DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320970-1,43%
İstanbul
26°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!

Borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!

ABONE OL
21/04/2022 14:43
borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsanın büyüklerinden olan bu iki şirket yüklü miktarda paylarını almaya devam ederek hisselerine sahip çıkıyor. Pay alım miktarı ne kadar? Yüzde kaçını aldılar? Borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor! Tüm detaylar haberimizde…

Borsanın 2 devinden rekor geri alımlar devam ediyor!

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.SISE

26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 20 Nisan 2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 20 Nisan 2022 tarihinde 17,81 TL-17,89 TL fiyat aralığından (ortalama 17,85 TL) 1.192.093 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu SISE payları 51.954.686 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,70).

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş.BOBET

29.03.2022 Tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 20.04.2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir.

20.04.2022 tarihinde 4,56 TL-4,61 TL fiyat aralığından (ortalama 4,5839 TL) 218.700 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketimizin sahip olduğu BOBET payları 3.393.651 adete ulaşmıştır.

Geri alınan payların Şirket sermayesine oranı % 0,89307’dir.

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre
rekor geri alımlar

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi.

rekor geri alımlar rekor geri alımlar

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP