DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4714760,50%
İstanbul
27°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

bu şirket 16 milyon tl’lik temettü dağıtıyor!

Bu şirket 16 Milyon TL’lik temettü dağıtıyor!

ABONE OL
11/05/2022 12:25
bu şirket 16 milyon tl’lik temettü dağıtıyor!
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da işlem gören bu şirket temettü dağıtıyor! Hangi şirket temettü yani kar payı dağıtıyor? Tüm detaylar ve daha fazlası haberimizde…

Bu şirket 16 Milyon TL’lik temettü dağıtıyor!

GİMAT MAĞAZACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. GMTAS şirketinin yaptığı KAP açıklamasına göre;

Şirket Yönetim Kurulunun 22.04.2022 tarihli toplantısında,

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Seri: II 14.1. Sayılı Tebliği hükümleri çerçevesinde Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyumlu olarak hazırlanan ve Deneyim Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş. tarafından denetlenen 01.01.2021-31.12.2021 hesap dönemine ait finansal tablolarımıza göre 42.679.170,86 TL dağıtılabilir net dönem kârı elde edilmiş olup, Kâr Dağıtım Politikası ve Esas Sözleşmede belirtilen esaslar çerçevesinde;

a) Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun kâr dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir kârın; brüt 16.577.777,78 TL’lik kısmının nakit kâr payı olarak ortaklara dağıtılmasına,

b) Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca 3.527.021,91 TL’nin genel kanuni yedek akçe olarak ayrılmasına,

c) Kalan kârın olağanüstü yedeklere eklenmesine,

d) Pay sahiplerine dağıtılacak nakit kâr payı dağıtımının 16-20 Mayıs tarihlerinde yapılması ve bu konuda Yönetim Kurulu’na yetki verilmesi hususlarını içeren Kâr Dağıtım Teklifinin 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda pay sahiplerinin onayına sunulmasına,Oy birliği ile karar verilmiştir.

Temettü nasıl alınır?

Temettü, diğer adıyla şirketlerin elde etmiş olduğu kar payı dağıtımına hak kazanmak için, kar payı dağıtımı yapılmadan en az 1 gün önce, elinizde bulunan lot sayısı farketmemeksizin temettüden fayda sağlayabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu da, kar payı verilecek olan gün şirketin hisse fiyatında ne gibi değişiklik olur. Temettü’nün dağıtıldığı gün hissenin fiyatı, adet başına brüt kar payı miktarı kadar düşmektedir. Ancak bu düşüşü düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı geri yansıtıldığı için görmek mümkün değildir. Sadece düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde kar payı dağıtım günü olan düşüşü görmeniz mümkün olmaktadır.

Tarihi belli olan temettünün dağıtımı sonrasındaki 2 işlem günü sonrası, bankanızı ya da aracı kurumunuzu aramanıza gerek kalmadan, tutar hesabınıza yatırılır. Ancak dağıtımdan 2 iş günü sonrası hala hesabınıza aktarılmamışsa, bu durumda aracı kurum ya da bankanızı arayıp bilgi edinebilirsiniz.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kar-payi-dagitan-sirketler_1200x675-740x420-2.jpg

Temettüye ilgi

Hisse senedi ile kar etmenin bir diğer yolu olarak bilinen kar payı ödemeleri de gün geçtikçe özellikle yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı.

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıldan beri sürekli artışa geçen ve hatta rekor seviyelere ulaşan yatırımcı sayısıyla birlikte, temettüye ilgi de gün geçtikçe çoğalıyor.

Temettü dağıtımı için, yatırımcılar şirketlerin hisse senetlerini alırken, şirket seçimleri, düzenli kar payı yatırımı yapan ve buna bağlı olarak fazla getiri sağlayan şirketleri filtreleyerek seçmek isterler. Bahsedilen kar payı dağıtımları ise yılın belli dönemlerinde gerçekleşir.

Şirket Hakkında

Şirketimiz Gimat Mağazacılık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 12 Mart 2015 Tarihinde Kurulmuş, 09 Nisan 2015 Tarihinde de Sermaye artırımı yolu ile 1.516 Paya çıkarılarak “Borsada İşlem Görmeyen Halka Açık Şirket” Statüsünü kazanmıştır.

Şirketimizin Kurucu ortakları, Gimat (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Toptancıları) kökenli olup, Gross Market Projesini hayata geçirmekteki asıl amaçları, 30 yıllık Gıda Toptancılığı bilgi birikimini bir Gross Market zincirine çevirerek, hem Ülke Ekonomimize katkı sağlamak, hem de Halkımıza İyi ve Kalite Ürünleri, Uygun Fiyat ile sunabilmektir. Projenin en önemli özelliği ise; yabancı sermayenin değil, Öz sermayenin büyümesini ve yayılmasını sağlamaktır.

Bu şirket 16 Milyon TL’lik temettü dağıtıyor! Bu şirket 16 Milyon TL’lik temettü dağıtıyor! Bu şirket 16 Milyon TL’lik temettü dağıtıyor! Bu şirket 16 Milyon TL’lik temettü dağıtıyor!

Bizleri sitemize abone olarak ve twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

Bizi sosyal medyada takip ederek özel haberlerimize ilk siz ulaşabilirsiniz;
  • Temettü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP