Borsa İstanbul Otomotiv Endeksi rekor kırıyor

Borsa İstanbul otomotiv endeksi hisseleri son dönemde hacimleri yükseldi, hareketlilikleri arttı. Son günlerde yükselişte olan endeks neden yükseliyor? Detaylı incelemesi

Korona virüs salgının sonuna yaklaşırken piyasalar aşı haberleri ile boğa piyasasına odaklanmış durumda. Borsa İstanbul otomotiv endeksi içerisinde yer alan hisselerin biri hariç hepsi son bir ayda %20den fazla yükseldi. Hisselerdeki bu yükselişin sebebi ne? Son dönemde reform açıklamaları ve aşı haberleri sonrası Yabancı yatırımcının geri gelmesi ile BIST 100 Endeksinde ardı ardına rekorlar kırıldı.

Otomotiv sektörü hisselerinin son performansları ( 12.01.2021 )

#Otomotiv sektöründe Otomotiv Distribütörleri derneğinin aralık verilerine göre, satışlarda yıllık %15 artışa rağmen toplam otomotiv pazarında hız kaybı devam ediyor. 2020 yılı toplam satışları ise %61 artışla 773 bin adet olarak gerçekleşti. 2021’de toplam satışların 800-850 bin adet aralığında olmasını bekleniyor. Şirketler bazında, #FROTO ve #TOASO’nun Aralık’ta pazar payını koruduğunu, #DOAS’ın ise pazar payında azalmanın devam ettiği görüldü.

Otomotiv Sektöründe ise 2020 yılında Yabancı alış satışları dolar bazında aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

(veri kaynağı finnet.com)

Hareketlilik ilk olarak OTOKAR Hissesinde başladı

21 Aralıktan bu yana yükselişte olan hisse son bir ay içerisinde %75 Yükseliş gerçekleştirerek endeks üstü getiri sağlayarak fiyatını rekor fiyatlara taşıdı. Otokar ilerleyen günlerde benzer hareketler sergilerken hisse 4 Ocak ve 6 Ocak’ta tekrar yükseldi. Şu anki fiyatı ise 410 TL! Hissenin günlük grafiği aşağıda ki şekilde gerçekleşti. Otokar şirketi geçtiğimiz günlerde BIST 50 Endeksinin yedek payları içerisine alındı. Hissenin 3 Aylık ortalama hacim 1,5 Milyon lot seviyelerindeyken son dönemde iki katı hacimle günü kapatıyor.

Otokar hissesinin günlük grafiği

Otokar şirketinin 2020 Yılının 3. Bilançosunda yatırımcılar aşağıdaki verileri yorumladı.

2020 yılı 3. Çeyrek satış rakamlarını 2019 yılı aynı dönemle karşılaştırıldığında satış rakamlarında

  • Otobüsde %14
  • Büyük kamyonda %7
  • Minibüste %20
  • Midibüsde %12
  • Kamyonette %24 oranlarında azalma
  • Küçük kamyonlarda %77
  • Yerli hafif ticari araç satışında %144
  • İthal hafif ticari satışlarında %52 oranlarında artış görüldü.

Şirket 2020 de 23,7 milyon dolarlık Araştırma ve Geliştirme ,Yatırım harcaması yaptı.

FROTO Ford Otomotiv rekor fiyatlar ve rekor hacimlerde işlem görüyor

Ford Otosan salgın başlangıcında 44 TL fiyatlarında işlem görmekteyken günümüzde neredeyse 4 Katı olan 163 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz günlerde yeni yatırımlarını açıklayan Ford Otosan, 2026 yılına kadar 20,5 milyar lira yatırım yapacak. Bu yatırımla elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilecek üretim tesislerindeki modernizasyon ile otomasyon çalışmaları geliştirilecek. Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç olan Ford E-Transit’in üretim sorumluluğunu Ford Otosan, geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nde batarya montaj fabrikası yatırımı için çalışmalara başladığını açıklamıştı.

#FROTO Ford Otomotiv şirketi günü %6,80 Yükseliş ile 158,60 TL fiyatından kapatırken işlem hacmi 3 aylık ortalamanın 4 katı olan 4 Milyon lot işlem seviyesinde gerçekleşti. Hisse son bir haftada yükselirken son bir yıllık fiyat değişimi %114 oldu.

FROTO hissesinin günlük grafiği

#TMSN Tümosan ve #TTRAK Türk Traktörde geçtiğimiz günlerde tavan kapatanlar arasında yerini aldı

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. hisseleri talep artışı ile yükselerek tavan yapmıştı.

#TMSN Tümosan şirketi günü %1 Yükseliş ile 16,20 TL fiyatından kapatırken işlem hacmi 3 aylık ortalamanın 3 katı olan 24 Milyon lot işlem seviyesinde gerçekleşti. Hisse son bir haftada %16 yükselirken son bir yıllık fiyat değişimi %131 oldu.

TMSN hissesinin günlük grafiği

#TTRAK Türk Traktör şirketi günü %0,44 düşüş ile 182,70 TL fiyatından kapatırken işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yarısı olan 500 Bin lot işlem seviyesinde gerçekleşti. Hisse son bir haftada %2,75 düşüş yaşarken son bir yıllık fiyat değişimi %206 oldu. Otomotiv sektörünün son bir yılda en çok kazandıran hissesi %206 ile TTRAK hissesi oldu.

TTRAK hissesinin günlük grafiği

TOASO Tofaş ise son bir ayda %25 arttı.

#TOASO Tofaş Türk Otomobil Fabrikası şirketi ise günü %2,43 Yükseliş ile kapatırken işlem hacmi 3 aylık ortalamanın 4 katı olan 12 Milyon lot işlem seviyesinde gerçekleşti. Hisse son bir haftada %11 yükselirken son bir yıllık fiyat değişimi %67 oldu. Hissenin son dönemdeki grafiği ise aşağıdaki şekilde gerçekleşti.

TOASO günlük grafik

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği (AB), Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu PSA’nın birleşmesine onay verdi. Birleşmeyle ortaya çıkacak yeni şirket Stellantis’in yıllık 8,7 milyon araç üretimi ve yaklaşık 170 milyar euroluk ciro ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olacağı hesaplanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Egea Cross Modelini tanıdan Fiat 2020 yılının rakamlarını açıkladı. Egea’nın, tanıtımından bu yana Fiat markasının otomobil pazarındaki varlığına güç katmaya devam ettiğini belirten Marka direktörü Altan Aytaç, şunları kaydetti:

“İlk kez Ekim 2015’te yollarla buluşan Egea, Türk tüketicisinin istekleri doğrultusunda geliştirildi ve çok sevildi. Sunduğu fiyat/fayda dengesiyle çok iddialı bir otomobil olan Egea 5 senedir zirveyi kimseye bırakmıyor. Kendi segmentinde aldığı yüzde 15’lik pay ve elde ettiği 274 bin 341 adetlik toplam satış rakamı, model ailesinin gücünü bir kez daha yansıtıyor. Bugün ise Fiat Egea ailesinin sınıfının en iyi teknolojileri ve güvenlik unsurlarıyla yollara çıkıyor olmasının memnuniyetini yaşıyoruz. Egea Cross ile Türk tüketicisinin beğeniyle karşıladığı ve tercih ettiği yeni bir segmente giriyoruz. Model ailesinin Sedan, Hatchback ve Station Wagon gövde seçeneklerine ek olarak Crossover gövdeli Egea Cross ile ailenin daha da güçlenecek zirvedeki yerini koruyacağına inanıyoruz.”

KARSN Karsan

#KARSN Karsan Otomotiv şirketi günü %4,59 Yükseliş ile 3,87 TL fiyatından kapatırken işlem hacmi 3 aylık ortalamanın 3 katı olan 218 Milyon lot işlem seviyesinde gerçekleşti. Hisse son bir haftada yükselirken son bir yıllık fiyat değişimi %149 oldu.

Karsan şirketi geçtiğimiz günlerde BIST 50 İçerisine alınmıştı.

KARSN günlük grafik

DOAS Doğuş Otomotiv 2020 Kasım ayında rekorlar kırmıştı.

30 Ekim tarihini 16,90 TL fiyatından kapatan Doğuş Otomotiv tarihler 16 Kasımı gösterdiğinde 31,92 TL fiyatında zirve yapmıştı. Belirtilen tarihler arasında %88,87 artış gösteren hisse son bir ayda x değer kazandı. Volatilitesini kaybeden hisseye 23 Kasımda Borsa İstanbul tarafından 15 Günlük Brüt takas tedbiri uygulandı. Hisseye Kasım ayı içerisinde tam 7 Kez VTBS Kapsamında devre kesici uygulandı.

Hisse 12 Ocak gününü %1,11 yükseliş ile 29,10 TL fiyatından kapattı. Hissenin son dönemdeki grafiği ise aşağıdaki şekilde gerçekleşti. Hisse fiyatı son bir yılda %183 yükselerek otomotiv sektöründe en çok değerlenen 2. hisse oldu.

Hisse Borsa İstanbul otomotiv endeksi hisseleri arasında son bir ayda en düşük performansı gösteren hisse oldu.

Sektördekiler neler söylüyor?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, araç bulunurluğu noktasında herhangi bir kapatma veya salgının başka bir şekliyle karşılaşılmaması halinde 2020’deki sıkıntıların yaşanmayacağını belirterek, “(2021’de) Satışların aynı enerjide devam etmesi için kampanyaların ağırlıkta olduğu, satışların kampanyalarla süslendiği bir seneyi hep birlikte yaşayabiliriz.” dedi.

Neden yükseldiler?

Salgın 2020 yılının mart-nisan-mayıs döneminde Avrupa otomotiv sanayisinde büyük sorunlar yaşanmasına neden olurken, Türkiye otomotiv pazarı da salgından Avrupa’ya nispeten daha az olumsuz etkilendi. Daha sonraki dönemde salgına karşı alınan tedbirlerle birlikte, ihracattaki ve üretimdeki düşüşe karşın Türk otomotiv sanayi hem iç pazarda hem de ihracatta ayaklarının üzerinde durmayı başardı.

ODD verilerine göre, 2019’u 610 bin 109’la kapatan Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında, geçen yıl 772 bin 788 araç satıldı. Böylece satışlar söz konusu dönemde yüzde 61,3 yükseldi.

Sadece otomobile bakıldığında satışlar, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 57,6 artarak 610 bin 109 oldu. Hafif ticari araç pazarı da yüzde 77,2 büyümeyle 162 bin 679 adede ulaştı.

Bu da salgın döneminde Türkiye’nin Avrupa’ya kıyasla pozitif ayrıştığını ve iç pazarın canlı ve dinamik kalmaya devam ettiğini ortaya koydu.

TİM verilerine göre ise geçen yıl otomotiv endüstrisi 25 milyar 548 milyon 566 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Söz konusu ihracat rakamı 2019’da 30 milyar 587 milyon 64 bin dolar düzeyinde bulunuyordu. Bu da sektörün 2019’da yüzde 3,1 azalan ihracatının, geçen yıl da yüzde 16,5 gerilediğine işaret etti.

Satış Rakamları açıklandı

2020 Yılında yapılan Araç Satışları
Otomotiv Distribütörleri Derneği verileri

2020 Aralık ayında yapılan Araç Satışları
Otomotiv Distribütörleri Derneği verileri

ODD raporundan derlenen bilgilere göre, geçen yıl binek ve hafif ticari toplam otomotiv satışlarında ilk 3 sırada Türkiye’de üretim yapan markalar yer aldı. 

Fiat, 137 bin 325 adetle satışlarda başı çekerken, ardından 101 bin 534 adetle Renault ve 92 bin 487 adetle Ford sıralandı.

Türkiye’de üretim tesisi bulunmayan Volkswagen (VW) 64 bin 776 adetle dördüncü ve Peugeot 43 bin 674 adetlik satışla beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de geçen yıl hafif ticari hariç en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka ise 98 bin 900 adetle Renault oldu.

Toyota, bu dönemde 38 bin 958 satışla dördüncü, Peugeot da 36 bin 589 satışla beşinci sırada yar aldı.

ÖZEL HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWITTER’DAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

(Para Ajansı – Kaan Tabak)

5 1 oy
Beğendiniz mi?
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster