Bridge (köprü) takas işlemleri askıya alındı. Türk Lirası cinsinden işlemlerin askıya alınması, hangi sonuçları doğurabilir?

Para Ajansı (PA)- Avrupa merkezli iki şirket, Belçika merkezli menkul kıymet takas şirketi Euroclear Bank ve Lüksemburg merkezli takas şirketi Clearstream Banking, 18 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere ortak iletişim platformu Bridge üzerinden Türk Lirası cinsinden işlemlerini askıya alma yönünde ortak karar aldı.

Bir çok (110 dan fazla) ülkede faaliyetleri olan Clearstream tarafından yapılan açıklamada, “Türk Lirası’nda Covid-19’a bağlı likidite kısıtlamaları nedeniyle, Bridge üzerinden yapılan lira işlemleri artık uygun koşullarda takas edilemez. Bu nedenle Clearstream Banking ve Euroclear Bank bu hizmetin geçici olarak askıya alınması yönünde karar aldı” denildi.

Ayrıca Clearstream Banking yoluyla Türkiye’ye olan ve iç takasının normal şekilde devam edeceği ifade edilirken müşterilere tampon olarak bir miktar lira nakit hesabı tutulması tavsiyesinde bulunuldu.

Bu kararın alım-satım arasındaki aralıkları (Spread) ve fonlama maliyetini (Swap faizi) ciddi oranda artırabileceği uyarısı da yapıldı.

Sistemin çözüm üretmek adına fiziki takas olmadan yürüyen, viop tarzı sözleşme takası ile devam edebileceği, bu sayede TL likiditenin kesintiye ve kısıtlamalara tabi olmadan sözleşme bazlı kurulabileceği,( Türkiye’ye finansman sağlayan kurumların sözleşme oluşturabileceği) tezgahüstü OTC piyasalar da oluşabilir deniyor.

Yurtdışı piyasalarda farklı, yurtiçinde farklı pazarların oluştuğu ve fiziki takas olmadan işleyen sistemler de mevcut deniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir