Bu hafta neler olabilir? Bankalar ve Bankacılık Endeksi

Mantıklı olmak, piyasalarla ilgili yargıda bulunmak veya alım satım yapmak için iyi bir yol değildir.” geçen haftaki yazımın başlığı idi. Aslına bakarsanız yazımın içeriği ile tam bire bir örtüşmüyordu. Yine de Borsa İstanbul’da yerli yatırımcılar ve onların talepleri doğrultusunda hızlı yükselen yatırımcı davranışını ortaya koyabilmekti amacım. Ali Bahçuvan da yazısında bunu çok iyi anlatmış mutlaka herkes okumalı derim.


Piyasada geçen hafta yine yerli yatırımcının talepleri doğrultusunda sert hareketler yaşanan hisseler görürken, yabancıların ağırlıkta olduğu hisseler de özellikle bankacılık hisselerinde satışlar gördük. BİST100 endeksi haftayı %1,97 kazançla kapatırken, 97,740 – 100,864 arasında dar bir bandda hareket etti. XBANK endeksi ise haftayı %1,13’lük bir kayıp ile kapattı. Endeksteki sıkışmanın devam ettiği bir hafta oldu. Piyasa SWAP anlaşması ile yaratılacak kaynağı hala beklemeyi tercih ediyor. USDTRY tarafındaki gelişmeler de piyasanın odağı durumunda. Endeksteki bu sıkışmanın kırılacağı bir haftalara girmiş bulunmaktayız.


BU hafta piyasayı XBANK endeksi üzerinden analiz edelim istiyorum. Hatırlarsanız daha önceki yazılarımda XBANK’ın 125,000 hedef yapacağını ve üzerinde yeni bir hareketten söz etmiştim. XBANK 125,000 ve üzrinden gelen satışlarla 118,055 seviyesine kadar gevşedi.


Aşağıda yer alan grafikte FİBONACCİ çizdim. Bu hafta XBANK için 117,431 destek olarak çalışmalı, bu seviyeden alışlar gelmez yada olumsuz bir haber akışı ile karşılaşırsak, bu seviye pozisyonlar için stop-loss seviyesi olarak takip edilmeli. Özelikle AKBNK ve GARAN hissesinde yabancı satışının bitmesi durumunda tekrar XBANK 125,000 seviyelerine kadar bir yükseliş yaşayabilir. Ben piyasanın iyimser tarafında olduğumdan 2. senaryoyunun işleyeceğini düşünüyorum.

Yazar Fearless Action /twt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir