DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 4753010,75%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Bu 3 şirket temettü veriminde zirvede !

Bu 3 şirket temettü veriminde zirvede !

ABONE OL
05/10/2021 15:58
Bu 3 şirket temettü veriminde zirvede !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temettü borsa yatırımcılarının yakından takip ettiği konulardan biri. Temettü veriminde zirvede yer alan 3 şirketi sizler için inceledik. Detaylar…

Temettü veriminde zirvede yer alan şirketlere geçmeden önce temettü konusunda biraz açıklama yapalım.

Temettü Nedir?

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

Temettü oranları, şirketlerin yılsonu bilançolarına bağlı olarak belirlendiği için yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen veriler arasındadır. Bir şirketin yıllık net dönem kârı, o şirketin yatırımcılarına ödeyeceği kâr payının belirlenmesini sağlar. Şirketin, yıllık net dönem kârından vergiler ve diğer giderlerin çıkarılmasının ardından elde kalan kısmın %20’sinden az olmamak kaydıyla yatırımcılarına dağıtım yapmasına temettü dağıtımı denir. Temettü dağıtım kararı; yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulunda alınır.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak veya buna hak kazanmak için bireylerin hisse senedi sahibi olması gerekmektedir. Bu sahiplikle elde edilen ortaklık, şirketin temettü ödeme gününde bu hakkın elde edilmesini sağlar. Şirketin temettü dağıtımından bir gün önce alınsa dahi hisse senedi; bireylerin temettü hakkından yararlanmasını mümkün kılan bir yatırım aracıdır.

Temettünün dağıtılacağı tarih, genel kurul onayının ardından hissedarlara duyurulur. Temettü dağıtımının yapılacağı günün sabahına kadar o şirketin hissesine sahip olan hissedarlar temettü dağıtımına katılabilirler. Temettü bedeli nakit şekilde, temettü dağıtacak olan şirketin hissedarlarının yatırım hesaplarına otomatik olarak aktarılır. Bedelsiz hisse olarak dağıtılacak temettü de yatırım hesabına doğrudan aktarılmaktadır.

Temettü yatırımcılığında püf noktalar neler?

Geçmiş veriler incelendiğinde temettü verimine dayalı yatırımda bulunanların tarihsel seyir itibariyle ciddi getiri potansiyeli yakaladığı görülüyor. Üç ayda bir yapılan basit taramayla bu sade yaklaşım tarzıyla her yatırımcı temettü verimine dayalı model oluşturması mümkün.

Kuralları basit:

1) BIST Tüm Endeksi’ne dahil şirketleri ele alın

2) Her üç ayın birinci günü şirketleri temettü verimine göre sıralayın

3) En yüksek temettü verimi ödeyen beş şirketi alın

4) Bunu üç ayda bir yineleyin. Yeni giren şirket olursa değiştirin. Hisselerden aynı olanlar kalsın.

5) Başka hiçbir kritere bakmayın.

Temettü verimine göre şirketleri 2019 başından itibaren test ettiğimizde Ocak 2019’da 100 TL tutarındaki bir yatırımın Eylül 2021 itibariyle 459 TL’ye çıktığı gözleniyor. Değer artışı ise yüzde 359’a denk geliyor. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi ise yüzde 53 arttı.

Bu yaklaşım tarzına göre değerlendirme yapıldığında 1 Ekim itibari ile temettü veriminde zirvede yer alan şirketler şu şekilde.

  1. Vestel,

Vestel temettü verimliliğinde yüzde 22,4 ile ilk sırada yer aldı.

Şirket bilanço verilerine göre

Vestel Beyaz Eşya Sanayi (#VESBE), 2021 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide olmayan verilere göre, yılın 2. çeyreğinde 516.179.000 TL net kar elde eden şirketin yılın ilk yarısındaki toplam karı 827.246.000 TL oldu.

Buna göre şirketin yılın ikinci çeyreğindeki net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %139 oranında, altı aylık bazda ise yaklaşık %135 oranında artmış oldu.

Vestel Beyaz Eşya, geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde 215.277.000 TL konsolide olmayan net kar açıklamış, yılın ilk yarısını 350.720.000 TL toplam net kar ile tamamlamıştı.

2. AKsigorta

Temettü verimliliğinde ikinci sırada yer alan şirket Aksigorta.

Verimlik oranı yüzde 12,9 olan şirketin 2021 ilk altı ay bilançosu şu şekilde

3. İskenderun Demir Çelik

Temettü verimliliğnde üçüncü sırada yer alan şirket İskenderun Demir Çelik olarak ön plana çıkmakta.

Temettü verimi %9,5

Şirketin son bilançosu şu şekilde

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://paraajansi.com.tr/

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (2)
  • Kshshs

  • Zek

    Niye bukadar reklam hala bölünecek hadi doğru neden yükselmiyo çok değerli ya bölününcemi değer kazanacak yani 15 20 lerdemi kalacak emmi


HIZLI YORUM YAP