Bu hafta piyasa nasıl olabilir?

BİST100 haftayı 110,021 seviyesinden kapatırken takip ettiğimiz XBANK 127,892 seviyesinden kapattı. Yerli yatırımcının talebi momentumun devamı sağlıyor.
Citibank’in eski Başkanı Chuck Prince:”Müzik durduğunda (likidite bittiğinde), herşey karışacak; amamüzikdevam ettiği sürece, ayağa kalkmalı ve dans etmelisiniz. Biz hala dans ediyoruz.”
Aslında piyasalarda yaşanan durumu özetleyen cümle. Herkes birbirine soruyor. Yükseliş daha ne kadar devam edecek? ekonomi bu durumda iken yükseliş normal mi? Çok yükselmedik mi? Bunların cevabını Chuck
Prince vermiş aslında. Yine daha önce paylaştığım bir yazıda şöyle demiştim. “Kötümserler konuşur, korkaklar seyreder, iyimserler kazanır”. Piyasalara inanan iyimserlerin kazandığı bir dönem geçiriyoruz.
Biz de kendimize soralım yükseliş devam edecek mi? Yüz puanlık uzman sorusu olsun. Bu sorunun cevabını bilen var mı inanın bende bilmiyorum. Bilen zaten altın kaseyi elde etmiş demektir.
Elimizdeki veriler ile analizimizi yapmaya çalışalım.
 VİOP Haziran kontratında long pozisyon taşıyanların tamamı neredeyse yabancı yatırımcı. Short pozisyon taşıyanlar ise yerlilerden oluşuyor. Bunu Haziran sonuna kadar dramatik bir düşüş yaşamayız diye yorumlayabiliriz.
 BİST100 fibonacci %61.8 seviyenin üstünde işlem görüyor. XBANK ise hala fibonacci %38,2 seviyesinin altında işlem görüyor. XBANK’ın fibonacci %38,2 seviyesi 135.447’de. Bu seviyeye ulaşmak için bile XBANK tarafında7000 puanlık bir yükseliş demek.
Veriler diyor ki; yükseliş devam edebilir. Ancak piyasalardaki insan faktörünü düşündüğümüzde yani işin içine hırs, korku, sevinç v.b duygular karıştığında her şeyin olabileceğini unutmamak gerekiyor. Yatırım tavsiyesi değildir. Yazar.fearless action twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.