Borsa İstanbul en değerli 10 şirketi…

Paraajansi.com.tr
(Borsa ve yatırım için en güncel haberler.)

Borsa İstanbul yatırımcı sayısında halka arzlar ile yaşanan artış şirketlerin piyasa değerlerini de yukarı taşıdı. Peki BIST’in piyasa değeri en fazla olan 10 şirketi hangisi? Detaylar haberimizde…

2021 yılı Borsa İstanbul için halka arz furyası şeklinde devam ediyor. Yıl başından itibaren toplam 10 şirket halka arz sürecini tamamladı. Halka arz sırası bekleyen ise çok sayıda şirket bulunmakta. Bu durum borsada yatırımcı sayısını tarihin en yüksek seviyelerine taşımış durumda. Peki Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren şirketlerin piyasa değerleri bakımından durumu ne durumda? İşte borsanın en değerli 10 şirketi?

Piyasa Değeri ve PD/DD oranı bilgileri Finnetten alınmıştır.
  • 26 Nisan 2021 tarihli kapanış fiyatlarına göre yapılan incelemede Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerden piyasa değeri en büyük şirket Ereğli Demir Çelik oldu. Yaklaşık 68 milyarlık piyasa değerine sahip. Ereğli Demir Çelik’in PD/DD oranı ise 1,70
  • İkinci sırada yaklaşık 61 milyarlık piyasa değeri ile Ford Otosan yer almakta. Ford Otosan’da PD/DD oranı ise 8,67 Çip krizinin otomotiv sektörünü olumsuz etkilemesine karşın Ford Otosan güçlü pozisyonunu devam ettiriyor.
  • Üçüncü sırada ise 45 milyar TL’lik piyasa değeri ile Koç Holding bulunuyor. Koç Holding’in PD/DD oranı 0,98
  • Dördüncü sırada 40 milyarlık piyasa değeri ile BİM Mağzaları yer alıyor. PD/DD oranı5,59
  • Beşinci sırada son dönemin hareketli şirketi SASA Polyester var. Piyasa değeri 39 milyar olan SASA’nın PD/DD oranı 13,52

Piyasa Değeri nedir nasıl hesaplanır?

Bir şirketin piyasa değeri o şirkete ait hisse fiyatının toplam hisse sayısıyla çarpılmasıyla bulunur. Örneğin bir milyon hissesi olan bir şirketin hisse fiyatı 5 TL ise o şirketin piyasa değeri 5 milyon TL olarak hesaplanır. Bir şirketin toplam hisse sayısı nasıl bulunur? Aksi belirtilmedikçe bir hisse şirketin ödenmiş sermayesindeki bir TL’ye karşılık gelir. Yukarıdaki örneğimizdeki şirketin ödenmiş sermayesi 1 milyon TL’dir ve toplam hisse sayısı da bir hisse 1 TL’lik sermayeyi temsil ettiğinden 1 milyon adettir.

Piyasa değeri nasıl hesaplanır?

Bir şirketin halka açık olan kısmının piyasa değeri ise toplam piyasa değerinin halka açıklık oranıyla çarpılarak bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken halka açıklık oranıyla takas saklama oranının farklı olabileceği hususudur. Örnek olarak bir şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 olsun. Şirketin sahiplerin halka açık olmayan ve sermayenin yüzde 20’sine karşılık gelen paylarını da Takasbank’ta saklamayı tercih ederlerse o şirketin halka açıklık oranı yüzde 30 ancak takas saklama oranı yüzde 50 olur.

Defter Değeri nedir nasıl hesaplanır?

Defter değeri bir şirketin özsermayesine eşittir. Özsermaye ise şirketin bütün varlıklarından bütün yükümlükleri çıkartıldığı zaman geriye kalan miktardır. Şirketin varlıkları şirketin nakit parası, alacakları, stoklar, maddi duran varlıkları ve maddi olmayan duran varlıkları gibi kalemlerden oluşurken şirketin yükümlülükleri ise şirketin borçları, ayrılan karşlılıklar ve diğer yükümülülüklerinden oluşur. Defter değeri yeniden yapma maliyeti değildir.

Defter değeri şirketin gerçek değeri de değildir. Muhasebe kayıtlarına göre yani defterlere göre olan değeridir. Bazı durumlarda şirketin özsermayesi eksi olabiliir. O zaman bu şirket iflas riskiyle karşılaşır. Ancak şirket defter değerine göre özsermayesinin eksi olduğunu ancak Türk Ticaret Kanunu’na göre varlıklarının değerlenmesi durumunda özsermayesinin ekside olmadığını iddia edebliir ve şirketin varlıkları buna göre tekrar hesaplanır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

PA -Ahmet ÇETİNKAYA

0 0 oylar
Beğendiniz mi?
guest
1 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster