DOLAR 17,9339 -0.11%
EURO 18,3529 0.26%
ALTIN 1.033,220,21
BITCOIN 420093-3,15%
İstanbul
32°

AZ BULUTLU

KALAN SÜRE

bu 3 şirket borsadaki paylarına sahip çıkmaya devam ediyor!

Bu 3 şirket Borsadaki paylarına sahip çıkmaya devam ediyor!

ABONE OL
11/06/2022 12:44
bu 3 şirket borsadaki paylarına sahip çıkmaya devam ediyor!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsanın büyüklerinden olan bu dört şirket yüklü miktarda paylarını almaya devam ederek hisselerine sahip çıkıyor. Pay alım miktarı ne kadar? Yüzde kaçını aldılar? Bu 3 şirket Borsadaki paylarına sahip çıkmaya devam ediyor! Tüm detaylar haberimizde…

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. SAHOL

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 10.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 19,39 TL – 19,85 TL (ağırlıklı ortalama 19,69 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

Bu işlemlerle birlikte, 10.06.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 48.457.028 TL olup, bu payların sermayeye oranı %2,3749’a ulaşmıştır.

LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. LKMNH

10.06.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,98 – 16,01-TL fiyat aralığından 6.932 adet alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Geri Alım programı çerçevesinde gerçekleştirilen işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki paylarımız 10.06.2022 tarihi itibariyle %3,53 sınırına ulaşmıştır.

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. GEDIK

26.05.2022 tarihli yönetim kurulu kararı ile başlatılan pay geri alım programına istinaden 10.06.2022 tarihinde yapılan alım işlemi tabloda gösterilmiştir.

10.06.2022 tarihinde 6,60 TL fiyattan 22.736 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketimizin sahip olduğu GEDIK payları 450.095 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,14)

Geri Alım (Buyback) Nedir?

Hisse geri alımı olarak da bilinen buyback, bir şirketin açık piyasada bulunan mevcut hisse sayısını azaltmak için kendi hisselerini satın almasıdır. Şirketler, mevcut hisse sayısını azaltarak kalan hisse senetlerinin değerini yükseltmek veya diğer hissedarların çoğunlukla kontrol ettiği hisseleri azaltmak gibi birçok nedenle buyback yapabilirler. Hisse senedi geri alımları ile şirket, hisse senedini açık piyasadan veya doğrudan hissedarlarından satın alabilir.

ŞİRKETLERİ HİSSE ALIMINA YÖNLENDİREN NE?

Fiyat memnuniyetsizliği

Uzmanlara göre pek çok farklı sebep var. Ancak Bunların başında da şirketlerin hisse fiyatlarından memnun olmaması geliyor. Fiyatların şirketin gerçek performansını yansıtmadığına karar veren yönetim kurulları hisseleri geri alarak fiyatların istenilen seviyeye yaklaşmasını sağlamak isteyebilir.

Global Menkul değerler Stratejisti Gökhan Uskuay, “Şirketler kendi hisse değerlerinin çok düşük olduğu durumlarda hisse alım programı açıklarlar” diyor.

Oynaklık önlemi

Ayrıca oynaklık dönemlerinde de hisse geri alımı bir önlem olarak kullanılabiliyor. Geri alımlar, fiyatlardaki dalgalanmaları azaltma yönünde imkan sağlayabiliyor.

“Hisselerde özellikle sert düşüşler ve aşağı yönlü volatilite görülmesi durumunda da şirketler geri alıma gidebiliyor”

Prestij

Uskuay da büyük şirketlerin alımlarının ise daha çok prestij amaçlı olduğunu belirtti ve “Asıl amaç hissenin ucuz kaldığı ve yerli/yabancı yatırımcıya hissenin arkasında durduğu güvenini oluşturmaktır” dedi.

Analist, “Şirketin hissesini kredi teminatı olarak vermesi durumunda şirketin piyasa değerinin düşmesi, şirketin ek teminat bulmasına da yol açabilir yada kredi erişimini ve maliyetini olumsuz yönde etkileyebilecektir” dedi.

borsanın devlerinden milyonluk pay geri alım ! - borsametre
Borsadaki payları Borsadaki payları Borsadaki payları

PEKİ HİSSELER NASIL ETKİLENİYOR?

Akalın’a göre her durumda beklenti olumlu etki görülmesi.

Akalın, “Geri alımdan önce hissede sert düşüş olması durumunda yönetimin hisselerini alma karar kararı ‘Ben şirketin operasyonlarını biliyorum, güveniyorum’ mesajı vereceğinden yatırımcıya da güven veriyor. Alıcı olarak girmesi de talebin artmasıyla ayrıca fiyatları yukarı çekiyor” dedi.

Amacın hissenin daha fazla düşmesini engellemek olması durumunda hisse alımlarının fiyatları stabilize etmek amacıyla gerçekleştirildiğine dikkat çeken analist, “Burada belli bir fiyat aralığında gelen satışlar karşılanır ve fiyata etkisi olmaz” dedi. paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor! paylarına sahip çıkıyor!

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Twitter takip için => twitter 

Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Sitemize üye olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın => paraajansı

Borsadaki payları Borsadaki payları

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP