Borsa bu hafta tekrar yükselişe başlayabilir mi ?

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Değerli Yatırımcılar,

Geçen hafta borsada bir kar realizasyonu yaşanabileceğini öngörmüştüm. BİST 100  %3.47 düşüşle 97.845 puandan kapandı. Bununla birlikte Dolarda yaşanan küresel ölçekteki değerlenmeden tüm gelişmekte olan ülkelerin nasibini aldığına şahit olduk. Genel itibariyle, Merkez Bankasından, swap veya döviz likiditesine katkı sağlayabilecek bir açılım bekleyen piyasaları ve Hazine ve Maliye  Bakanının yurt dışı fon ve finans temsilcileriyle olan görüşmelerini izledik.. BDDK ise bir tebliğ yayınlayarak faiz ve dövizle ilgili olarak yazı-yayınları inceleyeceğini , konu ile ilgili yanlış yönlendirme,  tespiti durumunda yaptırım uygulayacağını belirtirken, Merkez Bankası bir tarafı TL olan swap işlemlerinde , yükümlülüklerini yerine getirmeyen CİTİ, UBS ve BNP bankalarıyla işlem yapmayacağını ilan etti diyerek haftayı özetlemiş olalım..Önümüzdeki haftaya bakacak olursak;

Gerilemelerde, 96.500 seviyelerinde endeksin dengelenmesi ve destek bulması beklentimizle birlikte uzun zamandır yükselişe ayak uyduramayan, Bankacılık sektörü ve Holding hisselerindeki yabancı çıkışlarının devam edip etmeyeceği oldukça önemli olacak..Zira endeks 97.845 puan olsa da, banka ve holding hisseleri yani piyasa değeri olarak en büyük olanlar 85.000-87.000 endeks seviyelerindeki fiyatlarında.. Buda yükselişin daha orta ve küçük piyasa değerine sahip hisselerinde olduğunu ortaya koyuyor.. Üstelik bu şirketler nerdeyse endeksin 120.000 li seviyelerindeki fiyatlarını yakalamış durumdalar..  Pandemi ve arkasından alınan tedbirlerle bu şirketlerin 6 aylık bilançolarının iyi gelme olasılığı olmamasına rağmen. Özellikle bu hisselerde yaşanacak kar realizasyonlarına karşı dikkatli olunmalı diye düşünüyorum.. Bununla beraber bu hafta özellikle kamu bankalarında önemli sayılabilecek bir sermaye artırımı haberlerinin realize olacağı beklentisiyle, bankacılık hisselerinde alımların gelebileceği ve endeksi kırmakta zorluk çektiği 100.000-101.000 aralığına taşıyabileceğini düşünüyorum. Zira ABD deki rekor işsizliğe rağmen 24.331 seviyesinden kapanan Dow Jones endeksi ve diğer gelişmiş ülke borsalarında yaşanan olumlu seyir itici bir güç olabilir.

Yine döviz cephesinden gelebilecek olumlu bir dış kaynak yaratmak veya swap hattı açıklamaları önümüzdeki hafta birinci gündem maddesi olacaktır..Böyle bir gelişme olması durumunda USD-TL de 6.80-6.90 lı seviyelerine kadar yaşanabilecek bir TL değer kazanımı mümkün olabileceğini düşünüyorum. Aksi durumda ise teknik olarak  7.05-7.25 arasında dalgalanan bir kur seviyesi ihtimali olması beklentimiz dahilindedir.

Özetle, endeksin geride kalmış hisselerinde  özellikle bankacılık ve büyük holding tarafında gelebilecek olumlu haberlerle 100.000-101.000 endeks seviyelerine kadar olabilecek bir yükseliş beklenebileceğini, fiyatı çok şişmiş küçük ve orta ölçekli hisselerde bu olumluluğun satış fırsatı olarak değerlendirilme olasılığını ve kur tarafında gelebilecek yeni fon akımı sağlayabilecek swap yada borçlanma ile TL nin değer kazanımı sürecinin başlayabilme olasılığının olabileceği bir hafta beklentisinde olduğumu siz değerli yatırımcılara ifade etmek istedim..

Sağlık ve Bol Kazançlı Bir Hafta Olması Dileklerimle..

Yazar/ Piyasa Ustası, twt piyasaustasi

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster