DOLAR 15,9686 0.73%
EURO 16,9080 0.34%
ALTIN 947,350,75
BITCOIN 4806753,47%
İstanbul
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

borsa i̇stanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu?

Borsa İstanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu?

ABONE OL
26/01/2022 19:47
borsa i̇stanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul tarafından Kamuoyuna yapılan açıklamada üç hisseye çeşitli işlemlerde kısıtlama getirildiği bildirildi. Hangi hisselere tedbir geldi? Borsa İstanbul’dan bu 3 hisseye tedbir geldi! Borsa İstanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu? Kısıtlanan işlemler hangileri? Tüm detaylar haberimizde…

Borsa İstanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu?

[KAPLM, KUTPO, TETMT]

KAPLM.E,KUTPO.E ve TETMT.E paylarında 27 Ocak 2022 tarihinde geçerli olmak üzere 25 Şubat tarihine kadar kadar brüt takas uygulanacağı bildirildi. Daha önce verilmiş olan tedbirlerde süresi bitene kadar devam edecektir.

İlgili KAP açıklaması;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KAPLM.E,KUTPO.E ve TETMT.E paylarında 27/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.
SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

VTBS Nedir?

Vtbs‘nin Açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Borsada bir hissenin fiyatı kısa bir zaman diliminde aşırı değişiklik gösterdiğinde devreye giren koruma sistemidir. Borsa İstanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu?

Açığa satış işlemi nedir?

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar. Borsa İstanbul’dan bu hisselere engel! ne oldu?

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

osmanlı yatırım!
Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP