Borsada kredili işlem yapabilmek için finansal okur yazarlık testi şart olmalı.

Para Ajansı(PA)İstanbul-

Borsaya yeni gelen yatırımcıların riskleri hesap edememesi bir çok sıkıntı ortaya çıkarıyor. Kısa sürede büyük servet kazanma peşinde olan bu kitlenin borsa ve finans konusunda hiçbir bilgisinin olmaması, kumarhanelerin geçmişte yaşattığı facialara benzer aile facialarına yol açmaya başladı. Borsa çıkarken bile parasının büyük kısmını kaybeden bu kitle, Cimer yoluyla yetkili mercilere dilekçe yağmuru başlatmış durumda.

Geçen hafta Takasbank, borsa aracı kurumlarının gecelik faiz oranını yüzde 8.25’ten 12’ye çıkardı. Takasbank ‘ın bu hareketi borsaya son dönemde gelen çok sayıda küçük yatırımcıdan bir bölümünün yaptığı kredili işlemleri durdurmak için, uyarı niteliğinde bir hamle olarak görüldü ancak bunun yeterli olmayacağı konuşuluyor.

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, yatırımcıların bilgi düzeyi test edilmeden kredi verilmemesi gerektiğini söylüyor. Hatta her hesap açılışında belli eğitimlerin alınması gerektiği ve yatırımcıya önce parasını nasıl kaybedeceğinin öğretilmesi gerekli diye belirtiyor. Hem amatör hem de profesyonel yatırımcılar için www.finyad.org sitesindeki eğitim bölümünden, BİST Eğitim Dairesi Eski Başkanı Dr. Murad Kayacan ‘ın hazırladığı eğitim videolarını ücretsiz olarak sunduklarını söyleyen Bahçuvan, bu hizmetten faydalanan borsada zarara karşı önlemini almış olur diye de ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.