DOLAR 13,67561.34%
EURO 15,44371.43%
ALTIN 785,451,45
BITCOIN 672886-4,58%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bu hisse temettü dağıtma kararı aldı! Temettü  Oran?

Bu hisse temettü dağıtma kararı aldı! Temettü Oran?

3 Eylül 2021 - 14:30 14:30
Bu hisse temettü dağıtma kararı aldı! Temettü  Oran?
0

BEĞENDİM

Borsa İstanbul’da bir çok hisse işlem görüyor ve bir çoğu yatırımcılarına kâr payı dağıtıyor yatırımcısına temettü dağıtımı gerçekleştirecek… Temettü verimi ne kadar? Temettü oranı nedir? Bütün detaylar haberimizde… hisse temettü dağıtma kararı

Hisse temettü dağıtma kararı

Aksigorta A.Ş

Sektör:  Sigorta Şirketleri

Faaliyet Alanı:  Türkiye’de başlıca yangın, nakliyat, kaza, ferdi kaza, mühendislik, tarım ve hastalık/sağlık olmak üzere elementer branşlarda sigortacılık faaliyeti yürütmektedir.

Pazar:  Yıldız Pazar

Dahil Endeksler:  XUTUM, XUMAL, XSGRT, XTUMY, XTMTU, XTM25, XYLDZ

Kayıtlı Sermaye:  750.000.000

Ödenmiş Sermaye:  306.000.000

Halka Arz Tarihi:  23.11.1994

Halka Açıklık Oranı (%):  28

Pay Başına Temettü (TL): 0,2890 TL

Nakit Temettü Dağıtma Oranı: 24%

Temettü Verim Oran: 4,52%

Temettü Nedir?

Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Önemli bir ortaklık hakkı olan temettü, işletmedeki her bir ortağın sahip olduğu hisse senedi miktarına göre bir pay verilmesi anlamını taşır.

Temettü almak veya buna hak kazanmak için bireylerin hisse senedi sahibi olması gerekmektedir. Bu sahiplikle elde edilen ortaklık, şirketin temettü ödeme gününde bu hakkın elde edilmesini sağlar. Şirketin temettü dağıtımından bir gün önce alınsa dahi hisse senedi; bireylerin temettü hakkından yararlanmasını mümkün kılan bir yatırım aracıdır.

Temettünün dağıtılacağı tarih, genel kurul onayının ardından hissedarlara duyurulur. Temettü dağıtımının yapılacağı günün sabahına kadar o şirketin hissesine sahip olan hissedarlar temettü dağıtımına katılabilirler. Temettü bedeli nakit şekilde, temettü dağıtacak olan şirketin hissedarlarının yatırım hesaplarına otomatik olarak aktarılır. Bedelsiz hisse olarak dağıtılacak temettü de yatırım hesabına doğrudan aktarılmaktadır.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı Takip İçin üye olmayı unutmayın =>(Cafer Sadık BORAN)

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP