiditesini artırmaktır. Değeri belli bir seviyeye gelen hisselerin akışkanlığını kaybetmesi, kaynak açısından şirketi olumsuz etkiler. Bölünmenin gerçekleştirilmesi ile hisse senetlerinin piyasada hızlı ve kolayca el değiştirebilir hale gelmesi sağlanır. Diğer yandan hisse değerini artırmak için elverişli bir yöntem olan bedelsiz sermaye artırımı örnek şirket stratejileri arasına yerleşir.

Bölünme sonucu hisse sayısı, hisselerin toplam değerinde de gözle görülür bir değişikliğe yol açar. Özellikle küçük yatırımcıların yönelmesi ile birlikte şirkete giren gelir miktarı yükselir. Yöntemin temel sebeplerinden bir başkası ise finansal kaynakların kullanılamayan kısımlarını aktifleştirmektir. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama sırasında ortak kabul edilen bir formülden yararlanılır. Eski fiyatın bedelli oranına 1 eklenerek bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakam, yeni fiyatın hesaplanmasına olanak tanır. Hisse fiyatı düşerken toplam piyasa değerinin değişmemesi, küçük bütçeli firmaların da alım-satım işlemlerine dahil olmasını sağlar.

Örnek olarak, normalde fiyatı 10₺ şeklinde belirlenen hisseye %100 bedelsiz oranı uygulandığında yeni hisse fiyatı 5₺ seviyesine düşer. Hissedarın elindeki toplam değer değişmemiş iken görülen fiyat azalması, alıcılarda ucuzlama hissi yaratır. Bu sayede durgunlaşan piyasanın yeniden hareketlenmesi beklenir. Formül yardımıyla kolayca hesaplanan sermaye artırımı, stratejinin işe yarayıp yaramayacağını görmek için en kısa ve güvenilir yoldur.

megap’tan toptan satış bildirimi !

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hangi Özelliklere Sahiptir?

Pek çok şirketin uygulamaya geçtiği bedelsiz sermaye artırımı ne demek sorusunun yanı sıra özelliklerinin açıklanması da oldukça büyük önem taşır. Şirketlerin finansal kaynaklarını daha kullanışlı hale getirmesinde etki sahibi bu yöntemin önemli noktaları, ilerleyen dönemde karşılaşılabilecek durumları aydınlatma konusunda herkese yardımcı olur. Şirketin öz sermayesinde her ne kadar bir değişim görülmese de, satış işlemlerinde teşvik edici hareketlenmeler ortaya çıkar.

Hisse fiyatında yaşanan düşüş, aynı hissenin satılma ihtimalini artırıcı bir etkiye yol açar. Bu sayede toplu halde satışı zor olan hisselerin ayrı ayrı gelir kaynağına dönüşmesi mümkün olur. Artırım sonucunda şirketin piyasa değerinde de yükseliş yaşanmaz. Ancak piyasa içerisindeki aktifliği belirgin düzeyde artış gösterir. Şirkete doğrudan bir katkısı gözükmeyen yöntem, dolaylı yollardan alıcı ve satıcılar için gerekli düzenlemeleri en uygun biçimde gerçekleştirir.

Bir şirket daha bedelsiz kararı

Megap Hakkında

MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ köpük levhalar üretmekte ve teslim etmektedir. Ambalaj, ayakkabı, deniz, otomotiv, promosyon, tıbbi ürünler, spor, tekstil ve inşaat ve izolasyon sektörleri için kapalı hücre polietilen levhalar sunmaktadır.

Mega Polietilen Köpük Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Bir şirket daha bedelsiz kararı

Sektör:  Tekstil ürünleri

Faaliyet Alanı:  Polietilen ve Köpük mamulatı imalatı, bilumum polietilen köpük, Eva tabii sentetik kauçuk, plastik maddelerin mamullerinin imalatı, ithalatı, ihracatı, mümessilliği ve dahili ticareti, polietilen köpük kauçuk, Eva ve plastik sanayi ile ilgili ana ve yardımcı kimyevi maddelerin, boya maddelerin ,polietilen köpük kauçuk, Eva ve sanayi madeni yağlarının, terlik,ayakkabı,promosyon sanayi ile buna bağlı çalışan yan sanayinin kapsamına giren her nevi suni ve tabii deri,bez,iplik,taban astarı,kösele yapıştırıcılarının imali,polietilen plaka kapalı ve açık gözenekli köpük plakalar,eva plaka ve eva taban imali, ithali, ihracı, dahili ticareti ve yurtiçi-yurtdışı nakliyesi ve depolamasıdır.

Bir şirket daha bedelsiz kararı

Pazar:  Ana Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUSIN, XTEKS, XTUMY, XSIST, XBANA, XKTUM, XK100

Hisse Grafiği

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Bir şirket daha bedelsiz kararı Bir şirket daha bedelsiz kararı

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • MEGAP

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP