DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4364181,46%
İstanbul
27°

AÇIK

KALAN SÜRE

borsa’da nasıl pozisyon almalı? düşüşler alım fırsatı olur mu?
  • Para Ajansı
  • Ekonomi
  • Borsa’da nasıl pozisyon almalı? Düşüşler alım fırsatı olur mu?

Borsa’da nasıl pozisyon almalı? Düşüşler alım fırsatı olur mu?

ABONE OL
15/06/2022 14:54
borsa’da nasıl pozisyon almalı? düşüşler alım fırsatı olur mu?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel piyasalardaki dalgalı görünüm ve beklenen büyük çaplı resesyon korkuları yatırımcıların risk algısının değişmesine ve daha güvenli limanlara yönelmesine yol açıyor. Peki ayı piyasası olarak nitelenen koşullarda Borsa’da nasıl pozisyon almalı? Yaşanan bu düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir mi?

Borsa’da nasıl pozisyon almalı? Düşüşler alım fırsatı olur mu? Ayı piyasası olarak nitelenen bu konjonktürde nasıl hareket edilmeli?

S&P 500’ün ayı piyasasına girdiği gün yatırım yapan yatırımcıların gelecek bir yıl içinde ortalama yüzde 22,7 kazanması tarihsel bir veri olarak kabul ediliyor. Trend takip etmenin tersi olarak kabul edilen geri dönüş stratejisinin en iyi örneklerinden biri de piyasaların ayı bölgesine girmesiyle alıma geçmek olabilir.

Yılda ortalama yüzde 22,7 kazanç

Borsalar son zirvesinden yüzde 20 oranında düştüğünde ayı piyasasına girildiği kabul ediliyor. Bu giriş esnasında yapılacak bir alımı, bir malı yüzde 20 indirimdeyken satın almak olarak değerlendiren görüşe göre bu yatırım şekli oldukça iyi sonuçlar verebiliyor. Marketwatch’tan Mark Hulbert’in haberine göre, istatistiksel olarak bakıldığında, tarihsel veriler bu stratejinin 1 yıl içinde yüzde 22,7 kazanç getirdiğini söylüyor. Trendin tersine yatırımlarıyla ünlü Nathan Rothschild’in söylediği gibi, sokaklar kana bulanmışken alım yapmak sanıldığı kadar mantıksız olmayabilir.

II. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan her ayı piyasasında S&P 500’ün yüzde 20’lik kayıp eşiğinin altında kapandığı gün alım yapmış olsaydınız ortalama olarak çok ama çok iyi bir iş çıkarmış olurdunuz. Bunu yapmış olmanız sizi fazla bekleme maliyetinden de kurtarmış olurdu çünkü ayı piyasasını takip eden 1 yıllık süreçte ortalama olarak yüzde 22,7 kar etmiş olacaktınız. Bu getiri, S&P 500 endeksinin uzun vadeli ortalamasının iki katından fazla demek.

Son dönemdeki panik satışlar, bazı uzun vadeli ve düşük riskli fırsatların ortaya çıkmasını sağlıyor olabilir.

Borsa’da nasıl pozisyon almalı

Elbette bu başarılı getiri oranı her durumda olumlu sonuç vermiyor ve bir ortalamayı işaret ediyor. S&P 500’ün yüzde 20’den fazla düştüğü II. Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleşen 12 büyük düşüşün ikisinde, bir yıl beklemeniz durumunda zarar etmiş olacaktınız. Ancak bu iki durumda dahi, eğer bir yıldan fazla beklemeye karar vermiş olsaydınız, yine kara geçeceğinizi de unutmamak gerek. Yani sadece biraz daha uzun süre beklemeniz, bu 12 düşüşün hepsinde güzel sonuçlar almanızı sağlayabilirdi. Dikkat etmeniz gereken ise, 12 düşüşün 10’unu karla kapatacağınızın kesin bir istatistiksel veri olması.

Düşük riskli, yüksek getirili fırsatlar Borsa’da nasıl pozisyon almalı?

Hisse senedi piyasalarının, II Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan düşüşlerden daha uzun süreli ve daha şiddetli olduğunu düşünerek bu kez farklı olduğunu iddia etmek de elbette mümkündür. Ancak piyasaların eninde sonunda yükseleceğine inanıyorsanız ve Ocak ayı seviyelerinin üzerine çıkacağını düşünüyorsanız, şu an yapacağınız alımların endeksin kendisinden daha yüksek getiri sağlayacağını da görmelisiniz.

Finansal yatırım şirketi Seabreeze Partners’dan Doug Kaas, azılı bir dönüş yatırımcısı olarak, S&P 500’ün yüzde 20 düşüşle kapatmasının hemen ertesi günü müşterilerine gönderdiği e-postada son dönemdeki panik satışların bazı uzun vadeli ve düşük riskli fırsatların ortaya çıkmasını sağladığını belirtti. Kısacası, içinde bulunduğumuz dönemde soğukkanlı ve seçici bir anlayışla yatırım yapanlar bir servet kazanabilir.

Borsa’da nasıl pozisyon almalı

Ayı piyasası nedir?

Ayı piyasası, ekonomik süreçlerde sık kullanılan bir kavramdır. Diğer adı bear markets olan terim, fiyatların sürekli olarak düşme eğiliminde olmasını ifade eder. Özellikle kripto para dünyasında sıklıkla duyduğumuz bu kavram, ayıların doğal davranışlarından esinlenilerek türetilmiştir. Ayı etkisinin varlığından söz etmek için fiyatların, uzun bir süre aşağı yönlü hareket ettiğini görmek gerekir. Örneğin; son tepe noktasından %20 aşağıda olan ve düşmeye de devam eden bir kripto para için, ayı piyasasının oluştuğu söylenebilir.  

Özetle “Ayı piyasası nedir?” sorusuna “Piyasanın herhangi bir ürün ile ilgili karamsar bir tablo çizdiği ve fiyatların buna bağlı olarak düşüş eğiliminde olduğu süreç.’’ şeklinde cevap verilebilir. Bu piyasa eğilimi, genellikle ülkelerin ekonomik durumu ile bağlantılıdır. Yani savaş, salgın, doğal afet, ekonomik kriz, yüksek enflasyon gibi faktörler, ayı piyasası şartlarının oluşmasında bir etkendir.

Borsa’da nasıl pozisyon almalı

Ayı Piyasası Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasası özellikleri incelendiğinde temel niteliğin düşüş eğilimi olduğu görülür. Böyle bir ortamda yatırımcılar, alım satış işlemlerini gerçekleştirmeye çekinirler. Belirsizliğin söz konusu olduğu şartlar altında yatırımcı, kâr veya zarar ihtimalini kestiremez. Düşüş trendli piyasa işlemlerinin devam ettiği süreçte ekonomi de enerjisini kaybeder. Alım satım işlemleri, durma noktasına gelir. Süreçte birçok firma, işçi çıkarmaya başlar ve işsizlik artar.

Boğa piyasasının tam tersi şekilde ifade edilen bu piyasada, hisse satışı daha yüksektir. Özellikle açığa satış bu panik atmosferinde en sık başvurulan çıkış yöntemidir. Ayrıca belirtmek gerekir ki fiyatların düşüş eğiliminde olduğu bu şartlarda, çıkışlara da rastlamak mümkündür. Yani bu piyasada, kâr etme ihtimalinin olmadığı söylemez. Bu iniş çıkışlar, fırsata çevrilirse düşüş eğilimi yatırımcıların lehine sonuçlanabilir. Bireyler kâr etmek için piyasayı iyi gözlemlemeli, doğru zamanda doğru noktada harekete geçebilmelidir. 

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasasında düşüş eğiliminin ne kadar süreceğini söylemek zordur. Şartlar; ekonomik büyüme, yatırımcıların his ve yönelimleri gibi faktörlere bağlı olarak şekil alır. Örneğin ekonomik büyüme tablosunun yansıttığı iyimserlik boğa piyasasını, yüksek enflasyon ve durgunluk ise ayı piyasasını doğurur. Yatırımcılar, bu durumun en az 6 ay süreceğini göze alır. Savaş ve salgın gibi sebeplerle bu sezon doğmuş ise bu süreç, daha da devam edebilir. 

Fakat ekonomik büyüme ve istikrarlı piyasa koşulları, yatırımcıların önlerini görebilmelerini sağlar ve dolaylı olarak ayı sezonunun bitmesini kolaylaştırır. Bu şartlar altında sık karşılaşılan, ayı tuzağı kavramına değinmek gerekir. Ayı tuzağı, genel anlamda yükseliş trendi görülen piyasada kısa süreli düşüş yaşanması, bu durumun ise yatırımcı tarafından uzun vadeli algılanmasını ifade eder. 

Borsa’da nasıl pozisyon almalı? Borsa’da nasıl pozisyon almalı?

Borsa’da nasıl pozisyon almalı

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/ 

  • ayı piyasa

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP