Borsa İstanbul tarafından 3 hisseye tedbir uygulandı

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününde 3 hisseye tedbir uyguladı

Borsa İstanbul #SASA, #AYCES, #YAPRK hisselerine tedbir uyguladı. Yapılan bildirime göre şirketlere aşağıdaki tedbirler uygulanacak!

SASA Polyester Sanayi A.S.(#SASA)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, SASA payları 23/02/2021 tarihinden (seans başından) itibaren 09/03/2021 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.S.(#AYCES)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AYCES payları 23/02/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/03/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir.

Yaprak Süt Ve Besi Çiftliği Sanayi Ticaret A.S.(#YAPRK)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YAPRK payları 23/02/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/03/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir.

Tek Fiyat İşlem Yöntemi Nedir?

Bir sermaye piyasası aracı için Sisteme iletilen emirlerin Borsa tarafından belirlenen zaman
dilimleri boyunca toplanarak gün içinde bir kere veya birden fazla kez tekrar edilmek
suretiyle en çok işlem miktarını gerçekleştirecek şekilde ve öncelik kurallarına uygun olarak
belirlenen tek bir işlem fiyatından eşleştirilmesi yöntemidir.

Brüt Takas Nedir?

Brüt takas nedir; SPK ‘nın Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. işbirliğiyle, yatırımcıları korumaya yönelik çalışmalar kapsamında, hisse senedinin takasında netleştirmenin kaldırılması kararı alarak uyguladığı bir çeşit tedbir niteliğindeki işleme verilen isimdir.

Brüt takas hisseleri alabilmeniz için üzerinden 2 gün (T+2) geçmiş nakit paranızın olması gerekir. Yani bugün ya da dün boşa çıkılan nakit ile brüt takas hissesini alamazsınız.

Brüt takasa giren hisselerde aynı gün içinde alım yaptıysanız satım işlemi yapılamaz. Bir sonraki işlem gününde işlem yapabilirsiniz.

Brüt takastaki hisselerde işlem yapılmak istenirse; alım yapmak isteyen yatırımcılar yatırım hesaplarında alım tutarı kadar nakit bulundurmak zorunda iken, satım yapmak isteyen yatırımcılar satış miktarını karşılayacak sayıda hisse senedini portföyde bulundurmak zorundadır.

Brüt takasta olan hisselerde kredili satın alma işlemi yapılamaz. Yani borç ile brüt takas hissesinde işlem yapılamaz.

Alacağınız tutar kadar nakit paranızın işlem anında hesabınızda olması gerekmektedir.

Volatilite Bazlı Tedbirler nedir?

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz.

3.3 4 oylar
Beğendiniz mi?
guest
25 Yorum
Eski Yorumlar
Yeni Yorumlar En çok oy alan yorumlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster